Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny v průmyslu stagnují

Ceny v průmyslu stagnují

16.9.2014 9:40
Autor: Petr Dufek, ČSOB

V meziměsíčním i meziročním srovnání se ceny průmyslových výrobců, které jsou jedním z faktorů ovlivňujících inflaci v ČR, nezměnily.

To ovšem vůbec neznamená, že se ceny v jednotlivých průmyslových oborech nehýbou. Zatím se pouze jejich pohyb kompenzuje. Na jedné straně je zde stále cítit silný vliv levnější elektřiny (meziročně -8,6 %) a těžených surovin (-3,6 %), na straně druhé je vidět zdražování produkce zpracovatelského průmyslu (+2,1 %).

Růst cen je nejsilnější v automobilovém průmyslu, kde se meziročně zvyšují ceny skoro o pět procent. Příliš pozadu nezaostává v nárůstu cen produkce ani dřevařský a chemický průmysl i výroba kovových výrobků. Zvyšovat svoje ceny nyní mohou převážně firmy orientované na export.

V cenách zpracovatelského průmyslu se potkává hned několik vlivů, a sice devalvace koruny, zvyšující se poptávka a zřejmě i zavádění nových modelových řad osobních automobilů. Levněji naproti tomu nyní prodává svoje výrobky potravinářský průmysl a farmacie.

Je nepochybné, že bez pozitivního nákladového šoku v cenách energií vzniklého díky těžbě z břidlic i dotovaného rozvoje zelené energie v Evropě, by ceny v českém průmyslu rostly podstatně rychleji. Levnější energie totiž firmám částečně vykrývá devalvací zvýšené náklady dovážených materiálových vstupů ještě minimálně do konce roku.

Proto se nedá zatím příliš čekat, že by ceny ve výrobě mohly už v nejbližší době výrazně promluvit do české inflace. Inflace je sice na mírném vzestupu stejně jako ceny ve zpracovatelském průmyslu, ale dosavadní pozitivní vývoj nákladů na energie stále ještě působí „protiinflačně“.

Nejnovější čísla z průmyslu nejspíše nijak nezmění pohled ČNB na nastavení měnové politiky. Proto se nám z tohoto pohledu stále jeví jako nejdříve možný termín změn kurzového režimu či sazeb až rok 2016.

PPI CZ

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

ČR: Přebytek zahraničního obchodu dále narůstá
8.9.2014 10:02
Ani v červenci se nepřerušil dlouhodobý trend zlepšujících se výsledků...
Česká inflace
9.9.2014 9:30
V srpnu se spotřebitelské ceny oproti červenci snížily o něco méně, n...
Běžný účet platební bilance v mínusu
15.9.2014 10:29
Podle očekávání skončil běžný účet platební bilance v červenci defici...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data