Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Správná ekonomie Vánoc

Správná ekonomie Vánoc

3.1.2014 7:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Jak už upozornil Winston Churchill, ekonomové se jen zřídkakdy na něčem shodnou. Výjimkou by neměla být ani otázka Vánoc. Zde je náš ekonomický průvodce tímto svátkem:

Keynesiáni kladou velký důraz na stabilizační roli Vánoc. V ideálním případě by každý rok rádi měnili počet dárků podle toho, jaká je situace v ekonomice. Keynesiáni by také chtěli, aby stát hrál během těchto svátků větší roli, včetně státem financovaných Santa Klausů.

Rakouská škola se domnívá, že Vánoce jsou nebezpečné, protože nevyhnutelně vyvolávají lednovou kocovinu. S darováním dárků se pak pojí morální hazard a tendence k nadměrným investicím do vánoční výzdoby. Navíc tu jsou ty státní svátky – svobodný trh by to vše vyřešil mnohem lépe.

Monetaristé jsou přesvědčeni, že pouze oni skutečně chápou, jak Vánoce vlastně fungují. Jsou frustrováni z toho, jak jsou ostatní ekonomové omezení. Monetaristická teorie Vánoc se dá shrnout do jednoduché rovnice, ta je ale citlivá na to, jak se mění rychlost Santova oběhu. Hardcore monetaristé pak požadují regulaci oběhu čokoládových peněz, aby se zabránilo hyperinflaci tuku v oblasti pasu a hyperaktivitě dětí.

Chicagská škola tvrdí, že Vánoce nemají žádný význam, protože věnování dárků je hrou s nulovým součtem. Racionální jedinci to očekávají a své chování tomu přizpůsobí.

Zastánci prudenčních opatření by chtěli Vánoce „vyhlazovat“. Svátky hojnosti by rádi eliminovali, možnými nástroji by bylo například utažení úvěrových podmínek někdy v polovině listopadu či zvýšení cen alkoholu ve stejnou dobu. Na počátku ledna by došlo k obrácení těchto kroků.

A nesmíme vynechat ani centrální banky. Fed je velkým fanouškem Vánoc, nelíbí se mu ale, že Santovy sáně nejsou mezi monetárními nástroji Fedu. Fed je také nespokojen s tím, že Vánoce může ovlivnit pouze nepřímo, a to tím, že dá dárky bankéřům a spoléhá se na to, že ti je předají veřejnosti.

ECB je obecně Vánocům nakloněna pozitivně. Je v ní ale vlivná minorita, která se domnívá, že darování dárků je nemorální a nakonec povede k hyperinflaci.

Bank of England se zavázala ke slavení Vánoc, musí být ale naplněna řada jasně definovaných předpokladů. Tato politika je založena na studii o 24 000 stranách.

Bank of Japan po 20 let tvrdila, že Santa neexistuje a Vánoce jsou pouhou ztrátou času. Nyní změnila názor, ale má určitý problém s důvěryhodností.

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data