Čínský index spotřebitelských cen se v únoru y/y zvýšil více, než se čekalo. Meziroční inflace dosáhla úrovně 1,4 %, přičemž trh očekával procentní zvýšení. Únorová data tedy (prozatím) zažehnala riziko deflačního scénáře, který po 0,8% růstu cen v lednu začal strašit čínskou centrální banku. Lepší, než očekáváné inflační údaje, však mohou být způsobeny mimořádnými útratami čínských domácností při příležitosti oslav nového roku, které letos připadly právě na únor. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v únoru zvýšily o 1,2 %, což je nejrychlejší tempo od ledna roku 2012. Vládní cíl pro inflaci činí v tomto roce 3 %.

Detailnější pohled na data ukazuje, že positivní cenový vývoj v únoru zaznamenaly téměř všechny kategorie výrobků a služeb, přičemž nejvíce (o 2,4 %) zdražily potraviny následované 2,2procentním růstem cen v terciálním sektoru. Ceny rostly rychleji ve městech oproti zemědělským regionům. Jádrová inflace y/y v únoru činila 1,6 %.
Výrobní inflace, na rozdíl od té spotřebitelské, pokračovala v únoru ve svém sestupném trendu, tažena nízkými cenami komodit. Index cen výrobců y/y zaznamenal 4,8% propad, trh čekal 4,3% snížení. Čínská výrobní inflace v únoru zrychlila tempo svého poklesu - v lednu ceny výrobců poklesly o 4,3 %. Nízká výrobní inflace ukazuje též na slabou poptávku, což by mohl být faktor negativního překvapení u únorových dat průmyslové produkce. Slabší nákupní apetit potvrdila dnešní data o prodeji automobilů v Číně. Aut se v únoru meziročně prodalo o 0,2 % méně, celkem 1,59 milionu vozů, v lednu přitom prodeje o 7,6 procenta vzrostly.
Čínská centrální banka v tomto roce již dvakrát snížila své úrokové sazby a uvolnila podmínky pro velikost povinných rezerv, které musí komerční banky držet. Těmito opatřeními se snaží měnová autorita bojovat proti ekonomickému zpomalení a poklesu cen. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají další snížení sazeb v 2Q15 na úroveň 2,25 u depositní sazby a 5,1 u sazby zápůjční.
Zdroj: BBG