Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Etsy – lidé, sněte

Etsy – lidé, sněte

21.04.2015 17:35

Minulý týden vzbudila svým IPO pozornost společnost Etsy. Jde o internetové tržiště, které se zabývá prodejem věcí aspirujících na unikátnost, či dokonce umění. IPO jsou také takovým hodně unikátním jevem a tato unikátnost na druhou se zde materializovala tím, že cena akcie se zvedla z 16 na 35 dolarů, aby pak došlo k znatelnému propadu optimismu. Ten pokračoval i v pondělí, kdy akcie odepsala téměř 10 %. S Etsy je tedy zatím zábava.

1

Zdroj: FT

Detailnějšímu pohledu na akcie, které byly předmětem IPO, se zde obvykle vyhýbám a důvod je jednoduchý: Pohled na jejich fundament je většinou „detailem“, kterému trh ještě nějakou dobu nebude věnovat zase takovou pozornost. Klíčový je příběh, ona pověstná „story“, která láká, či naopak odrazuje. Tentokrát jsem se ale rozhodl udělat výjimku. I zde je samozřejmě klíčová „story“. Uvažovat můžeme třeba o tom, zda se toto tržiště nestane platformou pro globalizaci lokálních mikropodnikatelů. Pak by vlastně umožnilo získat z lokalizace i globalizace to nejlepší a můžeme bez problémů snít o tom, že hovoříme o dalším Amazonu. Tento sen by kazilo snad jen to, že Amazon sice generuje hezké cash flow po investicích, ale všechno syslí v rozvaze.

Zpět k našemu tržišti a jeho debutu na jiném tržišti. Etsy v posledních dvou letech dokázala znatelně zvyšovat tržby a nyní se jimi pohybuje něco málo pod 200 miliony dolary. Se zisky je ale potíž. Mírné ztráty let 2012 a 2013 se v minulém roce přetavily do díry velikost 15 milionů dolarů.

2

Zdroj: FT

Neztrácejme ale fundamentální naději, třeba se i zde ukáže, že názory účetních (tj. zisky) se značně liší od skutečné schopnosti generovat tok hotovosti. Provozní tok hotovosti je naštěstí skutečně v kladných číslech a dokonce to platí i o toku hotovosti po CapEx. Nejde samozřejmě o nějaká vysoká čísla – v roce 2014 vydělala firma na provozní úrovni 12 milionů dolarů a do provozních aktiv dala 10 milionů dolarů. Zbyly jí tak 2 miliony a musela hodně přidat na to, aby zafinancovala ostatní investice ve výši 11 milionů dolarů. Zdroje zajistilo vydání akcií ve výši 43 milionů dolarů (jde samozřejmě o čísla před IPO). Akciovému fundamentalistovi se tak může ulevit – firma na provozní úrovni a ani po CapEx nepálí peníze, už nyní je tvořena hodnota. Úleva bude mít ale jen krátkého trvání, pokud se podívá na kapitalizaci, která se nyní pohybuje na 3,13 miliardách dolarů.

3

Zdroj: FT

Jaký tok hotovosti k akcionářům ospravedlní takových 3,13 miliard dolarů? Kdyby tento tok měl dlouhodobě stagnovat (0 % růst), musel by ve výchozím bodě dosahovat 210 milionů dolarů (požadovaná návratnost se s betou na 1 pohybuje na 7,5 %). O takový scénář se zde ale evidentně nehraje. Pokud by dlouhodobý růst CF dosahoval 5 %, stačilo by v bodě nula 72 milionů dolarů. Pokud by růst dosáhl 7 % (tedy těsně pod požadovanou návratnost), stačí 14 milionů dolarů. Tento nástin nám ale spíše než praktické zhodnocení atraktivity Etsy ukazuje, kde je zakopán pes u většiny „růstových“ IPO – i dlouhodobější růsty jsou vysoko a blíží se požadované návratnosti. Jinak řečeno, i relativně nicotný počáteční tok hotovosti tak dokáže valuační divy. Lidé, respektive investoři, sněte! Pomoci může následující skice, která ukazuje, z čeho všeho by firma měla těžit: růst online a mobilních trhů obecně, rostoucí počet „uvědomělých“ spotřebitelů a mini výrobců:

4

Nerad bych, aby moje dnešní hodnocení vyznělo negativně, či dokonce cynicky. Příběh tu je, čísla nejsou hrůzná a v podstatě tedy hovoříme hodně o tom, jakou averzi k riziku daný investor má a jak velké jeho portfolio je. Pokud je averze vysoká a portfolio relativně malé, na snění ve stylu Etsy prostor není. Pokud je tomu opačně, může být i určitý prostor pro sázky na sny o trzích budoucnosti. Proč by konec konců nemohlo prosperovat tržiště, které bude těžit z toho, že ve vyspělých zemích se naše aktivity stále více obrací směrem k umění, kreativitě – jak na straně nabídkové, tak na straně poptávkové. A stejně jako youtube dává prostor řadě nadaných umělců zejména v oblasti zvuku, kteří by jinak v rámci zaběhlého systému neměli šanci, může nakonec fungovat podobně Etsy v rukodělné oblasti (ale vlastně nevím, jestli je to s ohledem na ziskovost youtube povzbuzující přirovnání). A jsme zase u investičních snů a jejich nacenění.


Čtěte více:

Nové IPO na pražské burze! (+názor analytika)
21.04.2015 13:00
Burza cenných papírů Praha zahájí dne 12. května 2015 obchodování s no...
IPO Recap - firma, která možná nikdy nic nevydělá, předvedla slušnou jízdu - Etsy
21.04.2015 12:18
Minulý týden se po delší době IPO aktivity zvýšila. Všechny firmy jsme...
Verizon v 1Q15 - tržby i zisk rostou; sítě LTE si vedou dobře
21.04.2015 13:44
Verizon zveřejnil svoje výsledky za 1Q. Zisk na jednu akcii (adj. EPS ...
Under Armour zveřejnil výsledky za 1Q 2015, akcie v premarketu klesají
21.04.2015 14:20
Americký výrobce sportovního oblečení, obuvi a doplňků Under Armour zv...

Váš názor
Aktuální komentáře
01.12.2023
22:02Amazon překvapil novou spoluprací se SpaceX  
17:39ČEZ dokončil prodej svého podílu ve společnosti AKCEZ tureckému investorovi Torunlar Group
17:202024: Pokles výnosů a reinverze výnosové křivky?
16:59Slabá data americké akcie přešly a čekají na šéfa Fedu  
16:34Americké továrny v listopadu aktivitu nezvedly a dál propouštějí  
16:19Obchodníci díky rychle klesající inflaci plně počítají se snížením sazeb ECB v dubnu. Peněžní trhy vidí rovněž 45% šanci na snížení už v březnu
14:59Jaromír Strnad: Nasdaq strmě roste. Potenciál Nvidie ještě nevyprchal
14:32Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 269,1 mld. Kč
14:00Než otevře Wall Street: kryptoměny, Dell, Tesla, Pfizer, Paramount  
13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:14ECB zvýšila Societe Generale požadavky na rezervy
12:38Perly týdne: Cybertruck jako samostatná kategorie, návrat inflace k 2 % a opomíjené evropské banky
11:15Ifo: Německý automobilový průmysl pohlíží do budoucna dál s obavami
11:12Podpoří Powell sázky na pokles sazeb? Česká ekonomika zklamala, ISM by nemuselo  
10:56Česká ekonomika klesá výrazněji. Sazby dolů již v prosinci?
10:31Komentář: Průmysl brzdí, tuzemská ekonomika balancuje na hraně recese
9:51Česká ekonomika klesla ve 3. čtvrtletí meziročně o 0,7 procenta, ČSÚ zhoršil odhad
9:11Rozbřesk: Nejnižší inflace v eurozóně od roku 2021 je holubičím signálem i pro ČNB. Prozradí něco Powell před prosincovým zasedáním Fedu?
8:56Listopad přinesl výrazné zisky a úvod prosince zatím nevybočí. Tesla představila Cybertruck  
8:37Tesla odkryla některé podrobnosti Cybertracku. Nový model automobilky po čtyřech letech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data