Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský „měnový faktor“ není mrtev, jen spí

Čínský „měnový faktor“ není mrtev, jen spí

25.4.2014 18:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Vliv „čínského faktoru“ na měnové trhy se zmenšuje. Tvrdí to alespoň analytický tým HSBC, v jehož čele stojí David Bloom. Ten se ve své analýze z minulého týdne zabýval vztahem mezi čínským růstem, spotřebou komodit a měnovými trhy. Podle jejich názoru dochází v Číně k „rekalibraci“ růstu směrem od jeho kvantity ke kvalitě a tento posun má reálný dopad na ceny komodit. Cítit by ho měly ale i měny vývozců komodit.

Pohled na vývoj korelace mezi cenami komodit na straně jedné a měnovými kurzy na straně druhé vypadá podle HSBC následovně: „Když si Čína užívala ekonomického boomu a její růst převyšoval očekávání, její vliv na komoditní trhy se projevoval i na měnách vývozců komodit. Poté, co supercyklus i čínský růst polevily, zeslábla i vazba mezi růstovou dynamikou čínské ekonomiky a globálními měnovými trhy. Platí to i v případě měn rozvíjejícíh se trhů jako celku, či měn zemí G10.

Bloom se domnívá, že uvedený vývoj lze jednoduše vysvětlit tím, že útlum čínského růstu a pokles cen komodit byl doposud relativně mírný ve srovnání s jejich předchozím růstem. Jinak řečeno, nedošlo k takovým změnám, aby to mělo dominantní vliv na měnové trhy.

Pokud by v tom ale měl pravdu, znamenalo by to vlastně, že vztah mezi vývojem v Číně a vývojem na měnových trzích vlastně nezeslábl. Na to, aby se na těchto trzích něco projevilo, by jen muselo příjít větší zpomalení Číny a větší pokles cen komodit. Jinak řečeno, ještě není tak zle a čínský měnový faktor není mrtev, ale jen spí. I HSBC ve své analýze píše následující: „Pokud čína začne překvapovat a projeví se to na trzích s komoditami, je pravděpodobné, že reagovat budou i globální měnové trhy. Nyní je se ale zdá, že rozhodující jsou faktory specifické pro danou zemi“.

Vývoj korelace mezi cenami komodit na straně jedné a měnami vývozců komodit, rozvíjejícíh se ekonomik a zemí G10 na straně druhé popisuje následující graf. Z něj je patrné, že tato korelace sílila až do počátku roku 2012, poté se trend obrátil a korelace se po dvou letech dostává dokonce do záporných hodnot:

cina


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data