Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Senátní výbor podpořil zákon, který má do ČR přilákat fondy a ekonomice přinést miliardy

Senátní výbor podpořil zákon, který má do ČR přilákat fondy a ekonomice přinést miliardy

02.07.2013 11:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Senátní hospodářský výbor doporučil Senátu schválit nový zákon o investičních společnostech a investičních fondech, který má do Česka přilákat investiční společnosti. Zákon má vytvořit systém podmínek, které by po vzoru Lucemburska či Švýcarska zatraktivnily české právní prostředí pro podnikání jak tuzemských, tak zahraničních fondů. Senát by se měl zákonem zabývat ve středu. Výbor doporučil schválit i změny souvisejících zákonů, které vyplývají z přijetí nového zákona.

Zákon souvisí se zavedením evropské směrnice AIFMD o regulaci správců alternativních fondů, tedy fondů hedgeových, infrastrukturálních, realitních, komoditních, fondů soukromého kapitálu a dalších do českého právního řádu. Lhůta pro převzetí této směrnice do českého práva uplyne 22. července.

Od roku 2015 budou moci mimoevropští správci alternativních fondů získat tzv. evropský pas umožňující nabízet jejich fondy ve všech členských státech EU. Za tím účelem ale budou muset přesídlit a vstoupit pod režim směrnice AIFMD v některém členském státě EU. Cílem je, aby tito mimoevropští správci své fondy mohli jednoduše a pohodlně přesídlit také do ČR.

Podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče jde úmyslem vybudovat to, čemu se říká back office, tedy spravování a návazné správcovské činnosti, které souvisí s obhospodařováním peněz. Ministerstvo podle něj doufá, že rozpočtové dopady změn zákonů budou pozitivní. Senátorům dnes mimo jiné řekl, že po přijetí nové evropské směrnice by se v EU mohla pohybovat aktiva v objemu asi 200 miliard eur. Část z toho by podle něj mohla skončit v tuzemsku. "Věříme, že je to krok k diverzifikaci našeho hospodářství," řekl. "Jakýkoli krok, který směřuje k tomu, aby tady byla i rozvinutější sféra finančních služeb, je dobrý," dodal.

Zákon odděluje obhospodařování fondu a jeho administraci. Přínosy mají spočívat v rozlišování mezi aktivitami investičních společností a v nastavení odpovědnosti za tyto aktivity, ve snížení administrativy spojené se správou fondů, v odstupňování dohledu České národní banky a regulace podle typu obhospodařovatelů fondů a v rozšíření okruhu právních forem investičních fondů.

Pro podílníky současných fondů tuzemských investičních společností se novým zákonem rozšíří možnosti investování do více typů fondů.

Radek Urban, náměstek MF pro finanční trh, již v červnovém online rozhovoru na Patria.cz vyjádřil přesvědčení, že zákon přinese nové možnosti pro investory, odcházející za svými investicemi do zahraničí, impuls tuzemskému kapitálovému trhu, širší možnosti pro správu majetku i miliardy do ekonomiky na spojených službách kolem fondů. Rozvoj spojených služeb má vytvořit práci pro banky, daňaře, advokátní kanceláře či znalecké ústavy. „Mnoho investorů v ČR a okolních zemí dnes investuje v zahraničí a nová úprava by jim mohla dát impuls pro investování prostřednictvím domácích mechanismů,“ uvedl Urban na Patria.cz.

(Zdroj: čtk, MF, Bloomberg)


Čtěte více:

Urban (MF ČR) na Patria.cz: Investorům chceme dát stimul a ekonomice vydělat. Transakční daň by zničila část trhu
11.06.2013 17:56
Nové možnosti pro investory, odcházející za svými investicemi do zahra...

Váš názor
 • už ty kokoty
  24.07.2013 12:35

  někdo postřílejte:-)) Sem lákají leda další podvodníky a zlatokopy. Čeští politici jsou tak vymaštění, že neumí od sebe odlišit mafii od slušného managementu, což se ukázalo a potvrdilo tisíckrát. A pak nějakej Turban zase vymyslí další debilovinu, místo aby sám předvedl něco smysluplného. No, fondy, seberou miliardy a zmizí... to už vím dopředu. Za 10 let vám to připomenu.
  Jesse
  • Re: už ty kokoty
   24.07.2013 12:52

   sic máš v něčem pravdu, ale mluvíš jako fašoun
   mamon
   •  
    24.07.2013 13:00

    Mno, my už máme ve světě takovou pověst, že slušný investor se ČR vyhne obloukem. To jsou statistiky - podle toho, jak se sem chodí rejžovat na arbitrážích a pod...!!! Naši tupí legislativci dělají všechno pro to, aby ekonomiku zruínovali a český investor neměl šanci. Nebo snad má? Já nic nevidím...
    Jesse
 •  
  03.07.2013 11:18

  To sem zvědavej co na to Zeman. Jestli se mu bude líbit, aby zlí kapitalisté sídlili v Praze :-) Jinak pražské burze už nepomůže vůbec nic. Ta na celé čáře zklamala a potichu se ubere do zapomenutí.
  qwer
  •  
   03.07.2013 11:20

   A bude se to vůbec týkat burzy.?
   Homo
   • Burzy se to přímo týkat
    24.07.2013 12:31

    nebude. :o)
    Harp.
Aktuální komentáře
02.07.2020
9:06Rozbřesk: Stále slabé zakázky, Fed zkoumá kontrolu výnosové křivky
8:48ČEZ se dnes obchoduje bez nároku na dividendu, akciové futures se zelenají  
8:23Představitele Fedu znepokojuje závažnost poklesu ekonomiky
6:16Ponaučení z potlačování pandemie
01.07.2020
22:07Smíšená nálada na Wall Street, Nasdaq Composite +1 %  
17:20Zakázané dividendy
17:05Ústup dluhopisů, smíšené akcie. Zprávy se dnes točí kolem dat a vakcín  
16:40OSN: Covid-19 může stát globální cestovní ruch až 3,3 bilionu USD
16:28Aktivita v americkém průmyslu se z hlubin vrací k růstu (komentář analytika)  
15:14Aghion: Covid a povaha kapitalismu
15:00AMISTA investiční společnost, a.s: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s. - Informace snížení emise počtu akcií Emitenta
14:30Schodek rozpočtu stoupl na 195,2 miliard, dosud nejhorší výsledek
12:50Aktiva Wirecardu vzbuzují zájem, říká insolvenční správce
10:54Německá ekonomika se zotavuje, nezaměstnanost rostla méně, než se čekalo
10:43Nunes: Iluze o elektromobilech
10:42O2 začalo jako první v Česku komerčně nabízet 5G
10:18Dopoledne je pro akcie smíšené. Čísla o ekonomice lepší než o nákaze  
9:42ČEZ Energo plně ovládla firma ČEZ, koupila podíl od Tedomu
9:32ČEZ, a. s. - ČEZ ESCO získala zbylý podíl 49,9 procenta v ČEZ Energo
9:18Rozbřesk: Evropské vlády mluví o “New deal”, realita je však zcela jiná

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m