Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko, sankce a domácí tituly... Patria vydala nový přehled doporučení

Rusko, sankce a domácí tituly... Patria vydala nový přehled doporučení

12.8.2014 18:00
Autor: Tomáš Tomčány, Patria Finance

Důležitým faktorem pro akciové trhy se v posledních dnech znovu ukázala být geopolitika. Obavy ze stupňujících se sankcí mezi Západem a Ruskem začaly doléhat na poptávku po riziku. Přímá vazba sankcí s možným vlivem na hospodaření existuje však jen v případě několika málo domácích titulů, navíc v omezeném rozsahu a lze ji hledat zejména v sektoru utilit a bank.

ČEZ nemá v Rusku žádné přímé investice. Provázanost dalších možných obchodních sankcí a hospodaření společnosti ČEZ je však relativně nasnadě a vyhrocení situace by „paradoxně“ mohlo domácí energetice spíše pomoci. Ačkoliv považujeme pravděpodobnost déle trvajícího přerušení dodávek plynu do Evropy stále za velmi malou (už kvůli tomu, že je absolutně proti ekonomickému zájmu samotného Ruska), postupné zhoršování vztahů Západu a Ruska v uplynutých týdnech i přesto posunovalo cenu plynu v Evropě výše. A plyn sebou táhl výše i cenu černého uhlí, jako přirozeného substitutu při výrobě elektřiny i tepla v případě, že by se Evropa ocitla bez plynu. Růst ceny obou komodit se promítá do vyšších cen silové elektřiny – uhlí mj. v našem středoevropském regionu a plyn pak v Británii či Itálii. Tlak na růst ceny silové elektřiny skrze zmiňované související komodity, které zároveň tvoří jen relativně zanedbatelný podíl z výrobních nákladů ČEZ, tak budoucímu hospodaření domácí energetiky prospívá.

Co se týká v Praze obchodovaných bankovních titulů, hrubá expozice Komerční banky na Rusko činí zhruba 140 mil. EUR. Po očištění o garance a pojištění představuje čistá expozice banky na Rusko asi 40 mil. EUR (přibližně 1,1 mld. Kč). Banka však nyní nepředpokládá žádný negativní dopad z expozice na hospodaření banky. Svou expozici na Rusko a Ukrajinu postupně výrazně snižuje bankovní skupina Erste, aby tak eliminovala možný negativní dopad do hospodaření skupiny. Zatímco expozice banky na ukrajinské podniky činila zhruba 430 mil. eur na konci 1Q, dnes představuje asi 355 mil. EUR. Expozice na ruské korporátní klienty činí dalších 200 mil. EUR. Situace v Rusku a na Ukrajině by tak mohla přímo promluvit do letošních zisků skupiny, kapitálovou pozici banky by však výrazně ovlivnit neměla. Jiný rozměr by mohla krize nabrat v případě další eskalace napětí a sankcí mezi Ruskem a Západem. Největším rizikem je ohrožení křehkého ekonomického růste v Evropě. Jak nedávno uvedl šéf Erste Bank Andreas Treichl, další zhoršení krize by nejspíše vedlo k revizi odhadů růstu napříč Evropou. To by mělo negativní dopad na ziskovost i valuaci celého bankovního sektoru.
 
Vybíráme z reportu:.

ČEZ: Odhadujeme, že ČEZ by v případě úspěchu v tendru o Slovenské Elektrárne mohl za 66% podíl, který ve firmě vlastní italský Enel, zaplatit až 1,75 mld. EUR (50 mld. Kč). Akvizice této velikosti by zřejmě měla vliv na diskuzi o budoucím výplatním poměru ČEZ a předpokládáme, že investoři by preferovali vyšší dividendu před akvizicí, která dále zvýší podíl zisků závislých na velkoobchodní ceně elektřiny, a mohli by tak na případnou akvizici reagovat negativně.

Komerční: Po výsledcích za 2Q14 jsme zvýšili naše odhady ziskovosti KB pro nejbližší roky díky nižším očekáváným rizikovým nákladům. Rovněž v nejbližších letech očekáváme vyšší výplatu dividend. Cílovou cenu jsme tak zvedli ze 4300 Kč/akcii na 4700 Kč/akcii (4.8.). Vzhledem k omezenému potenciálu růstu k naší cílové ceně jsme ponechali doporučení na stupni DRŽET.

Celý přehled doporučení pro akcie ČR si klienti placeným služeb mohou stáhnout v sekci Analýz
Čtěte více:

Erste - komentář k výsledkům za Q2 (doporučení + cílová cena)
31.7.2014 11:05
Bankovní skupina Erste vykázala ztrátu ve výši 1,033 mld. EUR za 2Q14...
O2 CR - komentář k výsledkům za Q2 (doporučení + cílová cena)
1.8.2014 10:47
Společnost O2 CR dnes před trhem zveřejnila výsledky za 2Q14. Firma ho...
Komentář analytika k výsledkům ČEZ za 2Q14 (+ cílová cena a doporučení)
12.8.2014 16:45
Společnost ČEZ zveřejnila sadu čísel za 2Q14. Tržby i provozní zisky ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university