Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Evropa se musí rychle probudit, jinak jí uteče velká příležitost

Víkendář: Evropa se musí rychle probudit, jinak jí uteče velká příležitost

16.8.2015 8:00
Autor: Redakce, Patria Online

Zdá se, že všichni nyní zkoumají, co by jim z ekonomického hlediska mohla přinést „jaderná“ dohoda uzavřená s Íránem. Není divu, protože íránská ekonomika je větší než hospodářství Austrálie a měla by poměrně rychle růst. I ty nejkonzervativnější projekce hovoří o tom, že Írán by měl v následujících deseti letech přispívat ke globálnímu růstu stejně jako Itálie. Atraktivní jsou jeho rezervy ropy a plynu, ale i domácí poptávka, která po celé roky trpěla kvůli mezinárodním sankcím.

Očekává se, že v čele íránské „zlaté horečky“ budou stát evropské firmy, protože vztahy mezi Evropou a Íránem nebyly tak vyhrocené jako v případě USA. Evropa je také z historického hlediska významným dovozcem íránské ropy, před sankcemi do ní proudilo asi 600 000 barelů denně, a to zejména do Itálie, Řecka a Španělska. Íránské rezervy zemního plynu jsou druhé největší na světě a pravděpodobně si budou postupně nacházet cestu do Evropy. Té by mohly pomoci zbavit se energetické závislosti na Rusku.

Plynovodu z Íránu do Evropy stojí v cestě řada překážek, existují ale i levnější alternativy včetně námořní dopravy LNG. Modernizace íránské infrastruktury také vyžaduje vysoké investice. Odhaduje se, že ty by mohly dosáhnout asi 100 miliard dolarů a v této oblasti by mohlo těžit zejména Německo, které se zaměřuje na strojírenství a příbuzná odvětví. Příležitostí pro evropské firmy je ale mnohem více. Týkají se i sektoru spotřebního zboží, velice atraktivní by íránský trh mohl být zejména pro německé a francouzské automobilky či výrobu letadel. Írán totiž bude v následujících deseti letech potřebovat minimálně 300 nových strojů a to může být velká příležitost pro Airbus.

Bohužel se zdá, že Evropa je současným vývojem trochu zaskočena. Může to být řeckou ságou, ale ať už je příčina jakákoliv, konkurence z jiných zemí již začíná mít navrch. Mohlo by se zdát, že se to týká zejména amerických společností, ale ukazuje se, že hlavními soupeři budou pro Evropu Čína a Rusko. Íránské vztahy s Ruskem nebyly vždy ideální, prezident Vladimír Putin se pro něj ale stal partnerem, protože obě země bojují proti sunnitským vojenským silám, jako je Islámský stát. Rusko navíc tlačilo na uzavření dohody s Íránem a není zřejmě pochyb o tom, že Írán je mu za to vděčný.

Možná se ale nakonec ukáže, že ještě těžším soupeřem bude pro Evropu Čína. Ta se s Íránem shodne mnohem snadněji než Rusko, protože má neutuchající hlad po energiích. V roce 2014 dosáhla hodnota obchodu mezi Íránem a Čínou 44 miliard dolarů, což představuje asi třetinu celkového zahraničního obchodu Íránu. Ve srovnání s rokem 2005 došlo v této oblasti k čtyřnásobnému růstu. Ještě důležitější než obchod jsou pravděpodobně přímé zahraniční investice, ale zde žádná oficiální čísla k dispozici nejsou. Některé informace ukazují, že Čína investuje zejména v oblasti dopravy, výroby elektrické energie, těžby a výroby automobilů.

Západ by mohl chování Číny z posledních let brát jako porušování embarga a mezinárodních dohod. V očích íránské vlády byly ale čínské investice velkou pomocí, která udržovala íránskou ekonomiku při životě v těžkých časech sankcí. A Číně už se částečné odměny dostalo tím, že nyní může pracovat na infrastrukturních projektech v hodnotě miliard dolarů. Vztahy mezi oběma zeměmi také posiluje to, že obě společnosti mají hluboké kulturní kořeny a obě mají pocit, že jsou oběti západního imperialismu.

Západ má technologie, které bude Írán potřebovat k tomu, aby znovu postavil na nohy svou ekonomiku. Mezi Íránem a Západem ale zároveň panuje nedůvěra. Evropa je na tom v tomto ohledu o něco lépe než Spojené státy. Nicméně sleduje podobnou politiku jako USA a je tak pro ni těžké soupeřit o íránskou důvěru s Ruskem a Čínou. Pokud Evropa chce z nové situace těžit, musí velmi rychle vytvořit strategii, která důvěru obnoví. Pochybuji ale o tom, že se tím v Bruselu někdo zabývá.

