Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co mě naučili v Goldman Sachs ...

Co mě naučili v Goldman Sachs ...

2.4.2015 17:00
Autor: Redakce, Patria.cz

V roce 1992 jsme se vrátili se skupinou nových zaměstnanců společnosti Goldman Sachs z New Yorku do Londýna. V USA jsme byli sbírat zkušenosti a doma nás přivítal tehdejší partner GS Jon Aisbitt. Podle něho jsme si stačili získat divokou pověst a bylo načase, abychom svou energii namířili směrem k práci. Začal jsem pracovat na tradingu, kde se obvykle povyšuje na základě toho, kolik peněz vyděláte a ne na základě vašich manažerských dovedností. V určitém smyslu šlo o hadí hnízdo, ale vždy se tam vyžadovala tvrdá disciplína a čestnost („moje slovo vždy platí“). Tyto principy pak utvářely celou moji kariéru.

Po deseti letech jsem měl spolu s kolegou Timem Steinerem k dispozici téměř 50 milionů liber, které jsme vložili do společnosti Ocado. Snažili jsme se uplatnit u tohoto online obchodníka s potravinami některé technologie z automobilového průmyslu, ale nefungovalo to. Jinde se neúspěch skrývá, ale my jsme byli vychováni v Goldman Sachs, kde se výsledky každého tradera zveřejňují každý den. Díky tomu jsme také věděli, že když se změní fakta, musíme rychle změnit i kurz. Partner z Ocada byl zděšen, když jsme mu sdělili, že je nutné změnit fungování firmy. Naše rozhodnost nás ale nakonec zachránila od finanční smrti.

Disciplína, kterou jsme se naučili při tradingu, nám pomohla mnohokrát. Často se nás někdo ptá, zda tyto zkušenosti mohou nějak pomoci při podnikání. Co jiného je ale v jádru podnikání než stálé rozhodování a řešení problémů? Neustále se řeší, „co dál“, a to jen na základě dostupných informací. Přesně to jsme dělali jako mladí tradeři a neustálý dohled a nutnost denního zveřejňování našich výsledků jsou pro nás neocenitelnou zkušeností. Uškodilo nám ale to, že Goldman byl spojován s online obchodem Webvan. Ten od banky získal asi 100 milionů dolarů a celkem téměř 1 miliardu dolarů, aby v roce 2001 s velkou slávou zkrachoval. Když jsme pak říkali, že jsme z Goldman Sachs a chceme provozovat online obchod, lidé se nás ptali, jestli jsme se nezbláznili. Stejně tak jsme byli překvapeni složitostí vztahů v podnikání, protože naše zkušenost byla založena na tom, že buď jste kupec, nebo prodejce.

Úspěchu dosáhlo hodně lidí, kteří pracovali v Goldman Sachs v devadesátých letech. Například náš tehdejší kolega Mark Carney nyní pracuje jako guvernér Bank of England. Všichni jsme byli součástí kultury, která nás učila neustálému hodnocení rizik a dodržování daného slova. Žádná instituce není bez chyb, a to samé platí o lidech. Nicméně přes všechnu kritiku a útoky na Goldman Sachs to pro mě byl ten nejlepší vstup do mého pracovního života, jaký jsem si mohl přát.

Autorem je Jason Gissing.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Soumrak konvenčního vysílání? Přichází doba Netflixovo-HBOovo-Amazonová
2.4.2015 15:30
Televize v dnešní době čelí čím dál tím většímu tlaku ze strany tzv. “...
Rusko těží rekordní množství ropy, více než Saudská Arábie
2.4.2015 13:43
Těžba ropy v Rusku se v březnu meziměsíčně zvýšila o 0,6 procenta na ...
Slabé dovozy Spojeným státům v únoru zajistily menší deficit obchodu
2.4.2015 14:47
Schodek zahraničního obchodu USA se v únoru snížil a to překvapivě výr...

Váš názor
 • Co mě naučili v Goldman Sachs
  3.4.2015 10:58

  Já si mysím, že ho naučili, jak nejlépe okrádat lidi.
  Žíža
 • Bez práce nejsou koláče.
  3.4.2015 8:23

  Aby mohl někdo vydělat, tak musí někdo prodělat. Toto pravidlo mi říkal již děda, a že peníze nerostou na stromech. A ještě jedno důležité pravidlo mi řekl, že peníze musí být podloženy prací a né zlodějinou. Jinak dopadneme jako v roce 1929,2008, a možná v r. 2025
  gipsy
 •  
  3.4.2015 8:15

  Taky jsem chtěl pracovat u Goldman sax a naučit se nakupovat a prodávat. Nakonec prodávám v zapadlé vesničce v sámošce. Nikoho tu nemůžu okrást protože mě všichni znají. A tak čekám, že mi zavolají z GS a bych si vylepšil konto a někoho ukradl.
  GS
 • Jedno oko nezůstalo suché
  3.4.2015 2:48

  A to byl placený inzerát a nebo tu dojemnou story otiskli zdarma v rámci barteru?
  Skeptik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university