Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč se Putin zastavil na Krymu?

Proč se Putin zastavil na Krymu?

26.02.2016 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Ruský prezident Vladimir Putin se chlubil, že Rusko získalo Krym bez jediného výstřelu. Dokonce vznikl propagandistický film, který celé zabrání Krymu líčí jako výsledek dokonalého plánu Kremlu. V pondělí byl ale zveřejněn nový dokument, který ukazuje, proč při zabírání Krymu netekla krev. A také naznačuje, že Putinova agresivita má své meze. Na stránkách Pravda.com.ua byl totiž zveřejněn zápis ze zasedání ukrajinské bezpečnostní rady z 28. února 2014. Den předtím ruské jednotky operující bez označení pomohly promoskevským aktivistům obsadit krymský parlament a vládu. Následující den ruský parlament schválil ruské vojenské operace na Krymu.

Zmíněného zasedání se zúčastnili politici, kteří se k moci dostali během revoluce. Ti se snažili najít způsob, jak Krym zachránit, ale v podstatě se rozhodli, že se jej vzdají. Všechny alternativy byly podle nich horší. Obrana i možnost protiútoku byly zamítnuty. Převážil názor, že by v podstatě šlo o vyhlášení války proti Rusku, a to by reagovalo „obranou rusky hovořících obyvatel, kteří mají etnické vazby na Rusko“.

Na zasedání bylo také poukázáno na to, že bankovní účty ministerstva financí jsou na nule a Ukrajina nemá na obranu Krymu žádné vojenské zdroje. Panovaly i obavy z toho, že pokud by se rozhořel konflikt, Ukrajina by byla obviňována z toho, že mu nedokázala zabránit. Porady se účastnila i bývalá premiérka Julija Tymošenková, která řekla: „Putin jen čeká na to, abychom mu dali důvod k útoku. Na stejnou léčku skočil Saakašvili a prohrál! Nemáme právo na to, abychom udělali stejnou chybu. Musíme hodně přemýšlet o každém kroku. Kdybychom měli šanci alespoň jedna ku stu, že vyhrajeme, byla bych já sama bez váhání pro aktivní reakci.“

Mluvčí ruského parlamentu Sergej Naryškin pak členům bezpečnostní rady vzkázal Putinovy hrozby s tím, že Rusko je připraveno k tvrdým krokům kvůli ukrajinské perzekuci ruských a rusky hovořících obyvatel. Putin prý také řekl, že „pokud zemře jediný Rus, prohlásí ukrajinské politiky za válečné zločince a bude je honit po celém světě“.

Na zmíněné poradě pak promluvil i šéf ukrajinských tajných služeb Valentin Nalivajčenko. Ten mimo jiné uvedl, že na hranicích s Ukrajinou se soustřeďují ruské vojenské síly a „Němci a Američané chtějí, aby se Ukrajina zdržela aktivních kroků, protože Putin by jimi ospravedlnil rozsáhlou invazi“. Nakonec bylo o dalším postupu hlasováno a pro vyhlášení válečného stavu byl jen prezident Oleksandr Turčynov. Tím bylo dáno vše další: Rusko na Krymu uspořádalo referendum a zabralo ho.

Putin bezpochyby věděl, jak slabá Ukrajina je. V invazi by mu nic nebránilo a už předtím vyhlásilo, že revoluce byla protiústavním pučem. Putin tak mohl získat „žádost“ o vojenskou operaci od bývalého prezidenta Janukovyče. Vývoj by se pak podobal tomu, co nyní probíhá v Sýrii. Putin ale nic takového neudělal. Invazi do zbytku Ukrajiny provést nechtěl, protože by čelil ohromnému mezinárodnímu tlaku. Chtěl jen Krym a jeho námořní základnu. Když pak poskytoval zbraně a nakonec i vojenské jednotky separatistům na východě Ukrajiny, byl velmi opatrný, aby se vše neobrátilo v invazi i přesto, že ruská armáda by tu ukrajinskou rychle rozdrtila.

