Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EBRD je připravena investovat do

EBRD je připravena investovat do "osiřelých" bank střední Evropy

14.01.2014 9:31
Autor: ČTK

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) je připravena získat další podíly v "osiřelých" bankách v zemích střední a východní Evropy. Objevují se totiž náznaky, že jejich mateřské společnosti ze západních zemí je opouštějí čím dál rychleji. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl hlavní ekonom EBRD Erik Berglof. 

Banky z eurozóny se již nějakou dobu snaží vylepšit si finanční rozvahu před prověrkou jejich aktiv ze strany Evropské centrální banky (ECB). Odchod velkých bankovních společností z regionu ale zvyšuje obavy ohledně toho, jaký dopad by takový krok mohl mít na stabilitu ekonomik dotčených zemí. 

Berglof řekl, že EBRD pozoruje náznaky, podle kterých proces oddlužování, který provádí západní banky, v současnosti nabírá na rychlosti. Nebezpečí podle něj hrozí obzvláště bankám v Maďarsku a ve Slovinku. K dalším případům opouštění trhu podle něj pravděpodobně dojde i v Pobaltí, i když to je už blízko bodu obratu. 

"Do budoucna zde bude větší důraz na akciové podíly," řekl Berglof. "Dost velké množství dceřiných společností (velkých bank) osiřelo, budou potřebovat nové majitele, může tu pro nás být role, abychom zasáhli." 

EBRD je mezinárodní bankou, která byla ustavena na pomoc bývalým komunistickým zemím při přechodu k tržnímu hospodářství. Působí ve střední a východní Evropě, expandovala také do severní Afriky a na Blízký východ. Zaměřuje se hlavně na investice v soukromém sektoru. Podíly v některých finančních institucích EBRD získala už dříve, aby regionu pomohla vyrovnat se s dopady úvěrové krize v eurozóně. 

Podle Berglofa jsou nejvíce zranitelné země, kde je velké množství ztrátových úvěrů. Analytici v této souvislosti poukazují na balkánské země jako je Albánie, ale také na Bulharsko či Slovinsko. 

Berglof řekl, že obavy ohledně Slovinska se poněkud snížily, protože země v prosinci zahájila operaci na záchranu svých zadlužených bank. Berglof si ale nemyslí, že země je "z toho úplně venku". "Značný počet bank bude třeba zavřít nebo sloučit," dodal. 

Dalším faktorem, který zrychluje tempo odchodu západních bank, je také omezení podpůrné měnové politiky v USA, které tamní centrální banka (Fed) oznámila v prosinci. 

Odchod velkých zahraničních bank lze čekat například v Maďarsku. Guvernér tamní centrální banky na konci minulého roku řekl, že v příštích šesti až 18 měsících by z maďarského trhu mohly odejít čtyři z osmi velkých zahraničních bank.


Čtěte více:

EBRD zlepšila vyhlídky rozvíjejících se ekonomik ve střední Evropě
11.11.2013 14:15
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) dnes mírně zvýšila odhad růs...
EBRD: Postkomunistické země nemusí nikdy dohnat vyspělé státy. Překážkou instituce i osobní zájmy
20.11.2013 15:44
Řadě bývalých komunistických zemí kvůli nedostatečným strukturálním re...

Váš názor
 • haha a nasleduje dalsi novinka
  14.01.2014 9:52

  MMF se rozhodl zařadit Polsko, Finsko, Dánsko a Norsko na seznam zemí podléhajících povinným pravidelným kontrolám finančního sektoru (ČTK) tak to jsem zvedavej, jak s to finsku a dansku bude libit, ze je kontroluji uplne neznami mocipani.. polaci to jsou servilni pokrytci, tem to vadit nebude, ti zaprou i salmonelu v kuratech a vajickach, ale uvidime co severske zeme..
  Azb
 •  
  14.01.2014 9:49

  EBRD je mezinárodní bankou, která byla ustavena na pomoc bývalým komunistickým zemím při přechodu k tržnímu hospodářství. vzdyt zadne trzni hospodarstvi neexistuje, cenu zbozi ovlada centralni banka cilovanim inflace.
  Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data