Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA – Počet propuštěných zpomaluje, riziko pro trh práce klesá

USA – Počet propuštěných zpomaluje, riziko pro trh práce klesá

08.10.2015 14:41, aktualizováno: 8.10. 15:28
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

Počet nově vytvořených pracovních pozic v USA minulý měsíc byl jedním velkým fiaskem. Za září přibylo pouze 142k pozic, zatímco trh počítal s hodnotou 201 tisíce. Po zveřejnění této statistiky nastal obrat na trzích a americké indexy a následně i Evropa se podívaly do záporného teritoria. Zářiové fiasko navíc podlomilo důvěru trhů v růst sazeb Fedu ještě v letošním roce, a proto jsou dnešní příjemné zprávy z trhu práce vítanou změnou. Nebývá zvykem, aby dolar reagoval na report o počtu žadatelů o dávky v nezaměstnanosti výraznějším pohybem, avšak dnešní čísla přináší zklidnění situace, což poslalo dolar krátce po zveřejnění dat výše jak na páru s eurem, tak s britskou librou.


joblessy


Týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v týdnu končícím 3. října klesl o 13 tisíc (-5 % t/t) uchazečů na 263 tis. a předčil očekávání trhu o 11k. Revize z minulého týdne snížila finální číslo jen kosmeticky o jeden tisíc žadatelů na konečných 276k. Celkově hledalo v USA předminulý týden práci 2,204 milionu nezaměstnaných (t/t +9 tis.), což je druhá nejnižší hodnota za posledních 15 roků! Měsíční klouzavý průměr odepsal 3k na úroveň 267,5 tisíce a společně s novými žádostmi zůstává bezpečně pod hranicí 300 tisíc, která je dlouhodobým indikátorem silného pracovního trhu.

Detaily dnešního reportu jsou velmi stručné. Nejvíce nových žadatelů o dávky přibylo kvůli propouštění ve zpracovatelském průmyslu v Michiganu, celkem 2,84 tisíce. Naopak o 2,6k se snížil počet žádostí v Kansasu.

Na úrovni počtu nových uchazečů o dávky se (zatím) žádné potíže amerického pracovního trhu (viz zářiová data ZDE) neprojevují. Počet nových žadatelů zůstává poblíž historického minima 255k a zlepšení registruje také méně volatilní ukazatel trhu práce 4W klouzavý průměr. Dnešní report tak přináší uklidnění po datech z předchozího týdne, počet propuštěných nezrychluje, naopak. Žádosti o dávky by měly navíc fungovat jako předstihový indikátor, který umí včas zachytit problémy na trhu práce. Dnešní čísla však žádné potíže nesignalizují, naopak zůstávají stabilní (nebo mírně lepší), což obavy o pracovní trh v USA mírní.


Čtěte více:

Komentář analytika k Deutsche Bank (DIP) - stále zajímavá příležitost
08.10.2015 13:52
Dnes ráno vyšly najevo skutečnosti kolem banky Deutsche Bank (DIP), kt...

Váš názor
  • Zero rate
    08.10.2015 20:18

    Je fakticky jedno jaka je struktura zamestnanosti atd, kdyz takto vypada ekonomika co protrebude ZERO rate a dle jednoho ve FEDu i negative, tak teda abych zapomel vse co jsem kdy vedel o ekonomice. Sazby se tu pouzivaji jenom jako zbran u currency war a na rust akcii nic jineho to neni.
    sazkar
    • Re: Zero rate
      08.10.2015 20:29

      To ostatně i v Evropě.
      Velkamedvědice
      • Jinak
        08.10.2015 20:39

        to nejde při tom průseru, nemyslíš:-))))))))
        el mrcoch
        • Re: Jinak
          09.10.2015 7:21

          Čemu říkáš průser ?....."... avšak dnešní čísla přináší zklidnění situace, což poslalo dolar krátce po zveřejnění dat výše jak na páru s eurem, tak s britskou librou....".......... čteš ty vůbec ty zprávy nebo si zase jen vymýšlíš a děláš svoje vlastní. Nebo ještě lépe založ si vlastní světovou rating agentůru El Mrcoch. Něco jako Putin, když ho nikde nevemou do týmu tak si taky založil vlastní hokejový odíl, který taky v žádné národní lize nehraje. Nebo před volbama Zeman vlastní stranu, která taky propadla. A stejně to vyhrál. Kam vy komandírové na to chodíte ?
          ..
          • Sekyro
            09.10.2015 9:37

            Není divu, že světový růst dramaticky klesá - jediným překvapením je to, že tvůrci politiky vypadají udiveně!“ Steen Jakobsen. Myslím, že jste s Kaluš na tom hodně podobně...Jí již definitivně přeskočilo (sbírá důkazy) a ty jsi na tom permanentně "skvěle"...jak dnes a denně ukazuješ
            el mrcoch
            • Re: Sekyro
              09.10.2015 11:18

              "...USA – Počet propuštěných zpomaluje, riziko pro trh práce klesá...."......Rozumíš česky. To nemuiš rozebírat a koumat proč a nač a v kterém regionu nebo odvětví, až si to přizpůsobíš k obrazu svému. To že se ti to nelíbí je tvůj problem. Ono se toho dá napsat.To jsi slyšel, že si dal v NY pan president závod v běhu s Obamou. Ty bys asi taky napsal, popravdě, že zatímco Zeman skončil druhý tak, Obama doběhl jako předposlední. Staré novinářské triky. Už jsi viděl ten clip jak Putin skoruje ?
              Sekyra
        • Re: Jinak
          08.10.2015 20:43

          Jj. Hezký večer.
          Velkamedvědice
  • Další dobré zprávy z Ameriky...
    08.10.2015 18:07

    "....nezaměstnaných (t/t +9 tis.), což je druhá nejnižší hodnota za posledních 15 roků! Měsíční klouzavý průměr odepsal 3k na úroveň 267,5 tisíce a společně s novými žádostmi zůstává bezpečně pod hranicí 300 tisíc, která je dlouhodobým indikátorem silného pracovního trhu....".......to zase budou muset omývat zdejší "komíky". Ti nejraději čtou a vymýšlejí si jak je na tom ta Mérika špatně. Jak vyvraždila svoje indiány, je strašně zadlužená a příští týden se celá zhroutí.
    .
    • Re: Další dobré zprávy z Ameriky...
      08.10.2015 18:11

      :-)) ahoj!! kolik lidí je na menší úvazky, kolik je mimo evidenci, jaká je metodika?? Znáš to?? Čteš Partu dnes a denně kolik firem redukuje pracovní místa?? Jsi Bajaja..hezký den
      el mrcoch
      • Pohladil jsem tě proti srsti?
        08.10.2015 20:07

        Jen jsem přeposlal článek Patrie a vyslovil svůj názor.Nic víc nic mín'. Nikoho nežádám o jeho rozbory, které stejně nemůže doložit,ale jen je obětí misinformací. Ty si věř komukoliv nebo čemukoliv chceš. Jako těm 7 golům co včera vstřelil Putin v hokeji ke svým 63.narozeninám. Jágr hadr. Někdy je to až trapný. Ani ne to co dělá, ale jak věří, že mu to někdo věří. Ty taky ? Jak v KLDR kde se lidi bojí málo smát nebo plakat nebo tleskat. Komu tedy tleskáš ty ?
        .
Aktuální komentáře
16.06.2026
11:46Akcie rostou pomaleji, ale příznivý sentiment odolává rizikům na obzoru  
10:30Konec éry levných peněz? Japonsko zvyšuje sazby na maximum od roku 1995
10:21FX Strategie: Fed s novým šéfem může otřást dolarem a ČNB je na rozcestí  
9:01Rozbřesk: Ropné šoky už nejsou, co bývaly. Pokles cen ropy může být ještě výraznější
8:50Evropa zpochybňuje dohodu s Íránem, SpaceX pokračuje v letu vzhůru a Japonsko má nejvyšší sazby za 31 let  
6:04Chanos: SpaceX začala jen přeprodávat čipy, reálný byznys je Starlink
15.06.2026
22:00Akciové trhy v očekávání míru na blízkém východě vystřelily vzhůru  
17:46Co je opakem bubliny a kam míří zisková polarizace?
17:00PODCAST Týdenní výhled: Hormuz se otevře. Zasedne Fed i ČNB. A SpaceX po IPO vyletěla  
16:20Dobré zprávy z Blízkého východu uklidnily trh. Výnosy před zasedáním Fedu klesají
14:07USA vnímají AI jako strategickou zbraň. K nejlepším modelům se svět nedostane
13:24EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů z rozhodnutí emitenta
11:59Trhy na úvod týdne žijí dohodou s Íránem, směr určuje padající ropa  
10:44SpaceX debutovala raketově, drobní investoři nakupovali za miliardy. Co bude dál?  
8:54Rozbřesk: Írán a USA hlásí dohodu o otevření Hormuzu. Ovlivní to rozhodnutí ČNB?
8:47Hormuz se otevírá, investoři znovu riskují a futures letí nahoru  
6:05Ceny čipů rostou o stovky procent. AI začíná tlačit inflaci
14.06.2026
9:08Víkendář: Čína netouží obchodovat, chce jen prodávat. A Evropa by měla reagovat
13.06.2026
9:03Víkendář: Chce Čína dotacemi a exporty dosáhnout i „poslušnosti“ jiných?
12.06.2026
22:00Největší IPO historie SpaceX jde na burzu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb