Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
D.Marek: Zaostřeno na ČNB - Rychlost zvyšování sazeb

D.Marek: Zaostřeno na ČNB - Rychlost zvyšování sazeb

29.4.2014 15:00
Autor: David Marek

V současnosti existuje jen pramálo motivů, které by mohly přesvědčit ČNB o změně měnové politiky. Do konce roku se pravděpodobně nic nestane s úrokovými sazbami ani kurzem koruny. Na změnu si musíme počkat až do roku příštího. Ten ovšem může být docela zajímavý.

Oživení ekonomiky nabralo obrátky, které ČNB nečekala. Nicméně inflace zůstává stále minimální. Z toho ČNB vyvozuje závěr, že recese ekonomiky byla horší, než se dosud předpokládalo, a zanechala za sebou větší mezeru výstupu, tj. nevyužitých kapacit v ekonomice. Při hlubší mezeře výstupu bude muset oživení ekonomiky trvat déle, než začne působit na ceny. Nicméně je těžké odlišit působení jednotlivých faktorů na inflaci: zpoždění mezi akcelerací ekonomiky a tlakem na růst cen, vliv reálného i cenového vývoj v zahraničí, či posun inflačních očekávání. Navíc k obratu ve vývoji inflace již patrně dochází. Za posledních šest měsíců se deflace v jádrovém cenovém indexu zmírnila z 0,7 procenta na pouhých 0,1 procenta. Je patrně jen otázkou příštích měsíců, kdy se podle tohoto měřítka česká ekonomika poprvé po téměř pěti letech vynoří z deflace.

Tato relativně detailní makroekonomická diskuze bude mít vliv na určení momentu opuštění kurzového závazku a následného vývoje úrokových sazeb. Pokud se vývoj ekonomiky výrazněji neodchýlí od poslední prognózy ČNB, mělo by k uvolnění kurzových stavidel dojít někdy v 1. čtvrtletí příštího roku. Velmi záhy by mělo dojít na zvyšování úrokových sazeb. V průběhu první poloviny příštího roku by mohla základní dvoutýdenní repo sazba ČNB stoupnout z 0,05 procenta na 0,75 procenta. V tržních úrokových sazbách ovšem tato úvaha zahrnutá není. 3měsíční PRIBOR dnes činí 0,37 procenta. Za rok by měl být přibližně na stejné úrovni, tvrdí forward FRA 12x15, který činí 0,35 procenta.

Přehodnotí-li ČNB ve svém modelu zápornou produkční mezeru k horšímu, logicky to povede k nižší prognóze inflace a posunu okamžiku exitu z kurzového závazku a zvyšování úrokových sazeb na později.

Celý report si klienti placených služeb mohou stáhnout ve formátu PDF spolu s dalšími analýzami zde.


Váš názor
 •  
  29.4.2014 15:43

  Od Sígrovy party je nemožné přiznání, že udělali botu. Bohužel není zde síla, která by je pohnala k zodpovědnosti.
  Homo
  • Botu?
   29.4.2014 17:38

   Pokud lze ČNB něco vyčítat, tak jen to, že nastavila kursový cíl jen na 27 CZK/€.
   JJa
   • JJa
    29.4.2014 17:50

    Čnb lze dlouhodobě vyčítat hlavně nekompetentnost a diletantismus v načasování svých kroků...viz. např. prodej zlata za Tošovského...
    el mrcoch
   • Re: Botu?
    29.4.2014 17:42

    "Oživení ekonomiky nabralo obrátky, které ČNB nečekala." Hmm
    mša
    •  
     29.4.2014 18:43

     Tady jsem rovněž skeptický - určitě jedou solidně auta, ale že by ekonomika nabírala obrátky jako celek? Nicméně jsem názoru, že bez devalvace (ostatně spíše jen kosmetické) by bylo o něco hůře.
     JJa
     • JJo
      29.4.2014 23:49

      já taky
      lime
      • Re: JJo
       30.4.2014 8:06

       Ja ne. Rozhodně by se podpořila vnitřní poptávka.Nezdražil by dovoz, všeho. Je možné že ty auta a kámen z kamenolomu vyvážime ve vetším množství, protože jsou levnější, ale je to výhoda pro čecha. Určitě ne pokud není majitelem PPF,nebo třeba erotického salonu, protože i zaměstnankyně zlevnily.
       Homo
       • Homo
        30.4.2014 14:10

        Za prve. Majitel odvádá daně tady. Za druhé. Jen Škoda zaměstnává 30000 lidí s průměrným pltem nad 40000 kč, což je daleko více než republikový průměr..
        Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba