Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínským bankám prudce rostou špatné úvěry. Přijde další podpora ekonomiky?

Čínským bankám prudce rostou špatné úvěry. Přijde další podpora ekonomiky?

31.03.2014 15:32, aktualizováno: 31.3. 15:38
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Pětice největších čínských bank, přes kterou protéká více jak polovina (oficiálních) úvěrů v čínské ekonomice, loni zaznamenala prudký růst špatných úvěrů. Ziskovost přitom navenek zůstává zdravá a rostoucí.

Jako nesplatitelné banky označily v roce 2013 úvěry za 59 miliard renmimbi, v přepočtu zhruba 9,5 miliardy amerických dolarů. Proti roku 2012 jde o meziroční nárůst o 127 procent a v porovnání s vývojem za poslední dekádu nejvyšší úroveň od rekapitalizace a veřejné obchodovatelnosti, kroků, které odvracely insolvenci bank.

Parametry výsledků bank dle ekonomů zapadají do obrazu turbulencí v čínském finančním systému, který v březnu prožil svůj první přiznaný bankrot na dluhopisovém trhu. Také růst celkové ekonomiky byl v prvním čtvrtletí roku 2014 slabší proti očekáváním. Vše dohromady skládá mozaiku dalšího podpůrného zásahu v ekonomice. „Rostoucí tlaky, tlumící ekonomiku, nemohou být přehlíženy,“ uvedl sám čínský premiér s tím, že vláda má v rukou nástroje, které mohou čelit „volatilitě ekonomiky“.

Ačkoli čínské banky meziročně více než zdvojnásobily špatné úvěry, jsou schopny dosahovat ziskovosti bez negativních projevů v kapitálové vybavenosti. Dle oficiálních čísel ziskovost pětice největších čínských bank včetně ICBC loni vzrostla o 7 až 15 procent při podílu špatných úvěrů pouze kolem 1 procenta z 0,95 procenta o rok dříve. To jsou ale oficiální čísla a nejméně tlak na akcie čínských bank na finančním trhu ukazuje, co si doopravdy investoři myslí. Skutečná úroveň špatných úvěrů je odhadována někde kolem 5násobku vykázaného čísla.

Standard & Poor´s také upozornila, že odpisy jsou v čínských bankách používány k uměle nízko vykazovanému podílu NPL. „Vysoké NPL v bankách, kde by přineslo vysokou negativní publicitu, je tlumeno skrze odpisy,“ uvedla S&P . To je údajně patrné zejména na středních bankách, které při růstu vykázaných NPL z extrémně nízkých 0,76 % na 0,85 % za rok 2013 z části krachovaly při loňském prudkém nárůstu tržních sazeb a nedostatku hotovosti na mezibankovním trhu. Podle analytiků Citi je skutečná tvorba NPL o 135 % vyšší.

Větší možnost k odpisům byla bankám otevřena samotným regulátorem. Liao Qiang, analytik S&P pro Čínu, i v tomto důsledku očekává v letošním roce další prudký růst vykázaných špatných úvěrů.

(Zdroj: FT, CNBC, Citi, S&P , Bloomberg)


Čtěte více:

Čína otevřela cestu rychlejšímu posílení jüanu, úvodní reakce je opačná
17.03.2014 8:54
Čína umožní rychlejší posilování domácí měny jüan vůči dolaru. Čínská ...
Je euro silné kvůli Číně?
20.03.2014 7:30
Je možné, že by kroky čínské centrální banky PBOC vedly k neustálému p...

Váš názor
 • Jestli Čína klopítne
  31.03.2014 16:38

  bude klopítat i Německo
  prorok
  • Re: Jestli Čína klopýne
   31.03.2014 16:39

   Číná může jedině klopítat z měkím íííí
   prorok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
12:00PepsiCo Inc (06/20 Q2)