Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vést stát jako firmu? A jakým manažerem by byl Masaryk?

Vést stát jako firmu? A jakým manažerem by byl Masaryk?

21.11.2014 17:30

Z evidentních důvodů je téma nastavené nadpisem pro naši zemi hodně relevantní. Úvah, které se mu věnují, už bylo tolik, že jsem nechtěl přispívat svou troškou do značně přeplněného mlýna. Pan Saša Mitrofanov ho ale před několika dny znovu otevřel způsobem, který mě k tomu nakonec stejně „vyprovokoval“. Píše mimo jiné následující: „ V minulých dnech jsem vedl korespondenční diskusi s několika čtenáři ... byli to manažeři nadšení perspektivou, že český stát bude řízen Andrejem Babišem jako firma ... a lidé jako oni masově obsadí státní funkce, aby tam ukázali to, co dlouhé roky úspěšně předvádějí v byznysu. ... Dodávali shodně, že další devízou manažerů je to, že nejsou politiky, kteří se ukázali jako naprosto neschopná sorta“.

Jak se „správně“ řídí firma?

Přestože jsem v nejednom ohledu součástí korporátního světa, „návrh“ na popsané vedení státu ve mě moc sympatií nevyvolává. V podstatě stále doufám, že když poprvé zazněl, týkalo se to jen určité části státu, či státní správy. Ale vezměme věci popořádku. První, co je třeba vypíchnout (a v podstatě se tak v této diskusi neděje) je to, že není žádný univerzální způsob a standard, jak vést firmu. Jinak je veden malý rostoucí start-up, jehož největším aktivem je kreativita zaměstnanců, a jinak komoditní velkofirma, která konkuruje hlavně na bázi ceny a nákladů. Jinak je a má být veden a spravován Siemens, jinak Google a jinak Anheuser Bush.

Ideálních modelů toho, jak vést firmu je tedy více a záleží na konkrétní pozici společnosti. K tomu přidejme další rovinu – rozdíl mezi manažery a vůdci. Najít příklady dobrých manažerů a dobrých korporátních vůdců by mě a asi ani čtenářovi nedělalo problémy. Ale najít příklad obojího ve stejné osobě by mi zabralo hodně dlouho. Tj. najít příklad člověka, který je strojově důsledný, má smysl pro detail, je spolehlivý, efektivní a zároveň je kreativní, má vizi, spojí si to, co si většina nespojí, dívá se na věci s odstupem (tj. ne na detaily), atd. Je to zjednodušené, ale v principu jde o to, aby manažeři maximálně zefektivnili to, co už funguje a vůdci, aby se vydávali tam, kde to ještě nefunguje, či ani neexistuje.

Ekonomika není firma


Z uvedeného je patrné, že bychom dost zápasili s jasnou definicí toho, co to vlastně znamená „vést firmu“. K tomu se přidává ještě jeden problematický a specifický faktor: Ekonomika (která je významným předmětem „vládnutí“) není firma. Ač frekventovaně slyšíme porovnání typu „stát musí hospodařit jako domácnost“, jde často o porovnání zavádějící. Domácnosti řeší pouze svůj blahobyt a neřeší, jestli jejich chování nevede k selhání koordinace. Stát řeší blaho všech a tudíž i selhání koordinace. Pokud například začnou domácnosti najednou více spořit a podniky jejich vyšší úspory nevstřebají vyššími investicemi, v ekonomice klesne poptávka, příjmy, zaměstnanost. Správně vedený stát by v takové situaci neměl jednat pudově a utáhnout své výdaje podobně, jako to učiní domácnosti. Měl by v ideálním případě zvýšit státní investice, aby „rozhýbal“ úspory a korigoval propad poptávky (a hlavně by na to měl mít zdroje, včetně zápůjční kapacity, získané během období boomu).

Někdo může s uvedeným případem nesouhlasit, ale našlo by se jich více. Princip je jasný: Ekonomika není firma a to je i důvod, proč vedle mikroekonomie existuje i makroekonomie. Mohlo by se zdát, že pokud je někdo schopným manažerem/vůdcem firmy, dovede své „mikro“ přemýšlení rychle adaptovat na „makro“ pohled, pokud to je třeba. Moje zkušenosti ale takové nejsou – naše vzorce chování a přemýšlení jsou úzce a obousměrně provázány s našimi intuicemi a pocity a těm trvá, než změní tvar.

