Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Propad ropy zpomalil, ale neustává, nabídka zůstává zátěží

Propad ropy zpomalil, ale neustává, nabídka zůstává zátěží

10.08.2015 16:20
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Ceny ropy se v minulém týdnu nevymanily ze svého negativního trendu a dál klesaly. Byl to pokles pomalejší než předtím, leč stále nemůžeme konstatovat obrat. Brent se obchoduje na 49,15 a WTI na 43,95 dolaru za barel.

Stále stejným tématem je vnímaný přetlak nabídky na trhu. Klíčoví producenti jako OPEC nebo Rusko nejsou motivováni ke snižování produkce a do hry se výhledově vloží další velký hráč - Írán. Nekonvenční zdroje v USA by měly být při současných cenách pod tlakem, ale produkce neklesá. Poslední data Baker Hughes navíc vypovídají o dalším zvýšení počtu vrtů. Na straně poptávky jsme v poslední době nezaznamenali nějaké zásadní povzbuzení v podobě nových dat, která by vylepšovala aktuální pohled.

Poslední zpráva o zásobách v USA vyzněla smíšeně. Na jednu stranu se znovu prudce snížily zásoby ropy, ale na stranu druhou slušně narostly zásoby benzínu. Ropa po krátké nejistotě na této zprávě zamířila dolů při očekávání rychlejšího závěru motoristické sezóny a opadání poptávky.

V případě Brentu negativně zapůsobilo rozhodnutí firmy Vitol otočit supertanker mířící z Británie do Severní Koreje zpět a nabídnout ropu na evropském trhu.

Zatímco nafta u českých čerpacích stanic dál slušně zlevňuje, u benzínu jde pouze o mírné změny. Data CCS ukazují, že Natural 95 zlevnil jen o 9 halířů na 32,92 korun, zatímco nafta o 37 halířů na 30,98 korun za litr. Levnější ropa tlačí dolů náklady na surovinu, ale proti tomu jde navyšování marží obchodníků. Zatím se nedostávají na příliš vysoké hodnoty - marže jsou zhruba na dlouhodobém průměru. Znovu však sledujeme něco podobného jako koncem loňského roku, kdy zlevňování pohonných hmot více zaostává za ropou. Nic se však nemění na tom, že by ceny pohonných hmot měly mířit ještě níž.

r 


Čtěte více:

Americký dolar: kde se zastaví?
10.08.2015 15:40
Aktuálně vykazuje americký dolar relativní sílu vůči jiným měnám. Za ...
Komentář ČNB ke údajům o vývoji inflace - mírně pod prognózou ČNB vlivem cen potravin
10.08.2015 14:40
Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v červenci 2015 ...
Technická analýza - S jenem zprávy z Japonska příliš nehýbaly
10.08.2015 15:53
USDJPY: Dolar drží pozice nad denním pivotem 124,47 USDJPY. Oscilátor...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.08.2025
17:33Zánik hodnotových akcií
16:21Z Měsíce rovnou na Nasdaq. Vesmírná IPO těží ze zájmu investorů
14:29Make Global Stocks Great Again! Americká cla vrací lesk zahraničním trhům  
13:56Ifo: Hospodářské oživení v Německu nadále brzdí nedostatek zakázek
12:47Perly týdne: Jistota poklesu sazeb a srpnová rally
11:42Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:41Zlato dostalo impuls k růstu, zatímco akciové trhy se na směru neshodnou  
11:23Američané nenakupují, přiznal šéf Crocs. Snížený výhled poslal akcie dolů o 30 procent
11:08Eichengreen: Polymarket ukazuje, jak Trump ovlivňuje očekávaný vývoj sazeb a inflace
10:51Nižší deficit, vyšší mzdy: ČNB upravila ekonomickou prognózu pro letošní rok
10:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:43Rusinko: Trh práce dále ochlazuje, míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,4 %
10:38ČSÚ potvrdil zpomalení inflace v červenci, potraviny dál zdražují
10:21Letní útlum náborů zvýšil nezaměstnanost za červenec, volná místa dál ubývají
9:05Rozbřesk: Koruna v reakci na ČNB prolomila úroveň 24,50 EUR/CZK
8:48CSG zamíří na burzu, Trump dosadil do Fedu svého ekonomického poradce a Tesla ruší projekt Dojo. Evropské futures jsou v zeleném  
7:40Podporou jsou ceny elektřiny, distribuce i prodej, říká po zlepšení výhledu ČEZ Martin Novák
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  
18:24CSG údajně zvažuje vstup na burzu. Hlavním trhem Amsterdam, duální listing v Praze?  
17:43Lyft zveřejnil rekordní výsledky, nyní expanduje do Evropy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (06/25 Q2)
Skechers USA Inc (06/25 Q2)
Tempus AI Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Trump Media & Technology Group Corp (06/25 Q2)
10:00CZ - Nezaměstnanost