Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Potřebujeme zákon o dluhopisech?

Potřebujeme zákon o dluhopisech?

19.09.2013 5:30
Autor: Vlastimil Pihera, KŠB

Předně je nutné říci, že jde o zákon v mezinárodním kontextu velmi neobvyklý. Ve většině zahraničních jurisdikcí se s obdobným zákonem nesetkáme. To samozřejmě neznamená, že by tyto jurisdikce vůbec neupravovaly vydávání dluhopisů. Činí tak však zpravidla pouze v souvislosti s regulací jejich emitentů. Tak jsou hypotéční zástavní listy upraveny v rámci předpisů regulujících finanční instituce, komunální dluhopisy v rámci právní úpravy obcí a státní dluhopisy v rámci pravidel státních financí. Obecná úprava dluhopisů není považována za nutnou. Nemělo by tomu být u nás stejně tak?

Vznik českého zákona o dluhopisech jako obecného předpisu dopadajícího na všechny emitenty dluhopisů byl vyvolán především snahou podřídit vydávání dluhopisů státnímu dohledu. Každý, kdo chtěl vydat dluhopis, musel získat povolení. To se však minulý rok změnilo. V souladu s mezinárodními standardy došlo k liberalizaci pravidel pro vydávání dluhopisů. Povolení již není potřeba. Obecná úprava dluhopisů však zůstala zachována.

Existence formalizovaná úpravy dluhopisů ve zvláštním zákoně je o to záhadnější, že právní praxe i teorie připustily, že podle českého práva lze emitovat v podstatě jakékoli dluhové cenné papíry. Pokud tyto cenné papíry nenaplní znaky dluhopisu podle zákona o dluhopisech – nevadí, ale je nutné je nazvat jinak. Zpravidla se volí názvy jako „certifikát“ či „warrant“. To vede k absurdní situaci, kdy složitější a rizikovější instrumenty podléhají nižší míře regulace, než ty instrumenty, které se svými podmínkami přibližují standardnímu dluhopisu.

Zachování zákona o dluhopisech ve formě obecné úpravy dluhopisů je podle mého racionální pouze v případě, že budeme kvalifikaci dluhového cenného papíru jako dluhopisu chápat jako záruku určitého standardu. Tedy především toho, že takový cenný papír v sobě obsahuje právo zaplatit k určitému datu splatnosti jeho majiteli částku odpovídající jeho nominální hodnotě.

Avšak aby byla tato úprava funkční, je nutné provést zásadní změnu koncepce. Je nezbytné opustit stávající logiku úpravy, která materiálně definuje charakter cenného papíru, přičemž ten, který tyto znaky naplní, následně prohlašuje za dluhopis. Je myslím nutné přistoupit k opačnému řešení v tom smyslu, že zákon stanoví, že všechny cenné papíry, které se označí jako dluhopis, musí splnit určité materiální znaky. Zákon musí upustit od snahy vztahovat od sebe ty cenné papíry, které nebudou označeny jako dluhopisy.

Stávající přístup přináší totiž přehršel problémů, jejichž společným jmenovatelem je nejistota ohledně právního režimu cenných papírů, které nejsou označeny jako dluhopisy. Vždy existuje riziko, že budou jako dluhopisy přesto posouzeny a shledány neplatnými již jen z toho důvodu, že jsou nazvány jinak. Dnešní „materiální“ definice, podle které je dluhopisem jakýkoli cenný papír vydaný podle českého práva, s nímž je spojeno právo na splacení určité dlužné částky jeho emitentem, totiž v podstatě dopadá na jakýkoli dluhový cenný papír. Pokusy o „zpřesnění“ definice dluhopisu budou vždy narážet na nezkrotitelnou invenci finančních trhů.

Proto se domnívám, že je nutné změnit materiální pojetí definice dluhopisu na formální. Jen tak můžeme vdechnout zákonu o dluhopisech nový smysl.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  
6:09Na kryptoměny si posvítí regulace, ale není čeho se bát

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data