Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nokia chce obnovit zašlou slávu; začne zase „vyrábět“ telefony

Nokia chce obnovit zašlou slávu; začne zase „vyrábět“ telefony

23.06.2015 16:47
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Nokia prodala svou divizi mobilních telefonů Microsoftu teprve v roce 2013 a nyní je tu asi to nejpřekvapivější rozhodnutí pro Nokii pro rok 2015 – Nokia bude znova "vyrábět" telefony. Respektive hledá partnera, kterému by mohla licencovat svůj brand a vytvářet design.

Nebude to ovšem hned, ale může to být již v roce 2016. Nokia se totiž zavázala při prodeji své původní divize Microsoftu, že do telefonního byznysu znovu nenastoupí do roku 2016.

Nokia se vrátí formou, kdy bude zpracovávat vzhled telefonů a bude také dávat k dispozici svůj brand Nokia. Relativně vzato, Nokia už na trhu zařízení má a to na Androidu běžící tablet vyrobený tchajwanským Foxconnem. To dává řadě pozorovatelů důvod domnívat se, že by partnerem pro produkci měl být právě Foxconn a telefony by měly pohánět systémy od Google.

Nokia už dříve koupila svého bývalého rivala francouzský Alcatel-Lucent za 16,6 mld. USD. Důvodem ovšem nebyl návrat do byznysu s mobilními telefony, ale právě posílení svého postavení ve světě stavby mobilních sítí a technologií pro přenos dat. Firma tak lépe bude čelit konkurenci Ericssonu nebo Huawei. Patria.cz o nákupu informovala ve článku zde.

Kolem Nokie je celkem rušno, nedávno se nechala také slyšet, že se nebrání prodeji svých map HERE. Zájem již projevily jak automobilky nebo třeba Uber. Nokia řekla, že kdokoliv, kdo dokáže posunout byznys spojený s mapami je dobrým kupcem.


Co ovšem dělalo v době největší slávy Nokii Nokií?

Jedním z jednoznačných výhod tehdejších top modelů Nokia pro manažery byla dlouhá životnost baterie, o které se dnešním uživatelů vlajkových lodí jako Apple iPhone nebo Samsung Galaxy může jen zdát. Některé Nokie vydržely přes týden normálního užívání nebo tři týdny v pohotovostním režimu.

Další velmi oceňovanou vlastností byla dozajista téměř nezničitelná konstrukce. Ne nadarmo po internetu kolují dobová videa, kde se výrobky Nokie pouští ze střech budov nebo přejíždí automobilem a následně dále bez viditelných problémů na základních funkcích dají používat dál.

Je evidentní, že Nokia v době své slávy telefony uměla jak navrhovat, tak vyrábět ve skvělé kvalitě. Uvidíme, jestli se najde vhodný partner pro společnost Nokia, který by dokázal vkusně obnovit zašlý lesk finského obra.

Akcie společnosti Nokia se v Helsinkách obchodují o 1,46 % výše na 6,59 EUR, což je asi 1,4 EUR od 52 týdenního maxima z dubna tohoto roku.

Zdroj: Fortune, The Guardian, Bloomberg


Čtěte více:

Přípravy na studenou válku? USA rozmístí ve východní Evropě 250 kusů těžké techniky
23.06.2015 16:12
Spojené státy rozmístí v šesti východoevropských státech 250 kusů těžk...
Čína objevuje globální moc peněz
23.06.2015 16:00
Před měsícem se konala největší vojenská přehlídka na Rudém náměstí od...

Váš názor
 •  
  23.06.2015 18:30

  Soudruzi říkali: Kdo chvíli stál,již stojí opodál:
  Karel IV
  •  
   23.06.2015 19:01

   No zrovna soudruzi to asi neříkali. Ti stáli opodál pořád :-)
   qwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data