Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská komise srazila růstový výhled eurozóny!

Evropská komise srazila růstový výhled eurozóny!

04.11.2014 11:24, aktualizováno: 4.11. 11:50
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Aktualizováno

Evropská komise dnes snížila odhad růstu eurozóny v letošním roce na 0,8 % z v květnu odhadovaných 1,2 %, v příštím roce pak na 1,1 % z původního 1,7 %.

Významná revize proběhla především ve dvou největších ekonomikách bloku – Německu a Francii – kde se projekce snížily o téměř celý procentní bod. Německo má tak v roce 2015 podle Evropské komise nově růst o 1,1 % namísto původních 2 %. Francouzská ekonomika by měla dle aktualizovaných odhadů stoupnout o 0,7 %. Ještě v květnu se přitom počítalo s tempem 1,5 %.

Šéf komise Pierre Moscovici ke snížení výhledu uvedl, že neexistuje jednoduchá odpověď na důvod, proč EK ke zhoršení makroekonomické predikce přistoupila. Jako klíčové potíže však EK detekovala tenzi na Ukrajině, potíže na Středním východě a také nedostatek investic v eurozóně. Moscovici proto vyzval všechny členy bloku, aby přijali zodpovědnost za svá hospodářství a přistoupili ke krokům na dosažení vyššího růstu a podpory zaměstnanosti občanů eurozóny.

Kromě horšího výhledu hospodářského růstu Evropská komise uvedla, že až do roku 2016 očekává utlumené tempo inflace pod cílem Evropské centrální banky 2 %. V letošním roce by se tempo růstu cen mělo pohybovat na 0,5 %, příští rok by dynamika měla mírně zrychlit na 0,8 %. Obě čísla pak zaostávají nejen za iflačním cílem ECB, ale také za její vlastní prognózou (0,6 % a 1,1 %). V případě naplnění scénáře avizovaného Evropskou komisí by tak rostl tlak na ECB, aby přistoupila k dalšímu uvolnění měnové politiky. Variantou by pak mohla být i klasická verze QE, ve kterém by došlo na plošné nákupy vládních dluhopisů. Ty by pak doplnily již spuštěné programy TLTRO a skupování ABS (od listopadu). Již dříve se spekulovalo o možnosti, že by ECB začala také s přímými nákupy firemních dluhopisů.

Mírně lepší je pak pohled na celkový vývoj Evropské unie. V ní zařazené státy (taktéž ČR) by měly vykázat průměrný růst 1,3 % v letošním, 1,5 % pak v příštím roce (původní odhady 1,6 % a 2 %).

Reakce trhů na zveřejněná data byla poměrně střídmá. Euro nezměnilo svůj dnešní pohyb, během kterého připisuje proti dolaru 0,3 %. Výraznější odklon od celodenního vývoje nehlásí ani akciové trhy. Od rána pak probíhají nákupy německých a francouzských dluhopisů, jejichž sazby klesají o 4 %.

Zdroje: FT, Wallstreet


Čtěte více:

Výrobní ceny v eurozóně - deflace drží tempo
04.11.2014 11:15
Ceny průmyslových výrobců v eurozóně se za září zvýšily o 0,2 procenta...

Váš názor
 •  
  04.11.2014 15:44

  Hansi, kdybych byl člen Evropské komise, patrně by byl můj odhad podobný. Jsem totiž také amatér.
  Achjo...
 •  
  04.11.2014 11:47

  PRoč je odhad na příští rok vždy lepší, než odhad na letošní a dohad na přespříští lepší než odhad na příšgí?
  Hans
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data