Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Evropa se musí rychle probudit, jinak jí uteče velká příležitost

Víkendář: Evropa se musí rychle probudit, jinak jí uteče velká příležitost

16.08.2015 8:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Zdá se, že všichni nyní zkoumají, co by jim z ekonomického hlediska mohla přinést „jaderná“ dohoda uzavřená s Íránem. Není divu, protože íránská ekonomika je větší než hospodářství Austrálie a měla by poměrně rychle růst. I ty nejkonzervativnější projekce hovoří o tom, že Írán by měl v následujících deseti letech přispívat ke globálnímu růstu stejně jako Itálie. Atraktivní jsou jeho rezervy ropy a plynu, ale i domácí poptávka, která po celé roky trpěla kvůli mezinárodním sankcím.

Očekává se, že v čele íránské „zlaté horečky“ budou stát evropské firmy, protože vztahy mezi Evropou a Íránem nebyly tak vyhrocené jako v případě USA. Evropa je také z historického hlediska významným dovozcem íránské ropy, před sankcemi do ní proudilo asi 600 000 barelů denně, a to zejména do Itálie, Řecka a Španělska. Íránské rezervy zemního plynu jsou druhé největší na světě a pravděpodobně si budou postupně nacházet cestu do Evropy. Té by mohly pomoci zbavit se energetické závislosti na Rusku.

Plynovodu z Íránu do Evropy stojí v cestě řada překážek, existují ale i levnější alternativy včetně námořní dopravy LNG. Modernizace íránské infrastruktury také vyžaduje vysoké investice. Odhaduje se, že ty by mohly dosáhnout asi 100 miliard dolarů a v této oblasti by mohlo těžit zejména Německo, které se zaměřuje na strojírenství a příbuzná odvětví. Příležitostí pro evropské firmy je ale mnohem více. Týkají se i sektoru spotřebního zboží, velice atraktivní by íránský trh mohl být zejména pro německé a francouzské automobilky či výrobu letadel. Írán totiž bude v následujících deseti letech potřebovat minimálně 300 nových strojů a to může být velká příležitost pro Airbus.

Bohužel se zdá, že Evropa je současným vývojem trochu zaskočena. Může to být řeckou ságou, ale ať už je příčina jakákoliv, konkurence z jiných zemí již začíná mít navrch. Mohlo by se zdát, že se to týká zejména amerických společností, ale ukazuje se, že hlavními soupeři budou pro Evropu Čína a Rusko. Íránské vztahy s Ruskem nebyly vždy ideální, prezident Vladimír Putin se pro něj ale stal partnerem, protože obě země bojují proti sunnitským vojenským silám, jako je Islámský stát. Rusko navíc tlačilo na uzavření dohody s Íránem a není zřejmě pochyb o tom, že Írán je mu za to vděčný.

Možná se ale nakonec ukáže, že ještě těžším soupeřem bude pro Evropu Čína. Ta se s Íránem shodne mnohem snadněji než Rusko, protože má neutuchající hlad po energiích. V roce 2014 dosáhla hodnota obchodu mezi Íránem a Čínou 44 miliard dolarů, což představuje asi třetinu celkového zahraničního obchodu Íránu. Ve srovnání s rokem 2005 došlo v této oblasti k čtyřnásobnému růstu. Ještě důležitější než obchod jsou pravděpodobně přímé zahraniční investice, ale zde žádná oficiální čísla k dispozici nejsou. Některé informace ukazují, že Čína investuje zejména v oblasti dopravy, výroby elektrické energie, těžby a výroby automobilů.

Západ by mohl chování Číny z posledních let brát jako porušování embarga a mezinárodních dohod. V očích íránské vlády byly ale čínské investice velkou pomocí, která udržovala íránskou ekonomiku při životě v těžkých časech sankcí. A Číně už se částečné odměny dostalo tím, že nyní může pracovat na infrastrukturních projektech v hodnotě miliard dolarů. Vztahy mezi oběma zeměmi také posiluje to, že obě společnosti mají hluboké kulturní kořeny a obě mají pocit, že jsou oběti západního imperialismu.

Západ má technologie, které bude Írán potřebovat k tomu, aby znovu postavil na nohy svou ekonomiku. Mezi Íránem a Západem ale zároveň panuje nedůvěra. Evropa je na tom v tomto ohledu o něco lépe než Spojené státy. Nicméně sleduje podobnou politiku jako USA a je tak pro ni těžké soupeřit o íránskou důvěru s Ruskem a Čínou. Pokud Evropa chce z nové situace těžit, musí velmi rychle vytvořit strategii, která důvěru obnoví. Pochybuji ale o tom, že se tím v Bruselu někdo zabývá.

Autorkou je Alicia Garcia Herrero.

Zdroj: BeyondBrics


Čtěte více:

Ekonomická pohádka na víkend
14.08.2015 17:45
Ekonomický vývoj posledních let přinesl řadu podnětných úvah, ale také...
TopFiveTech - Google (DIP) a jeho “Abeceda” a insider trading hackerů hýbal tímto týdnem
14.08.2015 17:00
Tesla Motors chce prodat další akcie. Společnost včera před startem ob...

Váš názor
  • Nebojme se, ono to neni tak jednoduché
    17.08.2015 10:08

    Obchodování s Íránem má svá pravidla a určuje je íránská strana. Vypravoval mi před lety jeden český exportér: "Opustili jsme jednu naši investici v Íránu. tedy spíše jsme utekli. S nimi se nedá pracovat, nemůžeš nic naplánovat. Poslední kapka byla pokuta za nesplnění termínu ze strany íránské strany (snad nějaké ministerstvo). Dovezli jsme do přístavu poslední části zařízení, roury, pár armatur. Teď jsme to potřebovali proclít, dopravit na staveniště a pak zamontovat a bylo by hotovo. Ale, on byl nějaký náboženský svátek, o kterém jsme nevěděli, nebyl ve smlouvě (ve smlouvě jsm eměli všechny svátky, zavřené dny, atd, abychom to mohli plánovat), a asi dva týdny to všechno leželo v přístavu a úředníci seděli doma a neclili. Pak nám to proclili, ale zase dopravci měli nějakou slavnost a tak zboží na půli cesty hodili na zem a jeli domů. A takto těch posledních pár kousků putovalo snad dva měsíce, takže pak jsme pracovali dnem i nocí. My pracovali, protože polovina íránců jsou flákači a neumí nic, druhá půlka je kooperativní, chytrá, se zájmem, ale i tato půlka tu první nedokopala k tomu, aby s sebou hodili. Takže jsme dostali od investora pokutu, tak velkou, že jsme jim řekli "toto vše si vemte, dostavte si to, my padáme". A nechali jsme tam mnoho miliónů. Co jsem měl hlášení, tak dva roky poté, to ještě nebylo dostavěné, nefungovalo, prý se tam nějací dělníci motali po stavbě." Takže obchodovat s náboženským a totalitním státem má své záludnosti. Nebál bych se, že Evropě ujede vlak.
    Ales Muller
Aktuální komentáře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…
15:36Pepsi (+6 %) potěšila a akcie postupně dohání letošní ztráty  
14:56ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)