Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Solární odvod znovu na scéně aneb co by řekl Cato starší

Solární odvod znovu na scéně aneb co by řekl Cato starší

15.08.2013 5:30
Autor: Tomáš Sequens, KŠB

V květnu minulého roku jsme na tomto místě zasmušile komentovali nález Ústavního soudu ČR, který tzv. solární novelu zavádějící do českého právního řádu nový právní institut „odvodu z elektřiny ze slunečního záření“ shledal v souladu s ústavním pořádkem České republiky. Ústavní soud v daném nálezu mimo jiné vyšel z toho, že odvod se má týkat elektřiny vyrobené ze slunečního záření v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013. Přisvědčil tedy závěru, že z hlediska investorů do fotovoltaických elektráren jde pouze o „dočasné ovlivnění míry zisku způsobené zvýšením nákladů o nově zavedenou povinnost odvodu a z toho plynoucí prodloužení doby návratnosti jejich investice“. Ústavní soud rovněž konstatoval, že „odvod elektřiny ze slunečního záření byl stanoven tak, aby byla nadále zaručena patnáctiletá návratnost vložených investic, která je garantována zákonem“.

Kritici solární novely prakticky od okamžiku jejího přijetí varovali, že stát se nově zavedeného institutu nevzdá, a že nepochybně dojde k prodloužení doby, po kterou bude trvat povinnost odvod platit. Mnozí naopak dovozovali, že takový pohled je příliš pesimistický a že stát k prodloužení či znovuzavedení solárního odvodu i na další roky nemůže přistoupit (mimo jiné i s ohledem na citované závěry nálezu Ústavní soudu).

Když teď na konci července byla do vlády (ano, do té úřednické vlády sestávající výhradně z odborníků) předkládána novela zákona o podporovaných zdrojích energie, bylo jejím obsahem především zastavení podpory elektřiny pro nově budované biomasové, bioplynové a fotovoltaické energetické zdroje a fixace výše tzv. poplatku na POZE. Důvody tohoto návrhu jsou uvedeny ve veřejně dostupné důvodové zprávě.

Po jednání vlády se však ukázalo, že součástí vládního návrhu novely se nakonec stalo i prodloužení aplikovatelosti solárního odvodu, a to ve výši 10% ze stanovené výkupní ceny, pro solární energetické zdroje uvedené do provozu v roce 2010 a v trvání od 1. ledna 2014 po dobu trvání práva na podporu elektřiny (sic!). Jaké jsou důvody tohoto kroku a nakolik (respektive zda vůbec) vláda posuzovala vliv (znovu)zavedení solárního odvodu na návratnost investic, jež je garantována zákonem, není z důvodové zprávy patrné. Ve stručné pasáži ve zvláštní části této důvodové zprávy se totiž jen lakonicky konstatuje: „Navrhuje se prodloužit odvod po dobu životnosti výroben elektřiny uvedených do provozu v roce 2010“.

O vládním návrhu novely zákona o podporovaných zdrojích energie bude Poslanecké sněmovna rozhodovat již v pátek 16. srpna 2013. Lze jen doporučit všem poslancům, aby si před finálním hlasováním důkladně přečetli citovaný nález Ústavního soudu a zodpovědně posoudili, zda předkládaný návrh je skutečně v souladu se závěry, kterými Ústavní soud svůj nález odůvodňoval, a zda nehrozí, že předmětná novela může být tentokrát Ústavní soudem shledána ústavně nekonformní, se všemi z toho vyplývajícímu negativními závěry.

S jistou nadsázkou si přitom dovolím tvrdit, že Říman Cato starší, který proslul svými konzervativními názory na řád věcí, by v rozpravě před třetím čtením mohl uvést kupříkladu následující hodnocení předloženého návrhu: „Ostatně soudím, že zavedení solárního odvodu bylo hanebným krokem, a jeho prodloužení musí být znemožněno“.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.09.2020
16:56Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
16:40Restaurace do 22:00, venkovní akce nejvýše do 2000 diváků. Prymula vyhlásil další opatření
16:38Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky  
15:38Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, díky koruně a inflaci není pod takovým tlakem jako ECB
15:29ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:23Ján Hladký: Tesla a její Battery day  
14:52AMISTA investiční společnost, a.s.: CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:41Jan Bureš: V září se prohloubila propast mezi službami a průmyslem?
14:36ČNB podle očekávání úrokové sazby nezměnila
13:56Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:32Bloomberg: JPMorgan se stává jednou z největších bank...v Německu
13:27Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
12:57Komentář analytika: Nike překonává odhady díky digitálním prodejům  
11:26Vzděláním k vyšším příjmům? Ne tak rychle...
11:19Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
10:38Euro z růstu akcií zatím nic nevytěžilo, koruna před ČNB vyčkává  
10:29Nike (+15 %) zvýšil zisk díky online prodejům
9:54ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent
9:29Tesla Battery Day: Slib výrazně většího dojezdu za méně peněz
9:24AMISTA investiční společnost, a.s.: ZMJ SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cintas Corp (08/20 Q1, Bef-mkt)
General Mills Inc (08/20 Q1, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba