Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Baterie začnou už brzy měnit celý energetický systém

Baterie začnou už brzy měnit celý energetický systém

01.12.2015 13:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Investiční banka Lazard tvrdí, že ceny baterií už téměř klesly natolik, že se stávají reálnou alternativou v řadě oblastí, včetně udržování stability elektrické sítě. Skladování elektrické energie bylo až doposud velmi drahé, nové baterie ale umožní i lepší využití větrné a sluneční energie. I v těchto oblastech výroby elektrické energie došlo v posledních deseti letech k prudkému poklesu nákladů. Příčinou byl zejména růst trhu, který často odrážel vysoké dotace a který nakonec umožnil využití úspor z rozsahu. Nyní se stejný efekt projevuje na trhu s bateriemi.

Společnost Tesla nyní buduje „gigatovárnu“ na baterie v Nevadě. Lazard očekává, že ceny baterií se díky masové výrobě do pěti let sníží na úrovně, kdy budou moci konkurovat například současným zálohovým zdrojům pro výrobu elektřiny. Potřeba skladovat elektrickou energii jde přitom ruku v ruce s tím, jak roste množství alternativních zdrojů výroby elektrické energie. Solární a větrné elektrárny jsou dnes v některých oblastech schopné konkurovat konvenčním uhelným a plynovým elektrárnám i bez toho, aby dostávaly dotace. Lazard k tomu ale dodává, že výroba elektřiny z těchto zdrojů není během dne rovnoměrná a musí tak být doplněna o dodatečné výrobní zdroje. Obvykle jde o zálohové plynové elektrárny, které vyrábí elektrickou energii v době, kdy je poptávka po ní nejvyšší, avšak jejich náklady jsou vyšší než u nejefektivnějších elektráren.

V současné době jsou baterie stále příliš drahé na to, aby mohly být využívány k podpoře přenosové soustavy v době, kdy sílí poptávka. Lazard ale čeká, že do pěti let jejich ceny klesnou natolik, že budou v této oblasti použitelné bez daňových úlev či jiných forem dotací. Odhaduje se, že kapacity pro skladování elektrické energie vzrostou ze současných 196 MW na 12 700 MW v roce 2025. Jim Robo ze společnosti NextEra Energy v září uvedl, že v roce 2020 už ve Spojených státech možná nebude třeba stavět další zálohové zdroje, protože místo nich se budou používat baterie.

NextEra vlastní společnost Florida Power & Light, která provádí investice do kapacit pro skladování elektrické energie. Činí tak i řada jiných. Například společnost AES poskytuje skladovací kapacity ve výši 100 MW jiným utilitám. Anissa Dehamna ze společnosti Navigant ale tvrdí, že nejlepší volbou pro zálohové zdroje bude v dlouhém období plynová elektrárna s kombinovaným cyklem. A General Electric i Siemens skutečně přichází na trh s novými turbínami, které jsou schopny reagovat rychleji na vývoj poptávky na trhu, a jejich efektivita je vyšší než u předchozích modelů. Lazard ovšem tvrdí, že baterie jsou pro další rozvoj alternativních zdrojů výroby elektrické energie vhodnější a jejich flexibilita je vyšší než u nových plynových elektráren.

Autorem je Ed Crooks.

Zdroj: FT

 


Čtěte více:

Dáte si Fofolu? (komentář analytika k IPO)
01.12.2015 12:24
Kofola je silná lokální firma s dobrým track rekordem a možnostmi dalš...
Aktivita v čínském průmyslu nejníže za tři roky
01.12.2015 9:07
Z Číny dnes v noci přišla další várka nelichotivých čísel popisujících...
Cyber Monday - absolutní rekord všech dob na online tržbách
01.12.2015 11:09
“Cyber Monday”, modla všech online retailerů, skvělý tah marketérů a d...
Čínské přání se vyplnilo - z jüanu je rezervní měna MMF
01.12.2015 11:31
Velký krok pro Čínu a významný krok pro mezinárodní měnový systém. Čí...

Váš názor
  • Dalsi odbornik
    03.12.2015 0:33

    Giga Factory bude mit rocni produkci baterii, ktere budou mit skladovaci kapacitu 36GWh, Temelin za jeden den vyrobi asi 48GWh, tak nevim v jakem nekonecnu mohou baterie zmenit energetiku, nemluve o ucinnostech atd.
Aktuální komentáře
22.09.2025
20:24PODCAST Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
18:14Začne se Mag7 mnohem více podobat zbytku trhu růstem zisků a také valuacemi?
17:24Strategický krok Allwyn do USA: V řádu miliard dolarů získá kontrolu nad PrizePicks a vstoupí do světa DFS
15:49Technická analýza S&P 500: Býčí trh ještě nemusí být u konce  
15:35Snaha odnaučit AI lhát může vést k lepšímu skrývání lží, ukázal výzkum OpenAI
14:31Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
13:57Pfizer se dohodl na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data