Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deutsche Bank: Chorvatsko pátým rokem v recesi, zlepšení není v dohledu

Deutsche Bank: Chorvatsko pátým rokem v recesi, zlepšení není v dohledu

29.04.2014 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Chorvatská ekonomika se už pět let za sebou nachází v recesi. V roce 2013 klesl reálný produkt meziročně o 1 % a je dost dobře možné, že recese bude pokračovat i letos. Domácí poptávka je totiž tlumena oddlužováním korporátního sektoru i snižováním dluhu domácností. K tomu se přidává snaha o fiskální konsolidaci a vysoká nezaměstnanost, která převyšuje 16 %. Chorvatsko také nemůže čekat, že by růstový impuls přišel ze zahraničí. Týká se to exportů i přímých zahraničních investic. Hlavní obchodní partneři, mezi které patří především Itálie, totiž také čelí negativnímu výhledu.

Fiskální politika je ve svých možnostech omezena, monetární politika se pak zaměřuje zejména na stabilitu měnového kurzu. Vedle problematické cyklické situace čelí Chorvatsko i strukturálním výzvám, které leží v samém jádru současného stavu. Jeho exporty jsou totiž jen málo diverzifikovány, konkurenceschopnost je slabá, trh práce nepružný. Chorvatsko vstoupilo v červenci 2013 do Evropské unie. Ve středně dlouhém období by tak mělo těžit z přístupu na společný trh, zvýšené důvěry investorů a silnější finanční integrace spolu s přístupem k fondům EU. Krátkodobé přínosy jsou ale omezené, a to zejména kvůli zmíněným strukturálním problémům.

Vnější dluh se stále drží nad 100 % HDP, i když jeho struktura je vychýlená směrem k dlouhodobějšímu dluhu. Běžný účet se v roce 2013 dostal do mírně pozitivních čísel. Potřeba vnějšího financování je ale stále vysoko a dosahuje téměř 100 % měnových rezerv. Země je tak zranitelná, co se týče podmínek globální likvidity. Vláda v roce 2013 ani zdaleka nedosáhla svého rozpočtového cíle, který byl nastaven na deficit ve výši 3,8 % HDP. Deficit totiž nakonec dosáhl 5,5 % HDP. Vládní dluh nesplňuje Maastrichtská kritéria a očekává se, že v roce 2014 a 2015 dluh dále poroste.

Chorvatský bankovní sektor je stabilní. Ačkoliv špatné úvěry ke konci roku 2013 převýšily 15 %, kapitálová vybavenost bank je dobrá. Banky stále dosahují zisku, i když jejich ziskovost loni klesla a roste riziko spojené s pohybem měnového kurzu. To se snaží omezit centrální banka svým závazkem udržet stabilní kurz domácí měny k euru. Následující graf ukazuje meziroční vývoj HDP, nezaměstnanosti a reálného růstu úvěrů (oranžově):

chorvatsko

(Zdroj: Deutsche Bank)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/20 Q4, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Cineworld Group PLC
Manchester United Plc (06/20 Q4)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů
22:15Costco Wholesale Corp (08/20 Q4)