Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: Energetický boom jihovýchodní Asie povede uhlí, nikoli plyn

IEA: Energetický boom jihovýchodní Asie povede uhlí, nikoli plyn

7.10.2013 14:27, aktualizováno: 7.10. 16:30
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

Uhlí nahradí zemní plyn jako hlavní surovinu, z níž se v jihovýchodní Asii vyrábí elektrická energie, uvádí se v čerstvé zprávě Mezinárodní energetické agentury (IEA). Podle jejích prognóz by se v hustě zalidněném regionu měla spotřeba elektřiny během následujících dvou desetiletí téměř zdvojnásobit.

Deset členských států organizace ASEAN, zahrnující země východně od Indie a jižně od Číny o celkové populaci přes 600 milionů, by mělo v příštích letech registrovat dvojnásobná tempa růstu poptávky po elektřině v porovnání s celosvětovým průměrem. Zatímco před dvěma lety region vyráběl z uhlí 31 % elektřiny, do roku 2035 má podíl nejšpinavějšího fosilního zdroje vyrůst na 49 %. Podíl plynu by měl klesnout ze 44 % na 28 %.

„Z uhlí se v regionu stává preferované palivo díky své relativní hojnosti a dostupnosti,“ prohlásila výkonná ředitelka IEA Maria Van der Hoevenová na návštěvě v Bangkoku. Dokud prý cenový rozdíl bude hrát výrazně ve prospěch uhlí, bude tato surovina rostoucí měrou dominovat energetickému mixu jihovýchodní Asie.

Trend by měly podpořit plány Indonésie, největšího světového vývozce energetického uhlí, na zdvojnásobení produkce do roku 2035. To se znatelně podepíše na vypouštěných emisích CO2, které jsou všeobecně spojovány s klimatickými změnami. Při spalování uhlí do atmosféry unikne zhruba dvojnásobné množství oxidu uhličitého než při spalování plynu. Uhelné elektrárny se na budovaných kapacitách v ASEANu podílí ze 75 %.

 
IEA odhaduje, že náklady výroby elektřiny z uhlí budou v regionu v porovnání s plynem zhruba o třetinu nižší. Počítá s cenou 80 USD za metrickou tunu uhlí a 10 USD za milion britských termálních jednotek (Btu) plynu. Plyn bude sice za průraznějším uhlím zaostávat, avšak stále by měl podle prognózy být druhým nejdůležitějším elektroenergetickým zdrojem.

Prognóza IEA pro následujících 20 let v jihovýchodní Asii počítá s dramatickým růstem spotřeby všech fosilních paliv. U zemního plynu se čeká vzestup o 77 % na 250 mld. m3 ročně. Uhlí by se mělo na konci uvažovaného období spotřebovávat dokonce třikrát víc než nyní, jelikož roční přírůstky dosáhnou 4,8 %. Konzumace ropy v regionu by měla vzrůst ze 4,4 mil. barelů denně na 6,8 mil. barelů denně. Jelikož státy ASEAN nejsou příliš bohaté na ropu, bude muset být rostoucí poptávka pokryta z dovozu.

Na téma americké břidlicové revoluce, která dramaticky snížila americký import plynu i ropy, šéfka IEA prohlásila, že ji nelze jednoduše zopakovat jinde ve světě. V Číně, která už rozdala desítky licencí na těžbu z břidlicových formací, prý s významným pokrokem před rokem 2020 počítat nelze.

Vlády v jihovýchodní Asii se s rostoucím množstvím energetických importů budou muset vyrovnávat nejen se zhoršováním běžného účtu platební bilance, ale i se zátěží, kterou pro státní rozpočet představuje dotování paliv. Loni vlády na subvence, které ztěžují snahy o energetickou úspornost, vydaly 51 mld. USD. Komplikující se fiskální pozice mnohé státy nutí k opatrným reformám. Po dvou letech nedávno osekala dotace Malajsie. Sousední Indonésie v červnu zvyšovala ceny benzínu i dieselu – poprvé od roku 2008. „Kdyby Indonésie nezavedla změny, vládní výdaje na energetické dotace by dosáhly úrovně srovnatelné s výdaji na zdravotnictví či školství,“ uvádí se ve zprávě IEA.

(Zdroje: Bloomberg, IEA)


Čtěte více:

DB: Boj mezi plynem a uhlím nebude mít jasného vítěze
1.8.2013 7:04
Výroba elektřiny ve světě prochází v posledních letech významnými změn...
IEA: USA letos předstihnou Rusko ve výrobě paliv
13.9.2013 15:49
Po plynu dochází i na ropné produkty. Spojené státy, které Rusku před ...
Uhlí se zbavuje tíživých fundamentů. Morgan Stanley věští oživení, Citi a SocGen ne (+přehled doporučení na NWR)
16.9.2013 13:08
Je období klesajících cen uhlí nutící těžaře k bolestivým škrtům u kon...
Americká energetická politika: uhlí v nemilosti
16.9.2013 22:34
Spojené státy prochází turbulentními změnami v energetice, v jejichž r...
Uhlí se ve druhém pololetí zlepšení cen nedočká. Jestli podraží, tak až na konci roku 2014, soudí šéf Bogdanky (+komentář)
3.10.2013 11:26
Polský těžař uhlí Bogdanka, kterého chtělo NWR před více než dvěma let...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data