Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výjimky, nereagování a „wait and see“ přístup ČNB

Výjimky, nereagování a „wait and see“ přístup ČNB

10.03.2015 11:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Prognóza ČNB z února 2015 naznačuje riziko deflace v letošním roce tažené poklesem světových cen ropy a potravin. Celková inflace se tak bude letos pohybovat kolem nulové úrovně a měnověpolitická inflace pak dokonce v deflačním pásmu. Na horizontu měnové politiky se však obě inflace začnou vracet k cíli. Na základě prognózy bankovní rada ČNB prodloužila platnost asymetrického kurzového závazku přinejmenším do poloviny roku 2016 a vyjádřila připravenost posunout hladinu kurzového závazku, pokud by došlo k dlouhodobému posílení deflačních tlaků schopných způsobit propad domácí poptávky, obnovení rizik deflačního vývoje a systematický pokles inflačních očekávání.1 Agenti si tak zachovávají důvěru v naši ochotu něco pro dosažení inflačního cíle a stabilizace ekonomiky udělat.

Prognóza celkové inflace ze ZoI I/2015 a očekávaná skutečnost pro 1. čtvrtletí 2015

cnb

Centrální banka vyjádřila ochotu v letošním roce tolerovat inflaci mimo cíl a v případě potřeby přizpůsobit měnovou politiku dopadům pozitivního nabídkového šoku do domácí ekonomiky. Nepleťme si tuto reakci s „nereagováním“ měnové politiky na prognózu inflace a hospodářský cyklus. V rámci flexibility cílování inflace lze uplatnit výjimky z plnění inflačního cíle a stejně tak strategii „vyhlazování“ měnověpolitické reakce. Obě strategie již byly v minulosti použity a rozhodně neznamenají, že banka nechce či nebude reagovat na makroekonomický vývoj.

Institut výjimek a vyhlazování reakce
Výjimky z plnění inflačního cíle, tj. tolerování dočasné odchylky inflace od cíle ČNB aplikuje na prvotní dopady výrazných vnějších šoků, jež jsou mimo dosah jejích opatření, zejména na straně nabídky.2 Prvotní efekty těchto šoků jsou z podstaty věci dočasné, což znamená, že obvykle do roka a do dne odezní. Úkolem centrální banky pak je „pouze“ zajistit, aby se silně nepromítly do inflačních očekávání, do mzdového vývoje, resp. obecně do vývoje domácí ekonomiky. Jsou to především jednorázové změny nepřímých daní, kvůli kterým ČNB prezentuje tzv. měnověpolitickou inflaci. Centrální banka na takové šoky nereaguje kvůli jejich jednorázovému charakteru a kvůli tomu, že v případě silného vnějšího šoku by byla její snaha udržet inflaci na cíli vykoupena příliš výraznou volatilitou reálné ekonomiky.

Hrozba rozkmitání reálné ekonomiky je také důvod, proč centrální banky tolerují odchylku inflace od cíle v horizontu do jednoho roku. Příkladem může být tolerování inflace mimo cíl v letošním roce. Podobný, i když zcela opačný problém z pohledu odchylky inflace od cíle jsme v ČNB řešili již v roce 2008. Inflace byla tehdy výrazně nad cílem z důvodu jednorázových efektů změn nepřímých daní a regulovaných cen. V souladu s prognózami ČNB představitelé banky upozorňovali, že tehdejší vysoký růst cen je pouhým dočasným cenovým výkyvem a po jeho odeznění se inflace vrátí do cíle.3

Naproti tomu vyhlazování neznamená primárně toleranci odchylky inflace od cíle, ale rozložení měnověpolitické reakce do více kroků, ať již z důvodu nejistoty ohledně působení šoků nebo komunikace. Strategii vyhlazování pak nelze aplikovat donekonečna, neboť cílování inflace jako měnověpolitická strategie funguje, jen pokud existuje a je naplněn závazek inflačního cíle na horizontu měnové politiky.

Nepleťme si výjimky a vyhlazování s nereagováním
Nepleťme si ale výjimky a vyhlazování s nereagováním na inflační vývoj a prognózu. Inflační prognóza ČNB je podmíněna reakcí měnové politiky. „Podmíněnost“ prognózy znamená, že prognóza dává vodítko, jak velká by měla být měnověpolitická reakce. Navíc prognóza je platná jen za předpokladu této reakce. Kdybychom nereagovali v souladu s vyzněním prognózy a inflačním cílem, prognóza by postupně pozbyla svou planost. Důvodem jsou inflační očekávaní, která by ztratila ukotvení na cíl a měnová politika by ztratila důvěryhodnost. Argument, že měnověpolitická reakce zbytečně rozkmitá ekonomiku, je neplatný. Empirické studie výsledků cílování inflace jasně ukazují, že ukotvení inflačních očekávání zajišťuje kromě stability inflace také méně kolísavý vývoj reálné ekonomiky.4

Ačkoliv se výjimky a vyhlazování ČNB používají v rámci flexibility cílování inflace, neznamená to rezignaci na měnovou politiku a na dosažení inflačního cíle na horizontu měnové politiky. Lze shrnout, že výjimkujeme, vyhlazujeme a dokonce aplikujeme i přístup „wait and see“, ale od určité fáze prostě reagujeme. A vývoj tržního kurzu je jedním z faktorů, který v potaz bereme. Mimo jiné i proto zodpovědní a profesionální tvůrci (hospodářské) politiky pečlivě váží každé slovo, které může mít vliv na vývoj kurzu, neboť čím blíže budeme k hranici 27 korun za euro, tím větší je pravděpodobnost pro reakci měnové politiky ČNB.

1 Viz Prohlášení bankovní rady ČNB ze dne 5. února 2015.
2 Oficiální definici institutu výjimek ČNB lze nalézt zde: http://www.cnb.cz/cs/menova_politika/zpravy_o_inflaci/2001/2001_cervenec/boxy_a_prilohy/mp_zpinflace_prilohy_c_01_cervenec_p1.html a také http://www.cnb.cz/cs/menova_politika/zpravy_o_inflaci/2007/2007_duben/boxy_a_prilohy/zoi_2007_duben_b3.html
3 Minutes z února 2008 uvádí: „Bankovní rada věnovala pozornost vysokému růstu cen ke konci minulého roku. Došlo ke shodě na tom, že je tento nárůst zapříčiněn jednorázovými šoky mimo dosah měnové politiky, které postupně odezní. V této souvislosti zaznělo také přesvědčení, že by se měnová politika měla orientovat především na budoucí vývoj cen, a nikoli reagovat na minulý inflační vývoj daný z části administrativními úpravami od 1. 1. 2008.”
4 Například S. Roger: Inflation Targeting at 20: Achievements and Challenges. IMF WP 09/236, 2009.


Autorem článku je Vladimír Tomšík, viceguvernér České národní banky. Originál článku najdete zde.


Čtěte více:

Apple Watch -
10.03.2015 9:41
Na včerejším “večírku” Apple, který se konal od šesti hodin večer naše...
Oslavy nového roku pomohly čínské inflaci
10.03.2015 10:48
Čínský index spotřebitelských cen se v únoru y/y zvýšil více, než se ...

Váš názor
 • To nejlepsi teprve přijde
  11.03.2015 3:30

  Až si starej viroza dosadí jako guvernera ČNB svýho koně Ovčáčka. Ten to nejen zařídí ale i patřičně okecá. V nejhorším případě zase jmenuje novou náhradní vládu. Přece byl zvolen lidem a má jeho důvěru - je to přece ovarozidnet všech občanů.
  Prsteník
 •  
  10.03.2015 15:46

  Težko se vysvětluje České národní bance, že k prosperitě se nedá prodevalvovat........
  Vlado
  • Vlado - vul
   10.03.2015 18:18

   .....tapej dal
   Mezernik
   • Re: Vlado - vul
    10.03.2015 18:50

    :-)) nejlepší je oslabovat měnu a zatížit občany rostoucími vstupy...a poté privatizovat do rukou hodných majitelů nadnárodních firem...a kasat se, krátkodobým navýšením st. příjmů a poté je prožrat....
    el mrcoch
  •  
   10.03.2015 16:09

   no v US přežili pokles dolaru z parity na 1,40 zlevnili si exporty a nezdá se že by jim to nepomohlo
   Mike
 •  
  10.03.2015 14:24

  Soudruzi tuší, že zvoní hrana, tak je třeba ještě urvat co můžou.
  Homo
 • EUR
  10.03.2015 12:51

  Cha kluci z Londýna to hezky tlačí k 27, oni ale neví, že naší "bombarďáci" z Přikopů si to od nějakého hejhuly natřít nenechají a natruc mu to hodí na 28 jen aby bylo vidět kdo má větši .... :o)
  Mike
 •  
  10.03.2015 12:11

  Jsem velice zvědav na exit ČNB příští rok. Pokud to tedy zase o rok neposunou...
  pata11
  •  
   10.03.2015 12:13

   budou to posouvat tak dlouho, dokud nenajdou opozici. a nasinec nema na to jit proti jejim ochrancum neboli policii ceske republiky. takze exit proste necekej. spis zvaz emigraci.
   Azb
   •  
    10.03.2015 13:15

    Vždyť si tam přece Zeman dosadí svoje podržtašky ;-)
    qwer
    •  
     10.03.2015 13:27

     no prave.. cekal jsem, ze tu instituci zrusi, ale zjevne chce jen presmerovat moc nekam jinam..
     Azb
    •  
     10.03.2015 13:16

     Tak to už bude konečně západoněmecká marka za 3,- kačky, že?:-)))
     Jesse
     •  
      10.03.2015 13:37

      myslim, ze ano, ale jen kdyz budes souhlasit s tim, ze budes na tele nosit nahravaci zarizeni, ktere bude audiovizualne a biometricky monitorovat tvuj zivot a data budou prenasena do databazi tajnych sluzeb k volnemu pouziti. zkratka, kdyz zaprodas svou dusi, neni na svete vec, kterou bys nemohl mit..
      Azb
   •  
    10.03.2015 13:08

    Jednoduchý - v příštím kole je vyměnit a zajistit, aby nikde žádnou státní faru už nedostali. V civilním sektoru ať si platí jak chtějí - ovšem tam budou muset i něco odvést...
    sgt.Mike
Aktuální komentáře
03.03.2021
18:07Volkswagen v zásadním bodu valuace...a jeho CEO tweetuje
17:29Strmý nárůst výnosů už akcie neunesly, ropa stoupá  
17:22Reálné sazby implikují pokles valuací. Zachrání trh zisky?
16:21Německá centrální banka poprvé od roku 1979 rozpočtu nepřispěje
16:03Ministr: Britská ekonomika se vzpamatuje dříve, než se čekalo
15:45Čínské zaostření na možné bubliny je pro akciové trhy varovným znamením
14:41MF dnes prodalo při velkém zájmu dluhopisy za 25 miliard korun
14:26Havlíček: Textace tendru na nový blok Dukovan bude během několika týdnů
13:54Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů za rok 2020? - druhá část
13:37Reuters: OPEC+ zvažuje, že těžbu ropy zatím nezvýší
13:17Veeva reportuje konzervativní výhled (komentář analytika)  
12:48Komentář: Avast překonal náš odhad pro výsledek EBITDA a čistý příjem  
11:50IHS: Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá
11:01Reuters: Drobní investoři dál riskují a dělají z akcií SPAC řešeto
10:48Další obrat akcií přináší růst, výnosy však míří rychle nahoru  
9:59Vesmírná společnost SpaceX postaví závod v Texasu
9:06Rozbřesk: Největší propad ekonomiky v novodobé historii
8:55Avast mírně zvýšil tržby, ropa čeká na zasedání OPEC a futures se zelenají  
8:44Šéf Disney: Přístup diváků k novým filmům se asi navždy změnil
8:31Avast loni mírně zvedl zisk EBITDA i tržby a dle CEO Vlčka položil dobré základy výkonu v roce 2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách