Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - černá listina ruských podniků roste jako houby po dešti; zlotý rozšiřoval zisky

Rozbřesk - černá listina ruských podniků roste jako houby po dešti; zlotý rozšiřoval zisky

17.07.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Spojené státy stupňují tlak na Rusko. Rozšířily černou listinu podniků, na které se vztahují sankce. Mezi novými postiženými je největší ropná společnost Rosneft a dvě největší ruské banky Gazprombank a VEB. Ruské podniky nejcitelněji poškodí zamezení přístupu na americký kapitálový trh, který (především banky) rutinně využívají. Přístup bude omezen pro veškeré dlouhodobější operace nad 90 dní. O rozšíření sankcí se jedná také v Bruselu. Dohoda by měla být na stole do konce měsíce a ve hře je varianta rozšířit sankce podobně jako v USA na významné ruské podniky. Jaké měly sankce zatím dopady a co z nich můžeme vidět ve střední Evropě.

Obchod Evropy s Ruskem se od začátku roku citelně zhoršil. Za první čtyři měsíce od začátku roku vývozy z eurozóny do Ruska meziročně propadly o 13 %. Vliv sankcí je ale spíše nepřímý. Nejsou to tolik sankce samotné, které by bránily zahraničnímu obchodu. Je to spíše související propad investic a zpomalení ruské spotřeby, které táhnou dolů ruskou ekonomiku a s tím i dovozy zboží z Evropy. Ruský průmysl po velice slabém roku 2013 i v roce 2014 přešlapuje, stejně tak jako maloobchod, který vykazuje nejslabší výsledky za poslední čtyři roky. Podnikatelská nálada v průmyslu (PMI) zůstává pod klíčovou hranicí 50 bodů a ukazuje tak na pokračující pokles hospodářství.

Slabší poptávky z Ruska a Ukrajiny pravděpodobně také stojí za trochu horšími výkony eurozóny v druhém kvartále. Ve střední Evropě má rusko-ukrajinský konflikt největší odraz v Polsku. Největší přímou expozici vůči ruskému nákupnímu košíku má sice Maďarsko (podle dat OECD, přidaná hodnota z mezinárodního obchodu). Polsko ale vyváží do Ruska v daleko větší míře řadu mezi-produktů, které dál pokračují do ostatních zemí regionu. I proto se polské předstihové ukazatele v posledních měsících zhoršily relativně rychleji než české a maďarské.

Region
Zatímco se česká koruna spolu s maďarským forintem včera pohybovaly ve velice úzkém pásmu okolo stávajících hodnot, vyšší než očekávaná inflace pomáhala zlotému ještě mírně rozšířit úterní zisky. Podle polského statistického úřadu také jádrová inflace mírně vzrostla z květnového meziročního růstu o 0,8 % na 1 % v červnu. Nicméně na silné závěry ohledně měnové politiky je prozatím ještě brzo. Konkrétní kroky budou záviset nejen na inflaci, která je i přes mírné zvýšení hluboko pod cílem centrální banky, ale i na oživení polské ekonomiky. O tom by mohly něco napovědět i dnešní statistiky průmyslové výroby.

Eurodolar
Kurz eurodolaru včera sestoupil blíže k hranici 1,35, když dolaru nijak neublížil ani fakt, že dolarové úrokové sazby dokonce lehce poklesly. Euro zřejmě není příliš nadšeno z rozšíření amerických sankcí vůči Rusku v souvislosti s ukrajinsko-ruským konfliktem.

Dnes mohou trh oslovit zejména americká data, především pak pozorně sledovaný index podnikatelské nálady Philly Fed a týdenní statistiky z trhu práce. Technicky nebude pro eurodolar snadné se probojovat pod hranici 1,35, avšak celkově mají euroví medvědi stále navrch.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y