Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR: Po více než roce je průmysl opět v mínusu

ČR: Po více než roce je průmysl opět v mínusu

7.10.2014 9:20
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Srpnové výsledky průmyslu na první pohled rozhodně nepotěší. Výroba se v meziročním srovnání snížila o 5,2 %, nicméně část z tohoto poklesu jde na vrub o jeden den nižšímu počtu pracovních dnů. Po zohlednění tohoto kalendářního vlivu je propad průmyslu přece jen o něco slabší, a sice -3,6 %.

Proč jsou výsledky na první pohled nepříznivé, naznačuje samotná správa statistického úřadu. V první řadě jde na vrub výrobě osobních automobilů, která v létě zaznamenává výkyvy v důsledku celozávodních dovolených. A tentokrát se ukazuje, že přesuny tohoto volna navýšily výsledek průmyslu v červenci a srazily ho zpět v srpnu.

A podobné to bude i se zakázkami automobilek. Proto jejich tempo a tedy ani celkově slabý růst zakázek (+1,4 %) dramaticky nepřeceňujeme.

Propad kromě automobilek zažívá energetika a těžební průmysl, kde ovšem nejde o žádnou novinku. Naproti tomu produkci elektrotechniky a chemii letní měsíce nezasáhly a oba tyto obory se mohou pochlubit dvojciferným číslem.

Srpnová čísla za průmysl rozhodně nepotěší, ale je nutné brát je v kontextu předchozího měsíce, který byl abnormálně silný. Proto aktuální čísla rozhodně nepovažujeme za extrémně nepříznivá a předpokládáme, že se průmysl v září již vrátil k normálu.

Ostatně i měkké ukazatele důvěry včetně indexu nákupních manažerů nenaznačují, že by propad průmyslu měl být delší povahy, právě naopak. Průmysl tak ani po srpnovém čísle nepřijde o svoji dominantní roli motoru české ekonomiky.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

Nálada v české ekonomice dále roste
24.9.2014 9:23
I v září se důvěra v české ekonomice mírně zvýšila. Zásluhu na tom měl...
Maloobchod zůstává v režii aut
6.10.2014 9:25
Jeden chybějící pracovní den sice něco málo z červencového růstu ubral...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů