Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonsko loni čelilo rozsáhlým blackoutům. Bude mít dost elektřiny na zimu?

Japonsko loni čelilo rozsáhlým blackoutům. Bude mít dost elektřiny na zimu?

17.9.2013 18:47
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Americké ministerstvo energetiky minulý rok od japonských kolegů dostalo zprávu, že dočasné odstavení posledního fungujícího jaderného reaktoru v zemi vystaví třetí největší ekonomiku světa riziku katastrofálních výpadků elektřiny.

Varování, obsažené v dokumentech získaných od ministerstva skrze oficiální žádost agentury Bloomberg, je výstižným svědectvím krize, do níž se japonská energetika dostala po havárii v jaderné elektrárně Fukušima, a může sloužit dalším zemím experimentujícím s rychlými a radikálními změnami energetického mixu.

Po březnu 2011, kdy Fukušimou otřásla série výbuchů, Japonsko ze sítě odpojilo 49 z 50 nepoškozených jaderných reaktorů, které do té doby pokrývaly celkovou výrobu elektřiny zhruba ze čtvrtiny. Energetici se měli přeorientovat na zemní plyn dovážený ve zkapalněné formě (LNG) z Kataru či Austrálie v obřích tankerech. Krom vyšších účtů za import tato strategie Japonsko vystavila většímu riziku zásobovacích potíží.

„Geopolitické riziko: pro Japonsko je ekonomicky nevýhodné skladovat LNG. Zásoby vystačí na 2-3 týdny a to je všechno…Třetina Japonska by čelila rychlému blackoutu,“ uvádí se ve víc než stostránkovém dokumentu, prošpikovaném ručně psanými poznámkami.

Se strachem z výpadků se japonští představitelé svým americkým protějškům svěřili loni v březnu. Tehdy zbývalo několik týdnů do odstavení reaktoru Hokkaido Electric Power, který měl projít pravidelnou údržbou. Spuštění dalších reaktorů bylo plánováno až na červenec, kdy dostaly povolení dva bloky Kansai Electric Power.

Jelikož v Japonsku od tohoto týdne opět nefunguje ani jedna jaderná elektrárna, množí se stejné obavy jako před rokem. Předseda japonské federace výrobců elektřiny Makoto Yagi v pátek reportům sdělil, že země možná nebude mít dostatečnou kapacitu na přečkání zimy bez jaderné energie. Desítka energetik stále vyhodnocuje zimní poptávku po elektřině a porovnává ji s kapacitními možnostmi.

Dokumenty amerického ministerstva energetiky také ukazují, že Japonsko od Spojených států žádalo dodávky LNG ve snaze diverzifikovat portfolio obchodních partnerů. Od fukušimské havárie se japonští energetici sešli s americkými kolegy nejméně devětkrát. V loňském roce pak bylo ohlášeno několik kontraktů na nákup LNG z amerických terminálů, z nichž dva získaly předběžnou exportní licenci.

Dodávky amerického plynu by Japoncům pomohly snížit bezpečnostní riziko spojené se spoléháním se blízkovýchodní exportéry. Írán loni v odpověď na tvrdé mezinárodní sankce, uvalené kvůli jeho jadernému programu, pohrozil zaminováním Hormuzského průlivu, kterým prochází 25 % světové kapacity LNG tankerů. Letos zase stabilitu regionu, na který v červnu připadlo 31 % japonského LNG importu, ohrožuje občanská válka v Sýrii. Japonce by také poškodil jakýkoli konflikt, který by vytlačil vzhůru ceny ropy, jelikož jsou na ně navázány i LNG kontrakty.

I když jsou v Japonsku momentálně odstavené všechny reaktory, hrozba blackoutů není tak akutní, jelikož zimní poptávka po elektřině nedosahuje takových úrovní jako v létě. Energetiky se však musí vyrovnat s přísnějšími požadavky na opětovné spuštění jaderných bloků. Úřady zatím vydaly povolení pro inspekci elektráren tří společností.

Jenže od té doby na sebe pozornost strhla komplikující se situace ve Fukušimě, jejíž vlastník se nedokáže vypořádat s obrovským množstvím radioaktivní vody hromadící se v okolí poškozených bloků. Nezvládnutá havárie také nahrává protijaderným aktivistům.

„Po únicích vody z Fukušimy se domnívám, že vyhlídky na restart reaktorů se významně zkalily,“ tvrdí Izumi Devalierová z HSBC Holdings. Původně očekávala, že v příštím roce bude v provozu až 10 reaktorů. Teď nepočítá s žádným až do roku 2015. Pokračování závislosti na fosilních palivech se podle ní podepíše na výkonnosti průmyslu a mohlo by podkopat snahy vlády oživit ekonomický růst.

(Zdroje: Bloomberg, Reuters, WNA)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba