Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste (+3 %) plně splatila participační kapitál včetně státní půjčky. Treichl: Maďarsko nevzdáme

Erste (+3 %) plně splatila participační kapitál včetně státní půjčky. Treichl: Maďarsko nevzdáme

08.08.2013 11:34
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Rakouská bankovní skupina Erste dnes v plné výši splatila podílový kapitál v rozsahu 1,76 miliardy eur, který emitovala v roce 2009 a který byl upsán Rakouskou republikou ve výši 1,22 mld. EUR a soukromými investory ve výši 540 mil. EUR. Akcie Erste jsou dnes v centru nákupů na pražské burze, posilují o 2,8 % k 652 při maximu dne 659,8 .

V letech 2009 až 2012 platila Erste rakouské vládě každoroční dividendu ve výši 98 mil. EUR a soukromým investorům ve výši 43 mil. EUR. Včetně poměrné části dividendy za rok 2013, která bude vyplacena po příslušném rozhodnutí valné hromady pravděpodobně v červnu 2014, tak Erste zaplatila Rakouské republice dividendu v celkové výši 448 milionů eur a soukromým investorům ve výši 198 milionů eur.

„Náš respekt patří rakouské spolkové vládě, která před pěti lety rychle jednala, náš dík rakouským daňovým poplatníkům a soukromým investorům, kteří nám důvěřovali“, prohlásil Andreas Treichl, generální ředitel Erste Group. „S dividendou ve výši 8 % byla investice do podílového kapitálu Erste Group pro všechny investory a daňové poplatníky opravdu dobrý byznys,“ dodal.

Skupina Erste získala zdroje na splacení participačního kapitálu i cestou emise nových akcií do rukou přednostně stávajících investorů. Tu realizovala v srpnu v celkovém objemu 660,6 milionu eur. Podíl největších přímých investorů přesto po emisi klesl – u Erste Stiftung přímo ovládaný na 15,1 %, Caixa Bank na 9,1 %, spolku kolem Uniqa na 4,1 %.

Šéf Erste Andreas Treichl v rozhovoru pro maďarský portál portfolio.hu v tomto týdnu potvrdil, že banka má zájem o další akvizice v regionu střední Evropy a naopak nehodlá vyklidit maďarský trh přesto, že právě politická a podnikatelská nepředpověditelnost a nestabilita vedly předtím k opuštění Ukrajiny. Treichl stojí o výraznější vstup banky na polský trh a naopak menší akvizici v Srbsku. Polské banky jsou ale dle něj stále naceněny neúměrně vysoko.

Akvizice s ohledem na prostředí neplánuje na maďarském trhu, kde směrem k vládě vzkázala, že „pokud budete ve fotbale příliš často měnit pravidla, ztratíte hráče i diváky“ s poukazem na roli bank nezbytnou pro úvěrování ekonomiky. Potvrdil, že vývoj směřuje v souladu s dřívějším vyjádřením premiéra Orbána, který by rád viděl nadpoloviční většinu bankovního sektoru v domácích rukou. Rýpl si ale, zda zrovna největší maďarská banka OTP, která dle dostupných statistik má zhruba dvě třetiny zahraničních vlastníků, je tím zářným příkladem „domácích rukou“.


(Zdroj: Erste, portfolio.hu, Bloomberg)


Čtěte více:

Erste potvrdila pokles podílů klíčových investorů po emisi akcií (+komentář)
26.07.2013 11:27
Rakouská bankovní skupina Erste potvrdila, že navýšení kapitálu skrze ...
Erste ve 2Q ziskem zaostala. Odpis v Chorvatsku, v zisku Rumunsko (+komentář)
30.07.2013 7:51
Výsledky bankovní skupiny Erste ve druhém čtvrtletí výrazně ovlivnily ...
Erste - Nákladové úspory mírní dopad nižších výnosů (komentář ke 2Q13)
30.07.2013 12:57
Bankovní skupina Erste dnes před otevřením trhu zveřejnila své výsledk...
T. Tomčány - Mírně negativní výsledky Erste vylepšuje rétorika managementu, cílovou cenu ponecháváme na 20,8 eur (video)
30.07.2013 13:52
Rakouská skupina Erste dnes ráno před otevřením trhu zveřejnila své vý...
Treichl: Jsem optimistou, Maďarsko ale čekám ztrátové. Nabídne Erste vyšší dividendu?
30.07.2013 14:42
Šéf rakouské bankovní skupiny Erste zůstává „umírněným optimistou“, po...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data