Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký dolar: kde se zastaví?

Americký dolar: kde se zastaví?

10.08.2015 15:40
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Aktuálně vykazuje americký dolar relativní sílu vůči jiným měnám. Za poslední rok posílil vůči euru o více než o 18 %. Hlavním důvodem je rostoucí americká ekonomika a z toho vyplývající divergence měnových politik centrálních bank. FED v současnosti rozhoduje o tom, kdy začne se zvyšováním úrokových sazeb, zatímco ECB teprve v březnu spustila program na nákup dluhopisů (v USA byl podobný program již ukončen). Pro další vývoj budou teď klíčová hlavně data z americké ekonomiky a načasovaní zvyšování úrokových sazeb ze strany FEDu. Vyšší úrokové sazby v USA by přilákaly další kapitál a dolar by tak mohl dále posilovat. Silný dolar má však i druhou stranu mince. Silná měna může mít negativní vliv na zahraniční obchod a tím pádem i ekonomický růst, což může oddálit zvyšování sazeb a tedy i efekt na další posílení.

Na vývoj kurzu se tak můžeme podívat ze dvou hledisek. První je vývoj kurzu vzhledem k paritě kupní síly, která určuje rovnovážný kurz z dlouhodobého hlediska. Vůči euru se americký dolar dnes obchoduje lehce pod paritou kupní síly. To znamená, že z dlouhodobého hlediska by měl být aktuální kurz lehce nadhodnocený.

USD 1.png

Je tu však jeden problém, což ukazuje druhé hledisko. V minulosti totiž kurz při tak výrazných pohybech danou hranici zpravidla přestřelil. Při pohledu do minulosti a aproximaci hodnoty společné evropské měny EUR pomocí její předchůdkyně ECU (European currency unit) je viditelný podobný trend v období od roku 1980 do konce roku 1985 a od roku 1995 do roku 2002. V obou případech se dolar dostal výrazně pod paritu. V roce 1985 to bylo až na úroveň 0,644 EUR/USD. V tomto případě byla hlavním hnacím mechanismem protiinflační měnová politika a vyšší očekávaný rozpočtový deficit USA v porovnání se zbytkem světa. V tomto období FED na čele s Paulem Volkerem bojuje proti vysoké inflaci a cílová úroková sazba tak dosahuje maximálních historických hodnot. Posílení USD tak umožnilo USA financovat jejich rozpočtový deficit s nižší mírou inflace a nižšími reálnými úrokovými sazbami. Na druhé straně utrpěl průmysl zaměřený na vývoz. V roce 1995 naopak USD prudce posílil z důvodu solidního hospodářského růstu a nízké inflace. Americký HDP vykazoval poměrně slušný růst v delším časovém horizontu. Zlepšila se fiskální bilance a úrokové sazby poklesly. Dolaru pomohly také externí měnové krize v Asii a Rusku, což přimělo investory přesunout kapitál do bezpečného přístavu.

USD 2.png

V realitě je poměrně složité předpovídat pohyb měn v krátkém časovém období. Když se podíváme do historie, tak posílení dolaru bylo v minulosti tažené různými důvody. Primárně však hrály roli restriktivní měnová politika, expanzivní fiskální politika a relativní rizikový profil dané země. V současnosti se nacházíme blízko počátku restriktivní měnové politiky v USA a i současný rizikový profil USA je v relativním porovnání ke zbytku světa příznivý. USD by tak mohl, jako tomu bylo v minulosti, pokračovat v posilování a dál výrazněji přestřelit rovnovážný kurz parity kupní síly. Vzhledem k tomu, že v současnosti je zatím fiskální politika po zvýšených výdajích v pokrizovém období poměrně umírněná a zahraniční obchod je v deficitu, se aktuální ekonomické podmínky podobají nejvíce období 1995–2002. Otázkou zůstává hranice, kde by se kurz mohl zastavit. Tady se podíváme na historickou relaci USD v porovnání s paritou kupní síly a absolutními změnami kurzu. V roce 1985 se kurz dolaru vůči kalkulované hodnotě eura nacházel až 28 % pod paritou kupní síly, v roce 2002 to bylo 22 %. Aktuálně je kurz dolaru pouze 4 % pod její úrovní. Druhá strana bere v úvahu absolutní změny kurzu.

V období 1980–1985 dolar posílil téměř o 53 %, v období 1995–2002 téměř o 38 %. V současnosti je to zatím 25 %. V případě, že by se opakoval historický vývoj, je tady ještě prostor k dalšímu posílení až o 10–15 %, což naznačuje hlavně aktuální volatilita a úroveň vzhledem k paritě. Pro přesné načasování dalšího výraznějšího pohybu kurzu bude pravděpodobně důležité první zvýšení (nejdříve v září) a rychlost růstu sazeb ze strany amerického FEDu.

 

Ing. Michal Žofaj

Pozice: Portfolio manager

Michal Žofaj má více než 7 let zkušeností v oblasti investic a finančních trhů. V ČSOB Asset Management působí jako portfolio manažer od roku 2013. Předtím pracoval jako portfolio manažer ve skupině Allianz, kde měl na starosti správu investic pro pojišťovnu a penzijní fond. V současnosti má na starosti správu dluhopisových fondů, smíšených fondů pro slovenskou klientelu a portfolií ČSOB poisťovne. Je držitelem titulu inženýra ekonomie z Vysoké školy ekonomické v Praze.


Čtěte více:

Rozbřesk - Americký trh práce stále v solidní kondici - zářijový růst sazeb Fedu ve vzduchu
10.08.2015 9:10
Ačkoliv srpnové statistiky z amerického trhu práce nepřinesly žádné ve...
Technická analýza - Dolar nedokázal posílit i přes lepší makrodata
10.08.2015 9:28
EURUSD: Dolar se dnes pohybuje v poměrně širokém pásmu mezi denním pi...

Váš názor
  • Koho zajímá dolar, který jde do kytek
    11.08.2015 8:32

    my bysme se mněli zajímat o naši korunu aby neoslabovala. O rublu se taky hodně lhalo a ted' posiluje nebývalým tempem a brzy nahradí dolar. Je to měna budouctnosti a ten kdo nainvestuje do rulu ted' se bude smát naposled.
    Cetv
    • Re: Koho zajímá dolar, který jde do kytek
      20.08.2015 17:41

      Jen aby to nebylo naposled. ??
      Harp.
    • Re: Koho zajímá dolar, který jde do kytek
      11.08.2015 9:01

      Uz i na patrii dosahla ruska propaganda? Rubl, ze nebyvale posiluje??? (druhou cast vety asi netreba komentovat) Chlape, Vy snad zijete v jeskyni. Chapu Vas, venku je opravdu teplo. Kdyz obrazek jsou vic nez slova ;-) http://www.bloomberg.com/quote/USDRUB:CUR
      buf
    • Re: Koho zajímá dolar, který jde do kytek
      11.08.2015 8:57

      Ruská cb nyní též nevídaným tempem pálí dolarové rezervy a to je dobře na tom se snad shodnem rudokopytníku.
      ..
Aktuální komentáře
23.04.2024
7:40WEBINÁŘ už dnes: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů