Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - ČNB na výročí intervence zhorší prognózu, koruna bude sledovat doprovodné komentáře

Rozbřesk - ČNB na výročí intervence zhorší prognózu, koruna bude sledovat doprovodné komentáře

06.11.2014 9:25
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Dnes ČNB na pravidelném zasedání představí listopadovou prognózu a bude hodnotit roční výročí intervencí. Horší výkon eurozóny by totiž měl přimět ČNB snížit odhady růstu i inflace pro rok 2015. Srpnová prognóza ČNB stavěla na růstu našeho hlavního obchodního partnera o 1,5 % v tomto a o 2 % v příštím roce (náš odhad je 0,8 % a 1,3 %). Nižší dynamika eurozóny by měla snížit odhady růstu české ekonomiky i domácích mezd pro příští rok. ČNB v roce 2015 počítá s růstem ekonomiky o 3 % a mezd o necelých 5 %. Slabší růstové vyhlídky našeho hlavního obchodního partnera tyto předpoklady nahlodávají.

Proto se již dnes může teoreticky dostat na stůl otázka dalšího uvolnění měnové politiky. To může proběhnout skrze natažení intervenčního závazku nebo dalším oslabením kurzu. S dalším oslabením intervenčního kurzu zatím nepočítáme, ale ČNB ho teoreticky může aktivněji komunikovat jako možnou alternativu. A to pravděpodobně pro případ, že by se eurozóna na přelomu roku dostala do recese. Pokud se v tomto duchu změní doprovodný komentář guvernéra, může česká měna i po zasedání zůstat pod tlakem a přiblížit se 28,00 EUR/CZK. V opačném případě pravděpodobně po zasedání ČNB prodejní tlaky zeslábnou a koruna část svých ztrát smaže. I tak ale možnost další devalvace/natažení kurzového závazku zůstane na stole. Sekundární dopady intervencí do reálné ekonomiky nakonec podle nás nebudou vysoké. A pokud v roce 2015 znovu nenaskočí růst v eurozóně, může se otázka další devalvace nabízet čím dál víc.

Region

Polská centrální banka překvapila trhy i podruhé v řadě a namísto očekávaného poklesu sazeb o 25 bps je včera nechala beze změny. K ruce přitom měla novou prognózu, podle které bude návrat do cílového pásma jen velmi pozvolný. Nicméně NBP přičítá deflační tlaky zejména klesajícím cenám komodit, na které nemá vliv, a pokušení opět snížit sazby odolala díky lepšící se situaci na trhu práce (mzdy rostou slušně a nezaměstnanost klesá). Roli při rozhodování sehrálo i říjnové vylepšení indexu PMI. Guvernér Belka i ostatní členové Výboru pro měnovou politiku (RPP) přítomní na tiskové konferenci se shodli, že z hlediska NBP se v současnosti více než na inflaci zaměřuje na vývoj reálné ekonomiky (HDP, zaměstnanost). Na druhou stranu, rizika vnímá RPP jako negativní a Belka uvedl, že snižování sazeb je do budoucna možné. Celkové vyznění zasedání tak podle nás bylo holubičí a nevylučujeme pokles sazeb během prvního čtvrtletí příštího roku.

Dnes je v centru pozornosti zasedání ČNB. Očekáváme zhoršení prognózy, což by následně mělo mít negativní vliv na korunu (pro více informací viz úvodník).

Eurodolar

Navzdory solidním makroekonomickým číslům v USA (zejména z trhu práce - ADP report) se kurz eurodolaru vrátil nad hranici 1,25. V pozadí posílení eura mohou stát spíše centrální banky. Neboť jedna z holubic z FOMC Korchelakota označila eventuální zvýšení sazeb Fedu v 2015 za chybu a za druhé, trh se zřejmě začíná přiklánět k myšlence, že ECB dnes nic zásadního nepodnikne.

Právě zasedání ECB bude před zítřejšími payrolls hlavní událostí dne. Očekáváme od prezidenta Draghiho holubičí tón, avšak na konkrétní novou iniciativu od ECB spíše nesázíme (resp. jindy - později). To by eurodolar mohlo povzbudit v dočasné pozitivní korekci.

Čtěte více:

Výsledky Fortuny za 9M: Nárůst objemu sázek i provozního ziku
06.11.2014 8:06
Společnost Fortuna, největší středoevropský provozovatel kurzových sáz...
KB: Úvěrový trh ožívá, náklady rizika nadále rekordně nízko (komentář analytika + doporučení)
06.11.2014 9:06
Komerční banka hospodařila ve 3Q14 se ziskem 3,27 mld Kč, což je mezi...

Váš názor
 •  
  06.11.2014 10:26

  To už je rok od začátku intervencí?? Mě to přijde jak nedávno. To je hnus jak ten čas letí :-)
  qwer
 •  
  06.11.2014 9:38

  No jsem zvedav co nam prednesou......ocekavam, ze bez rychle roty z CNB bychom byli pouze o hole vode a suchem chlebu....
  abc
  •  
   06.11.2014 10:06

   http://www.super.cz/306532-hvezda-ulice-promluvila-o-kariere-prostitutky-divaci-ji-uz-v-serialu-neuvidi.html
   Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.