Putin se tedy nikdy nedržel zpátky kvůli obavám z ukrajinské armády. Nejde mu o kontrolu nad žádnou ze sousedních zemí, snaží se pouze o ekonomický a politický vliv. V případě Ukrajiny je pak jeho cílem zničit tuto zemi natolik, aby Západ ztratil zájem o její začlenění do svých evropských institucí. Zatím mu tento plán vychází. Nejlepší obranou je pro Ukrajinu rozhodný boj s korupcí, což dobře pochopil Saakašvili. Ten v Oděse buduje politické hnutí, které má za cíl právě očištění Ukrajiny od korupce. Politici ze Západu by tomu měli věnovat pozornost a namísto vojenských plánů by se měli soustředit na posílení ukrajinské ekonomiky a jejích vládních institucí.

Autorem je Leonid Bershidsky.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Ruská ekonomická beznaděj a její pravá podstata
02.02.2016 14:00
Rok 2016 nevypadá pro ruskou ekonomiku dobře. Rubl oslabil na rekordní...
Odliv mozků poškozuje Rusko více než ceny ropy a zahraniční agrese
05.02.2016 11:00
V knize „Flash Boys“ od Michaela Lewise se objevuje i postava speciali...
Kreml připravuje privatizační plán na letošní rok
05.02.2016 13:38
Rusko by mělo v nejbližších dnech schválit seznam firem určených pro p...
Děláme chybu, když Rusko podceňujeme
20.02.2016 7:00
Rusko začalo v říjnu minulého roku s vojenskými operacemi v Sýrii. Ame...
Podle investigativní skupiny může za sestřelení letounu nad Ukrajinou Putin
25.02.2016 8:32
Protiletadlový systém Buk, který předloni v létě nad východní Ukrajino...

Váš názor
 •  
  09.03.2016 6:36

  Nechápu, proč Patria podporuje válečné štvaní a jednostrannou lživou propagandu
  Mirek
 • Saakašvili...
  26.02.2016 13:13

  Předpokládám, že autorem tohoto škváru je nějaký zapšklý zneuznaný Rus, nebo "majdančik". Nikdo jiný neoznačí mezinárodně hledaného zločince, který se právě provinil mj. tím, že korumpoval všechny které okolo sebe v Gruzii potkal a ukradl vše co nebylo přivařené, neoznačí za spásu Ukrajiny....
  Rado
  • Re: Saakašvili...
   26.02.2016 14:04

   že někoho chtějí zavřít v Rusku, Abcházii a Jižní Osetii (možná i v Podněstří) ještě neznamená, že jde o "mezinárodně hledaného zločince". Naopak to může být docela fajn člověk :)
   mirek
   •  
    26.02.2016 14:11

    Je videt, ze o vychodnich realiich nemate ani sajn. Zatykac na saakasviliho vydala Gruzie - a to jsou podle takovych "jako Vy" ti spravni, nebo ne?
    Rado
    •  
     26.02.2016 14:16

     Zato vy budete právní expert par excellence. Označit někoho, o němž všichni vědí, kde se nachází, za mezinárodně hledaného :))
     mirek
     •  
      26.02.2016 14:51

      Jste hloupý jako štoudev... Gruzie požádala v této věcik i Interpol. Fakt, že na UA se zákony nedodržují na tom nic nemění
      Rado
      •  
       26.02.2016 15:03

       Není důvod, aby se na Ukrajině dodržovaly ruské nebo gruzínské zákony. Ukrajina má vlastní zákony a podle nich vydávací povinnost nemá.
       ..
       •  
        26.02.2016 15:07

        Ruské nebo gruzínské?? Výše jste napsal o tom že "někoho chtějí zavřít v Rusku, Abcházii a Jižní Osetii (možná i v Podněstří) ".... je vidět že opravdu nevíte, c blábolíte. Z mé strany k takovému hlupákovi vše
        Rado
  • Re: Saakašvili...
   26.02.2016 13:29

   Ja som už pred časom napísal, že Ukrajinci na tom musia byť veľmi zle , keď krajinu riadia ľudia ako Saakašvili, Dzurinda, Mikloš a podobné kreatúry.
   petrík
   •  
    26.02.2016 15:05

    tekže je podle Vás v pořádku udělat megapodvod v jedné zemi a ve druhé se skrývat? Takoví sluníčkáři jako Vy si přece přejí jen "pravdu a lásku", ne? A nebo to bude jinak, tzn že jen tendenčně žvatláte dle mainstreamových notiček, přičemž vůbec nevíte o čem debatujete, hm?
    Rado
    •  
     26.02.2016 15:06

     Mělo být na Ynteligenta výše :-)
     Rado
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m