Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Etsy – lidé, sněte

Etsy – lidé, sněte

21.04.2015 17:35

Minulý týden vzbudila svým IPO pozornost společnost Etsy. Jde o internetové tržiště, které se zabývá prodejem věcí aspirujících na unikátnost, či dokonce umění. IPO jsou také takovým hodně unikátním jevem a tato unikátnost na druhou se zde materializovala tím, že cena akcie se zvedla z 16 na 35 dolarů, aby pak došlo k znatelnému propadu optimismu. Ten pokračoval i v pondělí, kdy akcie odepsala téměř 10 %. S Etsy je tedy zatím zábava.

1

Zdroj: FT

Detailnějšímu pohledu na akcie, které byly předmětem IPO, se zde obvykle vyhýbám a důvod je jednoduchý: Pohled na jejich fundament je většinou „detailem“, kterému trh ještě nějakou dobu nebude věnovat zase takovou pozornost. Klíčový je příběh, ona pověstná „story“, která láká, či naopak odrazuje. Tentokrát jsem se ale rozhodl udělat výjimku. I zde je samozřejmě klíčová „story“. Uvažovat můžeme třeba o tom, zda se toto tržiště nestane platformou pro globalizaci lokálních mikropodnikatelů. Pak by vlastně umožnilo získat z lokalizace i globalizace to nejlepší a můžeme bez problémů snít o tom, že hovoříme o dalším Amazonu. Tento sen by kazilo snad jen to, že Amazon sice generuje hezké cash flow po investicích, ale všechno syslí v rozvaze.

Zpět k našemu tržišti a jeho debutu na jiném tržišti. Etsy v posledních dvou letech dokázala znatelně zvyšovat tržby a nyní se jimi pohybuje něco málo pod 200 miliony dolary. Se zisky je ale potíž. Mírné ztráty let 2012 a 2013 se v minulém roce přetavily do díry velikost 15 milionů dolarů.

2

Zdroj: FT

Neztrácejme ale fundamentální naději, třeba se i zde ukáže, že názory účetních (tj. zisky) se značně liší od skutečné schopnosti generovat tok hotovosti. Provozní tok hotovosti je naštěstí skutečně v kladných číslech a dokonce to platí i o toku hotovosti po CapEx. Nejde samozřejmě o nějaká vysoká čísla – v roce 2014 vydělala firma na provozní úrovni 12 milionů dolarů a do provozních aktiv dala 10 milionů dolarů. Zbyly jí tak 2 miliony a musela hodně přidat na to, aby zafinancovala ostatní investice ve výši 11 milionů dolarů. Zdroje zajistilo vydání akcií ve výši 43 milionů dolarů (jde samozřejmě o čísla před IPO). Akciovému fundamentalistovi se tak může ulevit – firma na provozní úrovni a ani po CapEx nepálí peníze, už nyní je tvořena hodnota. Úleva bude mít ale jen krátkého trvání, pokud se podívá na kapitalizaci, která se nyní pohybuje na 3,13 miliardách dolarů.

3

Zdroj: FT

Jaký tok hotovosti k akcionářům ospravedlní takových 3,13 miliard dolarů? Kdyby tento tok měl dlouhodobě stagnovat (0 % růst), musel by ve výchozím bodě dosahovat 210 milionů dolarů (požadovaná návratnost se s betou na 1 pohybuje na 7,5 %). O takový scénář se zde ale evidentně nehraje. Pokud by dlouhodobý růst CF dosahoval 5 %, stačilo by v bodě nula 72 milionů dolarů. Pokud by růst dosáhl 7 % (tedy těsně pod požadovanou návratnost), stačí 14 milionů dolarů. Tento nástin nám ale spíše než praktické zhodnocení atraktivity Etsy ukazuje, kde je zakopán pes u většiny „růstových“ IPO – i dlouhodobější růsty jsou vysoko a blíží se požadované návratnosti. Jinak řečeno, i relativně nicotný počáteční tok hotovosti tak dokáže valuační divy. Lidé, respektive investoři, sněte! Pomoci může následující skice, která ukazuje, z čeho všeho by firma měla těžit: růst online a mobilních trhů obecně, rostoucí počet „uvědomělých“ spotřebitelů a mini výrobců:

4

Nerad bych, aby moje dnešní hodnocení vyznělo negativně, či dokonce cynicky. Příběh tu je, čísla nejsou hrůzná a v podstatě tedy hovoříme hodně o tom, jakou averzi k riziku daný investor má a jak velké jeho portfolio je. Pokud je averze vysoká a portfolio relativně malé, na snění ve stylu Etsy prostor není. Pokud je tomu opačně, může být i určitý prostor pro sázky na sny o trzích budoucnosti. Proč by konec konců nemohlo prosperovat tržiště, které bude těžit z toho, že ve vyspělých zemích se naše aktivity stále více obrací směrem k umění, kreativitě – jak na straně nabídkové, tak na straně poptávkové. A stejně jako youtube dává prostor řadě nadaných umělců zejména v oblasti zvuku, kteří by jinak v rámci zaběhlého systému neměli šanci, může nakonec fungovat podobně Etsy v rukodělné oblasti (ale vlastně nevím, jestli je to s ohledem na ziskovost youtube povzbuzující přirovnání). A jsme zase u investičních snů a jejich nacenění.


Čtěte více:

Nové IPO na pražské burze! (+názor analytika)
21.04.2015 13:00
Burza cenných papírů Praha zahájí dne 12. května 2015 obchodování s no...
IPO Recap - firma, která možná nikdy nic nevydělá, předvedla slušnou jízdu - Etsy
21.04.2015 12:18
Minulý týden se po delší době IPO aktivity zvýšila. Všechny firmy jsme...
Verizon v 1Q15 - tržby i zisk rostou; sítě LTE si vedou dobře
21.04.2015 13:44
Verizon zveřejnil svoje výsledky za 1Q. Zisk na jednu akcii (adj. EPS ...
Under Armour zveřejnil výsledky za 1Q 2015, akcie v premarketu klesají
21.04.2015 14:20
Americký výrobce sportovního oblečení, obuvi a doplňků Under Armour zv...

Váš názor
Aktuální komentáře
24.09.2022
15:03Co budou italské volby znamenat pro finanční trhy? Průvodce klíčovými sektory
8:39Víkendář: Anomálie amerického finančního sektoru?
23.09.2022
22:00Akcie na Wall Street zakončily slabý týden dalším propadem  
18:10Britská vláda zmasakrovala dluhopisy i libru. Závěr týdne pod tíhou špatných zpráv  
17:56S&P 500 za 9 dní ztrácí 10 %. V rámci DJIA dnes neroste ani jedna akcie  
17:21Mercedes si kvůli možnému přidělování plynu vyrábí součástky do zásoby
17:21IPO Porsche: Složitá transakce s příznivou valuací. Plus jedna výhoda proti konkurenci
15:55IEA: Prodej elektromobilů letos vystoupí na rekord, zvýší se jejich tržní podíl
15:45Dostanou se sazby nad inflaci?
12:57Stratégové hází na evropských akciích ručník do ringu. Rally do konce roku nepřijde
12:07Británie sníží daně nejvíce od roku 1972, na pomoc s energiemi chce dát 60 miliard liber
11:29Evropské výrobní podniky čelí vysokým cenám energií, služby slabé poptávce. Podnikatelská aktivita eurozóny opět klesla
11:19Perly týdne: Firmy budou potřebovat vaše peníze a dolar může dál posilovat
10:30Evropská data podpořila obavy investorů, trhy znovu červené  
9:10Rozbřesk: Máme před sebou volební víkend
9:01ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
8:51Evropské burzy mají před indikacemi z průmyslu nakročeno do zelena. Dolar nedaleko maxima  
8:34Boeing zaplatí 200 milionů dolarů kvůli klamání ohledně letadel 737 MAX
8:31Bloomberg: VW by kvůli plynu mohl přesunovat výrobu z Německa a východní Evropy
6:32Čína jde proti trendu zvyšování sazeb. Výsledná divergence má obrovské důsledky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data