Autorkou je Alicia Garcia Herrero.

Zdroj: BeyondBrics


Čtěte více:

Ekonomická pohádka na víkend
14.8.2015 17:45
Ekonomický vývoj posledních let přinesl řadu podnětných úvah, ale také...
TopFiveTech - Google (DIP) a jeho “Abeceda” a insider trading hackerů hýbal tímto týdnem
14.8.2015 17:00
Tesla Motors chce prodat další akcie. Společnost včera před startem ob...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Nebojme se, ono to neni tak jednoduché
    17.8.2015 10:08

    Obchodování s Íránem má svá pravidla a určuje je íránská strana. Vypravoval mi před lety jeden český exportér: "Opustili jsme jednu naši investici v Íránu. tedy spíše jsme utekli. S nimi se nedá pracovat, nemůžeš nic naplánovat. Poslední kapka byla pokuta za nesplnění termínu ze strany íránské strany (snad nějaké ministerstvo). Dovezli jsme do přístavu poslední části zařízení, roury, pár armatur. Teď jsme to potřebovali proclít, dopravit na staveniště a pak zamontovat a bylo by hotovo. Ale, on byl nějaký náboženský svátek, o kterém jsme nevěděli, nebyl ve smlouvě (ve smlouvě jsm eměli všechny svátky, zavřené dny, atd, abychom to mohli plánovat), a asi dva týdny to všechno leželo v přístavu a úředníci seděli doma a neclili. Pak nám to proclili, ale zase dopravci měli nějakou slavnost a tak zboží na půli cesty hodili na zem a jeli domů. A takto těch posledních pár kousků putovalo snad dva měsíce, takže pak jsme pracovali dnem i nocí. My pracovali, protože polovina íránců jsou flákači a neumí nic, druhá půlka je kooperativní, chytrá, se zájmem, ale i tato půlka tu první nedokopala k tomu, aby s sebou hodili. Takže jsme dostali od investora pokutu, tak velkou, že jsme jim řekli "toto vše si vemte, dostavte si to, my padáme". A nechali jsme tam mnoho miliónů. Co jsem měl hlášení, tak dva roky poté, to ještě nebylo dostavěné, nefungovalo, prý se tam nějací dělníci motali po stavbě." Takže obchodovat s náboženským a totalitním státem má své záludnosti. Nebál bych se, že Evropě ujede vlak.
    Ales Muller
Aktuální komentáře
30.3.2017
8:59ČEZ, a.s.: CEZ MH B.V. dokončila blokový prodej akcií MOL Hungarian Oil and Gas Plc
8:56Pražskou burzu dnes rozhýbe ČEZ a jeho prodej akcií MOL  
8:44Britský odchod z EU srazil asijské akcie  
8:41ČEZ využívá vysoké ceny akcií MOL a prodává je. Čeká přínos do zisku 3,4 miliardy eur
6:44Nedůvěra k neznámým a vrchol chytrých telefonů v roce 2018
29.3.2017
22:01Wall Street zakončila nerozhodně, dařilo se ropným titulům
18:45BMW ukazuje, že tradiční automobilky čekají hodně zajímavé časy
17:53ČEZ - Vnitřní informace: CEZ MH B.V. zahajuje nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů a oznamuje prodej akcií
17:12Pražská burza lehce v červeném. ČEZ nabízí zpětný odkup vyměnitelných dluhopisů
16:52Do čeho investují automobilky? Do výzkumu, vývoje a elektromobility
16:51Euro klesá vůči libře. Brexitem to ale není  
15:401 630 miliard vsazeno na posílení koruny. Spálíte se, varuje stratég spekulanty
15:17Technická analýza: Libra v reakci na Brexit mírně klesla. Může ale formovat nový růstový trend
14:26UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
13:12Britská vláda aktivovala článek 50. Odchod Spojeného království z EU oficiálně začal
12:41Brexit i na burze. Fúze Deutsche Börse a LSE je zase u ledu
11:15Jaderný Westinghouse je v bankrotu. Toshiba jej vyčlení z účetnictví
10:44Dolar se vzpamatoval a roste, koruna už vyhlíží konec kvartálu  
10:38Vítězství Le Penové? Šok pro trhy by byl pětkrát větší než kolem Řecka, říká UBS
9:32Technická analýza: Eurodolar zpět u 1,08. Nyní přemýšlí, na jakou stranu se vydá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
13:00CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.