Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kontango na ropě dělá vrásky ETF investorům

Kontango na ropě dělá vrásky ETF investorům

20.01.2015 15:30
Autor: Michal Putna, Patria Online

Cena ropy se za poslední rok propadla o více než 50 % a její vývoj je největším překvapením roku 2014. Mohlo by se proto na první pohled zdát, že zajímavou investicí v prostředí s cenou ropy na pětiletých minimech, je otevření long pozic na černém zlatě. Nemusí se přitom jednat o přímou investici do fyzické ropy, ale například do instrumentů, které kopírují její vývoj – typicky ETF. Jen za prosinec 2014 přiteklo do burzovně obchodovaných fondů navázaných na vývoj ropy 2,3 mld. USD.

Trh s ropou se však nachází v tzv. kontangu, tedy situaci, kdy je spotová cena kontraktů na ropu nižší, než cena vzdálenějších futures. Manažeři ETF fondů (které jsou v long pozici) tak čelí nepříjemné situaci, kdy musí prodávat levné maturující kontrakty a nakupovat dražší futures s vypořádáním v budoucnosti. Prostřednictvím rolovaní tak každý měsíc navyšují ztráty.

Vzhledem ke zvýšené těžbě z břidlic a nižší poptávce z rozvíjejících se trhů (hlavně z Číny) bude kontango stav na trhu s ropou pokračovat po celý rok 2015, tvrdí analytici Barclays, Citigroup i Societe Generale. EFT investoři spekulující na růst ceny ropy by však potřebovali, aby cena blízkých futures kontraktů byla nižší, než cena těch vzdálenějších (tzv. backwardation).

Momentálně je však situace opačná, konkrétně u ropy typu Brent stojí březnový futures 48,4 USD, přičemž prosincový futures má hodnotu 57,15 dolarů. V situaci, kdy je rozdíl mezi aktuální a budoucí cenou dostatečně velký, vyplatí se ropu spotově nakoupit, uskladnit a následně s jistým ziskem (garantovaným futures kontraktem) prodat.

Agentura Bloomberg uvádí, že cena uskladnění dvou milionů barelů ropy na tankeru se pohybuje okolo 44 tisíc dolarů za den. V takovém případě se vyplatí ropu nakoupit a uskladnit, pokud je roční spread mezi spot a futures cenou alespoň 8 USD/barel (aktuálně činí rozdíl 8,5 dolaru).

Z ropného kontanga tak mohou profitovat společnosti zaměřující se na uskladnění ropy, nejen na moři. Například firma Vopak za poslední měsíc posílila o téměř 25 % právě díky zvýšenému zájmu o ropné skladovací kapacity na moři.

Zdroj: BBG


Čtěte více:

Ropné kontango
14.01.2015 17:45
Klesající cena ropy, která za posledních šest měsíců odepsala 57 % z ...
Po strmém propadu přichází další stabilizace a spekulace o dně na ropě
19.01.2015 16:11
Ropa po strmém propadu na přelomu roku prochází dalším obdobím stabili...
Nejmajetnější procento bohatší zbytku světa? Už v roce 2016
20.01.2015 9:28
Kombinované bohatství procenta nejmajetnějšího světového obyvatelstva ...

Váš názor
 • není tu náhodou protimluv ?
  22.01.2015 11:00

  EFT investoři spekulující na růst ceny ropy by však potřebovali, aby cena blízkých futures kontraktů byla nižší, než cena těch vzdálenějších (tzv. backwardation). Momentálně je však situace opačná, konkrétně u ropy typu Brent stojí březnový futures 48,4 USD, přičemž prosincový futures má hodnotu 57,15 dolarů.
  arpy
  • Re: není tu náhodou protimluv ?
   22.01.2015 17:41

   a není to náhodou putna?
   koudelak
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  16:00USA - Prodeje starších domů