Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Potřebujeme zákon o dluhopisech?

Potřebujeme zákon o dluhopisech?

19.09.2013 5:30
Autor: Vlastimil Pihera, KŠB

Předně je nutné říci, že jde o zákon v mezinárodním kontextu velmi neobvyklý. Ve většině zahraničních jurisdikcí se s obdobným zákonem nesetkáme. To samozřejmě neznamená, že by tyto jurisdikce vůbec neupravovaly vydávání dluhopisů. Činí tak však zpravidla pouze v souvislosti s regulací jejich emitentů. Tak jsou hypotéční zástavní listy upraveny v rámci předpisů regulujících finanční instituce, komunální dluhopisy v rámci právní úpravy obcí a státní dluhopisy v rámci pravidel státních financí. Obecná úprava dluhopisů není považována za nutnou. Nemělo by tomu být u nás stejně tak?

Vznik českého zákona o dluhopisech jako obecného předpisu dopadajícího na všechny emitenty dluhopisů byl vyvolán především snahou podřídit vydávání dluhopisů státnímu dohledu. Každý, kdo chtěl vydat dluhopis, musel získat povolení. To se však minulý rok změnilo. V souladu s mezinárodními standardy došlo k liberalizaci pravidel pro vydávání dluhopisů. Povolení již není potřeba. Obecná úprava dluhopisů však zůstala zachována.

Existence formalizovaná úpravy dluhopisů ve zvláštním zákoně je o to záhadnější, že právní praxe i teorie připustily, že podle českého práva lze emitovat v podstatě jakékoli dluhové cenné papíry. Pokud tyto cenné papíry nenaplní znaky dluhopisu podle zákona o dluhopisech – nevadí, ale je nutné je nazvat jinak. Zpravidla se volí názvy jako „certifikát“ či „warrant“. To vede k absurdní situaci, kdy složitější a rizikovější instrumenty podléhají nižší míře regulace, než ty instrumenty, které se svými podmínkami přibližují standardnímu dluhopisu.

Zachování zákona o dluhopisech ve formě obecné úpravy dluhopisů je podle mého racionální pouze v případě, že budeme kvalifikaci dluhového cenného papíru jako dluhopisu chápat jako záruku určitého standardu. Tedy především toho, že takový cenný papír v sobě obsahuje právo zaplatit k určitému datu splatnosti jeho majiteli částku odpovídající jeho nominální hodnotě.

Avšak aby byla tato úprava funkční, je nutné provést zásadní změnu koncepce. Je nezbytné opustit stávající logiku úpravy, která materiálně definuje charakter cenného papíru, přičemž ten, který tyto znaky naplní, následně prohlašuje za dluhopis. Je myslím nutné přistoupit k opačnému řešení v tom smyslu, že zákon stanoví, že všechny cenné papíry, které se označí jako dluhopis, musí splnit určité materiální znaky. Zákon musí upustit od snahy vztahovat od sebe ty cenné papíry, které nebudou označeny jako dluhopisy.

Stávající přístup přináší totiž přehršel problémů, jejichž společným jmenovatelem je nejistota ohledně právního režimu cenných papírů, které nejsou označeny jako dluhopisy. Vždy existuje riziko, že budou jako dluhopisy přesto posouzeny a shledány neplatnými již jen z toho důvodu, že jsou nazvány jinak. Dnešní „materiální“ definice, podle které je dluhopisem jakýkoli cenný papír vydaný podle českého práva, s nímž je spojeno právo na splacení určité dlužné částky jeho emitentem, totiž v podstatě dopadá na jakýkoli dluhový cenný papír. Pokusy o „zpřesnění“ definice dluhopisu budou vždy narážet na nezkrotitelnou invenci finančních trhů.

Proto se domnívám, že je nutné změnit materiální pojetí definice dluhopisu na formální. Jen tak můžeme vdechnout zákonu o dluhopisech nový smysl.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.07.2020
17:46Ukázkové „V“ oživení globální ekonomiky
17:10Spolkový sněm schválil ústup od uhelné energetiky v Německu do roku 2038
16:45Závěr týdne bez Ameriky. Převládl výběr zisků  
16:25Kofola pozastavuje dividendovou politiku, dokud nevyhodnotí dopady pandemie
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý nekončí
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět
5:44Bank of America: Tři důvody, proč být nyní u akcií optimistický
02.07.2020
22:03Wall Street poskočila na výborných číslech z trhu práce
17:41Neohrozitelná firma

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data