Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: USA letos předstihnou Rusko ve výrobě paliv

IEA: USA letos předstihnou Rusko ve výrobě paliv

13.09.2013 15:49
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Po plynu dochází i na ropné produkty. Spojené státy, které Rusku před dvěma lety ukradly titul největšího producenta zemního plynu, letos svého dávného rivala předstihnou i v produkci tekutých paliv.

Podle prognózy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v probíhajícím třetím kvartálu americké rafinerie vyrobí víc benzínu, dieselu, etanolu a dalších paliv než ruské zpracovatelské závody. Rusku nicméně zůstává pozice největšího světového těžaře ropy, o niž se několik let přetahuje se Saúdskou Arábií. Spojené státy jsou s velkým odstupem třetí, ale jejich pozice na globálním energetickém trhu se rychle zlepšuje.

Americkou energetickou politiku léta podkopávala kombinace rostoucí spotřeby a klesající domácí těžby. Země musela dovážet stále více uhlovodíků, jejichž zdražování ještě zostřovalo dopad na běžný účet platební bilance.

Zlom přišel s novými těžebními technikami horizontálního vrtání a hydraulického štěpení, díky nimž je možné těžit ropu a plyn z dříve nedostupných ložisek v břidlicových formacích. Těžařský boom přinesl nevídanou prosperitu státům jako Texas či Severní Dakota, kde se nachází obrovské podzemní břidlicové pánve. V roce 2009 se podařilo téměř čtyřicetiletý trend poklesu těžby zastavit a prudce zvrátit. Od té doby produkce vzrostla o neuvěřitelných 40 % na víc než 7 milionů barelů denně. Stále však značně zaostává za vrcholem z roku 1970, kdy dosáhla 9,7 mil. barelů denně.

Posun směrem k energetické soběstačnosti největšího konzumenta ropy pomohl nejen americké ekonomice, ale i globálnímu trhu s ropou, který díky dostatečným novým zásobám nepodléhá tolik tlakům na růst cen. Tuto skutečnost včera uznal saúdský ministr ropy Alí Naímí, když v Soulu prohlásil, že americká ropná produkce „zvýšila hloubku a stabilitu ropného trhu.“

Kartel OPEC nedávno uvedl, že americká těžba surové ropy se během prvního pololetí vyšplhala na 7,21 mil. barelů denně. Naposledy se v zemi tolik těžilo v roce 1992. Roste i vývoz zpracované produkce z USA. Země se před dvěma lety poprvé po šesti desetiletích stala čistým vývozcem ropných produktů. Americké rafinerie dokonce začínají hrát roli zásobitele poslední instance. Data rejdařské společnosti Clarksons ukazují, že dodávky ropných produktů z Mexického zálivu do Velké Británie v srpnu výrazně vzrostly, a to právě v době, kdy propad libyjské ropné produkce dolehl na evropské rafinerie. Dovoz amerických ropných produktů pomohl zmírnit poptávku evropských zpracovatelských závodů po surové ropě, jejíž dodávky kvůli libyjskému výpadku nejsou zcela plynulé.

Krom ropných polí k energetickému boomu přispívají i pole kukuřičná, která dodávají primární ingredienci pro výrobu biopaliv, zejména etanolu. Podle statistik IEA americká biopalivová produkce od začátku roku vzrostla o 9 % na 935 tisíc barelů denně.

Globální poptávka po ropě by podle odhadů IEA měla v tomto kvartále být o 260 tisíc barelů denně vyšší, než se původně předpokládalo. Celková poptávka by letos měla vyšplhat na 90,9 mil. barelů za den. V příštím roce se očekává nárůst o 1,2 % na 92 mil. barelů denně.

Ropný koncern Exxon (88,58 USD, 0,68%) Mobil v loni předpověděl, že USA budou do roku 2025 vyvážet více ropy než dovážet. Americký Energetický informační úřad (EIA) v loňské dlouhodobé prognóze uvedl, že americká těžba ropy by měla vystoupat na svůj vrchol v roce 2019 na 7,5 milionu barelů denně, ačkoli ještě před dvěma lety odhadoval, že produkční maximum bude jen 6,7 milionu barelů za den.

Ještě výraznější růst těžby Americe předpovídá výše zmiňovaná IEA. Ta loni odhadla, že Spojené státy se díky těžbě z břidlicových hornin stanou do roku 2017 dočasně největším producentem ropy na světě a tamní těžba v roce 2020 bude 11,1 milionu b/d.

(Zdroje: WSJ, IEA, EIA, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university