Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: USA letos předstihnou Rusko ve výrobě paliv

IEA: USA letos předstihnou Rusko ve výrobě paliv

13.09.2013 15:49
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Po plynu dochází i na ropné produkty. Spojené státy, které Rusku před dvěma lety ukradly titul největšího producenta zemního plynu, letos svého dávného rivala předstihnou i v produkci tekutých paliv.

Podle prognózy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v probíhajícím třetím kvartálu americké rafinerie vyrobí víc benzínu, dieselu, etanolu a dalších paliv než ruské zpracovatelské závody. Rusku nicméně zůstává pozice největšího světového těžaře ropy, o niž se několik let přetahuje se Saúdskou Arábií. Spojené státy jsou s velkým odstupem třetí, ale jejich pozice na globálním energetickém trhu se rychle zlepšuje.

Americkou energetickou politiku léta podkopávala kombinace rostoucí spotřeby a klesající domácí těžby. Země musela dovážet stále více uhlovodíků, jejichž zdražování ještě zostřovalo dopad na běžný účet platební bilance.

Zlom přišel s novými těžebními technikami horizontálního vrtání a hydraulického štěpení, díky nimž je možné těžit ropu a plyn z dříve nedostupných ložisek v břidlicových formacích. Těžařský boom přinesl nevídanou prosperitu státům jako Texas či Severní Dakota, kde se nachází obrovské podzemní břidlicové pánve. V roce 2009 se podařilo téměř čtyřicetiletý trend poklesu těžby zastavit a prudce zvrátit. Od té doby produkce vzrostla o neuvěřitelných 40 % na víc než 7 milionů barelů denně. Stále však značně zaostává za vrcholem z roku 1970, kdy dosáhla 9,7 mil. barelů denně.

Posun směrem k energetické soběstačnosti největšího konzumenta ropy pomohl nejen americké ekonomice, ale i globálnímu trhu s ropou, který díky dostatečným novým zásobám nepodléhá tolik tlakům na růst cen. Tuto skutečnost včera uznal saúdský ministr ropy Alí Naímí, když v Soulu prohlásil, že americká ropná produkce „zvýšila hloubku a stabilitu ropného trhu.“

Kartel OPEC nedávno uvedl, že americká těžba surové ropy se během prvního pololetí vyšplhala na 7,21 mil. barelů denně. Naposledy se v zemi tolik těžilo v roce 1992. Roste i vývoz zpracované produkce z USA. Země se před dvěma lety poprvé po šesti desetiletích stala čistým vývozcem ropných produktů. Americké rafinerie dokonce začínají hrát roli zásobitele poslední instance. Data rejdařské společnosti Clarksons ukazují, že dodávky ropných produktů z Mexického zálivu do Velké Británie v srpnu výrazně vzrostly, a to právě v době, kdy propad libyjské ropné produkce dolehl na evropské rafinerie. Dovoz amerických ropných produktů pomohl zmírnit poptávku evropských zpracovatelských závodů po surové ropě, jejíž dodávky kvůli libyjskému výpadku nejsou zcela plynulé.

Krom ropných polí k energetickému boomu přispívají i pole kukuřičná, která dodávají primární ingredienci pro výrobu biopaliv, zejména etanolu. Podle statistik IEA americká biopalivová produkce od začátku roku vzrostla o 9 % na 935 tisíc barelů denně.

Globální poptávka po ropě by podle odhadů IEA měla v tomto kvartále být o 260 tisíc barelů denně vyšší, než se původně předpokládalo. Celková poptávka by letos měla vyšplhat na 90,9 mil. barelů za den. V příštím roce se očekává nárůst o 1,2 % na 92 mil. barelů denně.

Ropný koncern Exxon (88,58 USD, 0,68%) Mobil v loni předpověděl, že USA budou do roku 2025 vyvážet více ropy než dovážet. Americký Energetický informační úřad (EIA) v loňské dlouhodobé prognóze uvedl, že americká těžba ropy by měla vystoupat na svůj vrchol v roce 2019 na 7,5 milionu barelů denně, ačkoli ještě před dvěma lety odhadoval, že produkční maximum bude jen 6,7 milionu barelů za den.

Ještě výraznější růst těžby Americe předpovídá výše zmiňovaná IEA. Ta loni odhadla, že Spojené státy se díky těžbě z břidlicových hornin stanou do roku 2017 dočasně největším producentem ropy na světě a tamní těžba v roce 2020 bude 11,1 milionu b/d.

(Zdroje: WSJ, IEA, EIA, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bank of New York Mellon Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Blackrock Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (06/25 Q2)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
12:45JPMorgan Chase & Co (06/25 Q2)
13:00Wells Fargo & Co (06/25 Q2)
13:30State Street Corp (06/25 Q2)
14:00Citigroup Inc (06/25 Q2)
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index