Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tesla Motors v 1Q15 - rekordní prodeje a představení nové produktové řady baterií na doma

Tesla Motors v 1Q15 - rekordní prodeje a představení nové produktové řady baterií na doma

7.5.2015 11:00
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Společnost Tesla Motors ohlásila výsledky za první čtvrtletí tohoto roku. Firma reportovala jak o svém hlavním byznysu, tedy o elektrických vozech. Tak i o novince v podobě baterií pro použití doma nebo v komerčních objektech.

Společnost začala s výrobou modelu 85D s pohonem všech kol a také nové “základní verze” 70D.

Z nejdůležitějších čísel můžeme zvýraznit tržby, které byly 940 mil. USD, což je o 55 % více meziročně. Zatímco hrubá marže se dostala na 27,7 %. Tržby z prodeje vozů dosáhly výše 893 mil. USD a zbytek byly tržby z leasingů a dalších služeb ve výši 46,6 mil. USD (+47 % yoy).

Tesla ve čtvrtletí prodala 10 045 vozů, což je in-line s očekáváním 10 030 vozů. A výrazněji lepší číslo než v 4Q14, kdy Tesla prodala 9 834 aut. Připomeňme, že Tesla používá jinou metriku než ostatní automobilky, kdy prodaný vůz znamená reálné doručení ke koncovému uživateli, zatímco u jiných to většinou znamená prodej i jen do dealerské sítě, kde může vůz setrvat dalších i několik týdnů či měsíců. Tesla v 1Q vyrobila 11 160 vozů.

Pozitivní efekt silnějšího mixu prodejů (rozuměj prodávání i dražšího modelu P85), který zvedl průměrnou cenu vozu byl kompenzován silným dolarem.

Navzdory všem pozitivním výsledkům zůstává Tesla Motors ve ztrátě 154 mil. USD GAAP nebo-li ztráta (dil. EPS GAAP) 1,22 USD na jednu akcii.

Stav hotovosti byl ke konci čtvrtletí 1,51 mld. USD, když poklesl o 396 mil. USD. CapEx byly ve výši 426 mil. USD. Ty byly hlavně spojeny s přípravou na produkci modelu X a vozů s pohonem všech čtyř kol.

V 1Q Tesla ohlásila i outflow peněžních prostředků z operativní činnosti ve výši 132 mil. USD.

Stavba Gigatovárny v Nevadě stále pokračuje ve spolupráci s Panasonicem, Tesla očekává, že v roce 2016 začne s produkcí v největší továrně na baterie na světě.

Výhled na 2Q15
Tesla Motors očekává, že ve 2Q15 vyrobí 12 500 vozů a prodá jich mezi 10 a 11 tisíci během tohoto kvartálu. Tudíž potvrzuje svůj výhled na prodej 55 000 vozů během celého roku 2015.

Firma změní způsob doručování. Více jich bude přepravovat po železnici kvůli nižším nákladům. Stane se tak v USA a Kanadě, kde tak vlaky nahradí trucky.

Co se týče leasingu, Tesla očekává, že uzavře leasing na stejný počet vozů jako v 1Q15.

Další posilování dolaru se může negativně projevit na průměrné ceně vozu a pak také následně v hrubé marži ve formě poklesu cca. o 100 bazických bodů. V reakci na posilující dolar přistoupila firma k zvýšení ceny na evropském trhu o pět procent, aby kompenzovala tento silný měnový efekt.

Nová produktová řada baterií
Tesla Motors představila nový produkt a tím jsou baterie pro rezidenční i průmyslové účely. Jmenují se Powerpack (250 USD / kWh) a Powerwall s cenou 350 USD / kWh. Právě Powerwall je škálovatelná baterie pro průmyslové použití. Dosavadní reakce veřejnosti je extrémně pozitivní a Tesla se tak připravuje na masovou produkci a stavbu prodejní sítě. Tesla chce začít produkci ve Fremontu, kdy v 1Q16 se očekává silná podpora produkce v Gigafactory. Tesla tak dláždí cestu k ještě čistší elektrické budoucnosti.

Akcie na zveřejněné informace reagovala růstem v after-hours o 1,38 % na 233,6 USD.

Zdroj: firemní data, Bloomberg


Čtěte více:

Erste Bank v 1Q15 - Výrazný pokles nákladů rizik, smíšený výhled (komentář analytika + cílová cena)
7.5.2015 9:58
Dnes ráno před trhem zveřejnila své výsledky za první kvartál bankovní...
Pražská burza přerušuje dvoudenní pokles; Erste po solidních výsledcích roste
7.5.2015 10:16
Pražská burza přerušuje dvoudenní pokles, když index PX přidává 0,4 %...

Váš názor
  • Z nejdůležitějších čísel můžeme zvýraznit tržby, které byly 940 mld. USD,
    7.5.2015 11:58

    Tak to sou solidní tržby, to už násobně překonaly i Apple :-) Zajímavý, že ten co to překládá, že ho to netrkne.
    qwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data