Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EBRD výrazně zhoršila výhled pro ruskou i ukrajinskou ekonomiku

EBRD výrazně zhoršila výhled pro ruskou i ukrajinskou ekonomiku

14.05.2014 13:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) dnes varovala před negativními dopady ukrajinské krize na světovou ekonomiku. Přikročila rovněž k výraznému zhoršení souhrnných vyhlídek 34 rozvíjejících se zemí, ve který působí, včetně Ruska a Ukrajiny.

Banka nyní předpokládá, že ekonomika těchto 34 zemí v letošním roce stoupne pouze o 1,4 procenta. V lednové prognóze přitom počítala s růstem o 2,7 procenta. Na Ukrajině nyní EBRD očekává propad ekonomiky o 7,5 procenta, zatímco v lednu předpovídala nárůst o 1,5 procenta.

Banka nyní očekává, že ruská ekonomika bude v letošním roce stagnovat. Její předchozí prognóza přitom počítala s nárůstem ruské ekonomiky o 2,5 procenta. EBRD navíc upozornila, že v případě jejího pesimističtějšího scénáře by ruská ekonomika vstoupila do recese. V posledním kvartále loňského roku ruské HDP rostlo o 2 %.  

Západní země kvůli postupu Moskvy vůči Ukrajině uvalily sankce na vybrané ruské představitele i podniky, což vystrašilo investory a způsobilo výrazný odliv kapitálu z Ruska. Podle nedávné zprávy Mezinárodního měnového fondu již ruská ekonomika zažívá recesi. I proto ruský prezident Putin začíná lákat čínské investory ve snaze nahradit výpadek evropských a amerických investic, které se po uvalení sankcí za anexi Krymu začínají citelně snižovat a negativně dopadají na ruské hospodářství.

Odhad letošního růstu rozvíjejících se ekonomik střední Evropy a Pobaltí ponechala EBRD beze změny na 2,2 procenta. Českou ekonomiku výhled nezahrnuje, protože banka Česko zařazuje mezi vyspělé země. Na Slovensku počítá EBRD v letošním roce nadále s dvouprocentním hospodářským růstem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.06.2026
6:01Zapomenutý gigant s obřím dluhem. Může Xerox investory překvapit?  
07.06.2026
10:42Víkendář: Jak zamezit opakování inflace sedmdesátých let
06.06.2026
9:28Víkendář: Ponaučení pro centrální banky – vyvarujte se velkých akcí
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  
11:52Ekonomika EU i eurozóny na začátku roku klesla, upřesnil Eurostat
11:44AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:41AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:38AMISTA investiční společnost, a.s.: OUTULNY investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:06Technologie jsou tentokrát brzdou. V Evropě se obchoduje nevýrazně, v Americe to vypadá na pokles  
10:46Perly týdne: Společnosti jako Anthropic a OpenAI nemají na trhu co dělat, nikdo nezná skutečné náklady AI
10:23S&P odmítla výjimku pro megacapy. SpaceX nebude po IPO zařazen do indexu
9:48Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2831757153
9:41Maloobchod v dubnu prudce zpomalil, tržby meziměsíčně klesly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data