Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn pátečního vývoje na světových trzích

Souhrn pátečního vývoje na světových trzích

15.02.2016 8:41
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR

Pražská burza v pátek nedokázala navázat na růst svých evropských protějšků a poslední den tohoto týdne zakončila na průměrném objemu obchodů se ztrátou 0,15 % (845,9 bodu).

Pouze ČEZ (+0,54 % na 372 CZK/akcie), Fortuna (+4,29 % na 94,9 Kč) a O2 CR (+1,01 % na 240,1 korun za akcii) dokázaly zakončit den v zelených číslech. Všechny ostatní tituly ztrácely, jen NWR stagnovalo (na ceně 7 haléřů/akcie).

V Praze pokračovaly výprodeje ve finančním sektoru, i když už zdaleka ne tak masivní jako v předchozích dnech. Erste bank odevzdala 0,58 % a Komerční bance nemohlo snížené doporučení na úrovní cílové ceny z dílny Goldman Sachs (na 6 tis. z 6,6 tis.). Pojišťovna VIG odevzdala 0,2 % na kurz 560 korun.

Za celý tento mimořádně turbulentní týden index PX ztratil 6,5 %.

Evropa

Evropské akciové trhy zaznamenaly na konci týdne zisky, kdy se tak dokázaly dostat z nejnižších úrovní od roku 2013. Indexy zkorigovaly ztráty, které vykázaly již druhý týden v řadě, přičemž celoevropský Euro Stoxx 50 zpevnil o 2,6 %, britský FTSE 100 o 2,5 %, francouzský CAC 40 o 2,3 % a německý DAX o 2,2 %.

Největší nárůst za poslední tři roky si připsala německá Commerzbank. Její akcie přidaly 17,9 % po zprávě, že se společnost vrátila do zisku. Ten dosáhl 187 mil. EUR po ztrátě 280 mil. EUR v minulém roce, když konsensus analytiků byl nastaven na 156,1 mil. EUR. Dařilo se tak celému bankovnímu sektoru – Deutsche Bank zpevnila o 11,8 %, Unicredit o 12,4 % a například Alpha Bank o 13,8 %.

Podobně se vedlo i komoditním společnostem, které v rámci indexu Stoxx 600 přidaly přes osm procent. Anglo American posílila o 18,4 %, Voestalpine o 11,9 %, Glencore o 12,3 % a Antofagasta o 11,3 %.

USA

Americkým akciovým trhům se na konci týdne podařilo zastavit pokles, kdy se indexy propadaly pět dní v řadě. Vylepšit sentiment investorů pomohla ropa, jejíž cena se dostala z 12ročních minim zpět nad úroveň 29 USD za barel. Dow Jones tak přidal 2 %, S&P 500 1,9 % a technologický Nasdaq 1,7 %.

Tahounem byl zejména bankovní sektor, který posílil nejvíce za posledních pět měsíců. JPMorgan přidala 8,3 %, Bank of America 7,1 %, Citogroup 7,3 % a například Morgan Stanley 6,5 %. Vůbec nejlepšího výsledku z celého indexu S&P 500 dosáhla společnost Wynn Resorts, jejíž akcie zpevnily o 15,8 %. Impulzem byly zveřejněné výsledky za 4Q nad odhady analytiků, kdy růst tržeb v Las Vegas dokázal částečně vynahradit pokles v Makau.

Růst ceny ropy podpořil ale i energetický a komoditní sektor. Výsledkem je nárůst akcií Freeport-McMoran o 13,1 %, Alcoa o 4,8 %, když mezi ropnými tituly mířily nákupní pokyny na Southwestern Energy se ziskem 9,6 % nebo Marathon Oil, která zakončila seanci 6 % nad čtvrtečním závěrem.

Asie

Asijské akcie předvedly během začátku třetího únorového týdne roku 2016 rally, když se dostaly z minim z roku 2012. K růstu pomohly podle hodnocení analytiků nejvíce japonské akcie, které investoři vyhodnocují jako „oversold“, navíc kapitálovým trhům pomáhají rostoucí spekulace o tom, že údajně lze čekat dakšá zvýšení úsilí na podporu ekonomik. Regionální benchmark akciový index MSCI Asia Pacific posílil o 2,9 procenta na 116,28 bodu. Minulý týden ale index podle burzovních statistik odepsal 6,2 procenta. Ceny ropy zůstávají slabé. Hodnota WTI na New York Mercantile Exchange klesla o 0,80 % na 29,90 amerického dolaru za barel. Cena ropy Brent ztratila 0,72 % na 33,12 USD za barel.

Za aktuálním vývojem na asijských akciových trzích stojí vývoj v Japonsku. Index Topix posiluje aktuálně o 8,02 procent na 1 292,23 bodu a zaznamenal během obchodní seance nejvyšší zisk od října 2008.


Čtěte více:

Summary: Hrozí default Deutsche Bank?
12.02.2016 17:29
Pořádně divoký týden má za sebou německá Deutsche Bank. Problémy posle...
Týden na měnách: Úprk do jenu
12.02.2016 17:36
Už před týdnem bylo klíčovým tržním tématem odbourávání sázek na růst ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.03.2026
13:44Energetický šok opět otestuje měnovou politiku Fedu. Klíčová bude jeho délka a intenzita
12:24Anthropic vstupuje do boje o agentní AI. Claude může na dálku ovládat počítač
12:12S&P Global: Růst aktivity v soukromém sektoru v eurozóně v březnu zpomalil
12:11Holešovice zrychlují: ceny bytů rostly o 25 %
11:14Co věřit Trumpovi a jak zareaguje Írán? Trhy stále nevědí, na jakou kartu si vsadit  
11:09Revolut hlásí rekordní zisk před zdaněním. O desítky procent roste počet klientů i předplatného
9:51AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
9:45Důvěra v českou ekonomiku v březnu stoupla u podnikatelů i spotřebitelů
9:36EU a Austrálie se dohodly na odstranění cel, bezpečnostní spolupráci i těžebních projektech
8:57Rozbřesk: Trumpova otočka jako test citlivosti středoevropských měn na ropu
8:51Trhy se uklidňují po prudkých výkyvech, pozornost ale zůstává na Blízkém východě  
6:03Stratégové nadále věří evropským akciím. I přes rizika čekají návrat Stoxx 600 na rekordy  
23.03.2026
21:20Překvapivě zelené pondělí na Wall Street  
17:36Hyperscaleři, jejich mohutné investice a to, co firmy skutečně vydělávají
16:14PODCAST Týdenní výhled: Trump vystrašil trhy ultimátem Íránu, ale znovu otočil  
16:10Těžaři pod tlakem: prudký propad zlata tlačí na jejich marže
15:47Dohoda EU s Mercosurem začne prozatímně platit od května, uvedla Evropská komise
15:20Pale Fire Financing a.s.: Pozvánka na schůzi vlastníků dluhopisů PFF
14:58Největší dluhopisový výprodej od roku 2022. Energetický šok mění pravidla hry i tradiční bezpečné přístavy  
12:38Trump chválí jednání s Íránem a odkládá útoky na energetiku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
GameStop Corp (01/26 Q4, Aft-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba