Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká ekonomika byla v 1Q překvapivě slabá, růst je revidován ještě níž

Americká ekonomika byla v 1Q překvapivě slabá, růst je revidován ještě níž

26.6.2013 14:46, aktualizováno: 26.6. 15:37
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Třetí odhad amerického HDP v prvním kvartále přináší překvapivě velké revize - k horšímu. Růst dosáhl pouze 1,8 procenta (mezikvartální změna, anualizováno). První odhad přitom byl 2,5 procenta proti tehdejšímu konsensu 3,0 procenta. Druhý odhad přinesl revizi na 2,4 procenta a ještě nižší je růst po dnešním třetím odhadu, ačkoli se další změna už nečekala. Slabší, než se dříve uvádělo, byl růst spotřeby domácností i investice. Vývoz dokonce klesl namísto dříve uváděného růstu, stejně tak dovoz. U vládních výdajů došlo jen k nepatrné revizi.

Nic se nemění na tom, že domácnosti byly hlavním tahounem ekonomiky. Jejich spotřeba v prvním kvartále stoupla o 2,6 procenta (dříve uváděno 3,4 procenta) a směřovala nejvíce do zboží dlouhodobé spotřeby, zatímco u zboží běžné spotřeby a služeb byl růst slabší. Investice do fixního kapitálu stouply o 3 procenta taženy hlavně nákupy budov rostoucími o 14 procent. Rostly také zásoby, které ke změně HDP přispěly 0,57 procentního bodu.

U vládních výdajů poslední report uvádí pokles o 4,8 procenta (dříve -4,9 procenta) při dominantním vlivu klesajících výdajů na obranu. Ty se snížily o 12 procent. Vnější sektor přispěl k růstu HDP také negativně, ale pouze mírně. Vývoz v prvním čtvrtletí klesl o 1,1 procenta, zatímco předchozí odhad hovořil o růstu 0,8 procenta. Pokračující pokles vývozu zboží převážil nad rostoucím vývozem služeb. U dovozu došlo k poklesu o 0,4 procenta (dříve +1,9 procenta) a nově tak tato položka přispěla pozitivně k HDP. 


000_USA_HDP
 
Významnou brzdou ekonomiky tedy byla vláda, což není nic nového. Změny u ostatních komponent však jsou docela významné. Oživení spotřebitelské poptávky nebylo tak silné, jak se původně předpokládalo, investiční aktivitu lze dokonce hodnotit jako slabou, na rozdíl od informací, které byly dostupné před revizí. Negativní je také pokračující pokles na poli vývozu. Slabší první kvartál může být částečně kompenzován ve čtvrtletí následujícím, ovšem odhady letošního růstu HDP zřejmě poklesnou.

Vliv na měnovou politiku Fedu by však měl být velmi omezený. Namísto pohledu zpět na 1Q je hlavní důraz kladen na výhled a posouzení, jestli jsou s ním v souladu nejnovější statistiky. Vzhledem k tomu je i reakce finančních trhů celkem mírná. Nejvíce je vidět na amerických dluhopisech, jejichž výnosy spadly kolem 5 bodů, dolar po datech jen nevýrazně ztratil, na akciích sledujeme pouze mírný přechodný výkyv.

Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):
Váš názor
 •  
  26.6.2013 15:35

  Tak to zase vypadá , že v US zase dělají čachry s kalkulačkou. Prostě nic nového zveřejněná data jsou vždy taková jak se to zrovna potřebuje.
  Duben
  • přesně
   26.6.2013 15:38

   řízené opouštění páry, aby ten papiňák nebouch pak by to nebylo k sežrání:D
   Deny:-)
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university