Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čtyři roky utažených opasků... Patria vydala nový Třicetník

Čtyři roky utažených opasků... Patria vydala nový Třicetník

02.12.2013 21:21
Autor: David Marek

Účet za letošní rok sice ještě vláda nevystavila, ale dosavadní vývoj veřejných financí naznačuje, že i rok 2013 byl rokem šetření. Zatímco státní rozpočet nejspíše dopadne podobně jako loni, seškrtání dotací mimorozpočtovým fondům by mělo snížit celkové saldo vládního sektoru. Aktuálně můj odhad ukazuje, že by celkové saldo mělo dosáhnout 2,9 procenta HDP, zatímco loni činilo 4,4 procenta HDP (nicméně tento údaj je zatížen církevními restitucemi).

Z makroekonomického pohledu je podstatný vývoj cyklicky očištěného primárního salda bez zahrnutí mimořádných jednorázových faktorů (jako byly zmíněné církevní restituce). Tento klíčový parametr postupně klesl ze 134 miliard korun (3,6 procenta HDP) v roce 2009 na letos odhadovaných necelých 33 miliard korun (0,9 procenta HDP). Čtyři roky fiskální konsolidace přinesly snížení primárního rozpočtového deficitu o 100 miliard korun.
 
Přínosem takto rozsáhlé konsolidace je výrazné přiblížení dlouhodobé udržitelnosti definované stabilním poměrem vládního dluhu v poměru k HDP. Na konci letošního roku by měl dluh dosahovat 46,6 procenta HDP. Pokud by vláda chtěla zastavit růst dluhu na této hranici, musela by nyní snížit rozpočtový deficit o dalších 0,6 procenta HDP, tj. 21 mld. . Naposledy jsme byli tak blízko dlouhodobé stabilitě v roce 2007.

Nákladem snižování rozpočtového deficitu je negativní dopad na ekonomiku. Vzhledem k tomu, že naše ekonomika je značně otevřená, jsou fiskální multiplikátory poměrně nízké (kompenzačním faktorem poklesu domácí poptávky je snížení dovozu). Dopad konsolidace ovšem zesílila její struktura, když významnou roli hrálo snižování investičních výdajů. Celkem nás čtyři roky fiskální konsolidace podle mého odhadu stály 1 procento HDP. Tomu odpovídá zvýšení míry nezaměstnanosti o necelé 0,4 procentního bodu, resp. zhruba 20 tisíc pracovních míst. Zároveň fiskální konsolidace přispěla k dezinflaci. Není náhodou, že deflace v inflačním jádru trvá čtyři roky, tedy stejně dlouho jako fiskální konsolidace.

Nicméně na tyto náklady se lze také dívat také tak, že o tolik byl vývoj ekonomiky uměle vylepšován předtím, než došlo k utahování rozpočtového opasku.

...celou analýzu si klienti Patria Plus mohou stáhnout ve formátu pdf ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Obchodní bilance, n.s.a., mld. EUR
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.