Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
D. Marek: Spotřebitelské ceny v dubnu - Inflační bezvětří

D. Marek: Spotřebitelské ceny v dubnu - Inflační bezvětří

12.05.2014 9:06, aktualizováno: 12.5. 10:21
Autor: David Marek

Aktualizováno

Inflace není. Tedy téměř. Již druhý měsíc se ceny ani nepohnuly. V březnu i dubnu činila meziměsíční inflace 0,000 procenta. V meziročním srovnání činí inflace nepatrných 0,08 procenta. Nižší byla naposledy v říjnu 2009. V průběhu letošního roku by se měla začít zvyšovat, nicméně prozatím zaostává za prognózami.

V dubnu ovlivnily vývoj celkové cenové hladiny dva faktory. Ceny oblečení a obuvi se v souladu se svým typickým sezónním chováním zvýšily o 4,9 procenta a vyrovnaly tak pokles během zimních měsíců, kdy naopak proběhly typické výprodeje. Již od května ceny konfekce mohou opět mírně klesat a vrchol letních výprodejů obvykle přichází v červenci. Dražší oblečení kompenzovaly levnější potraviny. Ceny potravin v dubnu klesly o 0,9 procenta. Zde působí sezónnost opačným směrem. S příchodem jara klesají ceny zeleniny (-3,0 procenta) a ovoce (-0,9 procenta). K tomu se tentokrát přidalo zlevnění pečiva, vajec, cukru a másla.

Od začátku roku se drží inflace velmi blízko nuly. Očekávané zvýšení cen se prozatím nedostavilo. Příchod inflace brzdí zejména dezinflace v cenách potravin a cenách pohonných hmot. Proto také můžeme pozorovat odlišný vývoj celkové inflace a jádrové inflace. Korigovaná inflace bez pohonných hmot, kterou lze použít jako ukazatel jádrové inflace, se v dubnu podle mých propočtů konečně vyšplhala alespoň na nulu. Po 57 měsících patrně skončila deflace.

Nicméně skutečnost, že je inflace línější, než se předpokládala většina odhadů, včetně prognózy ČNB, může vést k tomu, že se okamžik obratu měnové politiky mírně posune, resp. tempo zvyšování úrokových sazeb po opuštění kurzového závazku bude pozvolnější. Nicméně i tak by měla v první polovině příštího roku ČNB zvýšit svou klíčovou dvoutýdenní repo sazbu zhruba o 0,5 procentního bodu.


Váš názor
  •  
    12.05.2014 11:08

    brzdi dezinflace potravin.....pokud jsem si vsiml, tak za poslednich cca 4 roky potraviny zdarzily o 100 %....a budete tady tvrdit takove blaboly.....
    abc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data