Jakým manažerem by byl Tomáš Garrigue Masaryk?

Suma sumárum, nepatřím k těm, kteří se domnívají, že naši zem by mohla zachránit plošná invaze byť schopných manažerů do státní správy. V určitých oblastech bychom z toho jistě těžili. Poukazoval jsem zde například na to, že neefektivní státní správa je v podstatě z definice neschopná zvýšit svou efektivitu zevnitř. Bude tak totiž činit tím nejhorším způsobem – šetřit se bude na propiskách a platech těch, kteří dělají něco smysluplného, nejméně se úspory dotknou těch „zasíťovaných“. Ale to, co potřebujeme nejvíce, jsou vůdci. A pokud jím někdo je, asi nezáleží na tom, zda předtím prošel firemní zkušeností, či ne. I velmi efektivně fungující stroj se totiž může řítit špatným směrem. Dobrý směr potřebujeme nejvíce. Ne ve formě nějakých politických fikcí, ale hlavně ve formě příkladu, který dává přednost moudrosti před chytrostí, či dokonce vychytralostí.

V souvislosti s dnešním tématem si kladu i následující otázky: Jakým manažerem by byl Tomáš Garrigue Masaryk? Nebo Winston Churchill? Jakým politikem, či lépe řečeno státníkem, by byl Steve Jobs? Jakým státníkem by byl „tvrdohlavý muž“ Stanislav Bernard? A podobně. Názor bychom si asi dovedli udělat, ale pointa je v tom, že vlastně nikdo neví. Je až trochu naivní a někdy i nebezpečné rozdělovat společnost na jakékoliv „oni a my“: My lidé z ulice vs. politici. My vs. manažeři. Manažeři vs. politici ... Lidé jsou třeba někdy schopni polovinu času kritizovat zlodějské praktiky některých politiků a druhou polovinu se chlubit tím, co kde sami ukradli. To vše bez sebemenšího uzardění, či sebereflexe. Přiznejme si konečně, že nejsou žádní „oni a my“, jsme jen MY. A pokud nezměníme sami sebe ...


Čtěte více:

Technická analýza: Prázdný den z pohledu makrodat přinese klid na měnových trzích
21.11.2014 9:31
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje při hladině denního pivotu 1,2542...
Pražská burza rozšířuje týdenní zisky; banky mažou včerejší ztráty
21.11.2014 10:17
Pražská burza v závěru týdne rozšiřuje týdenní zisky, když index PX p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.1.2018
17:51Stanou se z aut autonomní zbraně?
13:45Jak přijímat novou éru automatizace
10:11Víkendář: Evropa si falešným pocitem viny může vykopat svůj „imigrační“ hrob
19.1.2018
22:00Výsledková sezóna v plném proudu, IBM po výsledcích klesá
19:29Perly týdne: Elektrické Škodovky, cena za EU a bublina, jakou svět neviděl
18:15Jakub Lukáš: Producent lithia Albemarle má potenciál k růstu (video)
17:23Pražská burza v zeleném po sedmé za sebou, Stock vítězem týdne
16:44Proč jsou Spojené státy stále bezpečným přístavem?
16:20Koruna končí týden s mírnými ztrátami, dolar čeká rozhodnutí o rozpočtu  
16:14Summary: Vlaštovka Schlumberger hraje na neutrální notu
15:48Technická analýza: Koruna prolomila odpor eura, libra dolaru
14:05Pokračující růst cen ropy nebude udržitelný, trh letos najde rovnováhu  
14:04Stíhání Babiše a Faltýnka v kauze Čapí hnízdo může pokračovat. Babiš: Je to objednávka mafie
12:38Nidetzký (ČNB): Dvojí zvýšení sazeb letos může stačit
11:56IEA: Ani Rus, ani Saúdové. Světovým ropným lídrem mohou být brzy USA
11:35Evropské burzy rostou na čerstvé 2,5leté maximum
11:24Smíšené výsledky IBM: Tradiční segment nafoukl tržby, hrubá marže ale zatlačila na zisk  
10:38Nový problém pro dolar - vládě mohou dojít peníze  
9:13Rozbřesk: Americké federální vládě hrozí další “shutdown”
8:26Softbank bude největším akcionářem Uberu. Nabídka firmu cení o třetinu méně než před půl rokem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data