Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hlavně neinvestujte jako Buffett!

Hlavně neinvestujte jako Buffett!

09.03.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Hodně se dnes hovoří o padesáté výroční zprávě adresované akcionářům Berkshire Hathaway. Snad každý se snaží o to, aby našel tu klíčovou perlu moudrosti, která mu umožní investovat jako Warren. Ale já vám ušetřím čas: Nejste jako on a nikdy se ani nepřiblížíte tomu, abyste jako on investovali. Důvod? Buffettovi totiž hraje do karet řada věcí, která vy nemáte a pravděpodobně nikdy mít nebudete. Nemám na mysli hromadu hotovosti ve výši 73 miliard dolarů. Hovořím o tajemství jeho investičního přístupu, které vlastně žádným tajemstvím není.

Buffett se nezviklatelně drží filozofie, kterou můžeme shrnout do fráze „hodnotové investice“. Sám opakuje, že se drží teorií Benjamina Grahama. Ten je podle Buffettových slov jeho idolem od doby, kdy četl knihu „The Intelligent Investor“. Zmíněný přístup spočívá v hledání podhodnocených firem založeném na analýze fundamentu a finančních výsledků společností. Na to potřebujete velmi speciální dovednost a většina investorů by se měla sama sebe ptát, zda tuto dovednost mají. Pokud si jen přečetli pár knih o hodnotovém investování, stačit to nebude.

Není investiční strategie, která by fungovala za všech časů a podmínek. Pokaždé přijde období, kdy bude zatracována. Pokud se jí máte i poté držet, musí jí skutečně rozumět a chápat i to, že přijdou období, kdy si povedete hůře než ostatní. Vyhrává ale disciplína, která umožní ignorovat informační šum a držet se toho svého. Na konci devadesátých let byly v módě technologické firmy. Nasdaq si během jednoho roku několikrát připsal 40 % a více. Buffettův přístup byl odsuzován a přestože si zase tak špatně nevedl, hvězdnou návratnost nepřinášel.

Pamatuji si dokonce, jak inteligentní lidé tvrdili, že Buffett je ztracen a jeho stará škola už nefunguje. Někteří ho dokonce nazývali dinosaurem. Musel mít hodně emoční disciplíny, aby se nenechal zviklat. Máte ji i vy? Buffett také tvrdí, že jeho investiční období je „navždy“: Sice trochu přehání, ale akcie skutečně drží po velmi dlouhou dobu. Poslední desetiletí přitom přináší trend neustále se zkracující doby držení akcií. Schopnost „nedělat nic a jen tak sedět“ se hodně podceňuje. Buffett si jí naopak cení.

Tím vším nechci naznačit, že byste se od Buffetta neměli něco přiučit, ani to, že byste neměli zlepšovat své investiční výsledky. Jen nezapomínejte, že má hluboce zakořeněnou investiční filozofii, disciplínu a investiční období, kterým se jen tak někdo nevyrovná. Brilantním investorem ho dělá zejména fakt, že je věrný sám sobě a drží se přístupu, který odpovídá jeho naturelu. Pokud chcete být výjimečným investorem, nesnažte se ho napodobit, ale buďte sami sebou.

Autorem je investor Barry Ritholtz.

Zdroj: Bloomberg
Čtěte více:

Warren Buffett slaví 50 let u kormidla Berkshire Hathaway; 17 zajímavostí, které jste o něm nevěděli
04.03.2015 11:00
Čtyřiaosmdesátiletý Buffett je podle aktuálního žebříčku časopisu Forb...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva
13:05Inflace v eurozóně byla v září opět rekordní, vzrostla na deset procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carnival Corp (08/22 Q3)
Cineworld Group PLC (Bef-mkt)
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university