Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v eurozóně klesá, uvolnění politiky ECB zůstává výrazným rizikem

Inflace v eurozóně klesá, uvolnění politiky ECB zůstává výrazným rizikem

31.03.2014 11:19
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Předběžná čísla za březen ukazují, že inflace v eurozóně zpomalila na 0,5 z únorových 0,8 procenta. Je to nejnižší růst spotřebitelských cen od roku 2009, který zároveň nedosáhl na konsensus na úrovni 0,6 procenta. Jádrová inflace rovněž klesla, ale v souladu s očekáváními, když v březnu předběžně dosáhla 0,8 procenta. V předchozím měsíci jádrový index rostl meziročně jednoprocentním tempem. 

CPI

Samotné ceny energií v březnu meziročně klesly o 2,1 procenta, tedy o něco mírněji než v předchozím měsíci. Ceny potravin pak stouply o procento, zatímco v únoru to bylo 1,5 procenta. Z jádrových složek vidíme nadále velmi mírný růst cen u průmyslového zboží, v březnu o 0,3 procenta. Ceny služeb se zvýšily o 1,1 procenta, pomaleji než v únoru. 

Co se týče meziměsíčního srovnání, spotřebitelské ceny v březnu stouply o 1 procento. Jádrový index se meziměsíčně zvýšil o 1,5 procenta. Jsou to relativně vysokého hodnoty, ale pro březen je přechodné zrychlení dost typické.

Předběžná data o inflaci vedla k nervózní reakci eura; kurz je po prvotních výkyvech o něco výš než před čísly. Pro politiku ECB je důležitější jádrová inflace, která vyšla podle očekávání a příliš se neodchyluje od posledních měsíců, takže strach z deflace by neměl posilovat. Inflace je klíčovým faktorem pro měnovou politiku, jejíž uvolnění v eurozóně dál zůstává výrazným rizikem. Dnešní data však toto riziko dál nezvyšují.


Váš názor
  •  
    31.03.2014 12:17

    co je proboha nervózního na tom, že to podělaný Euro po nižších inflančních číslech zase posílilo??
    s-mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data