Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Děláme chybu, když Rusko podceňujeme

Děláme chybu, když Rusko podceňujeme

20.02.2016 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Rusko začalo v říjnu minulého roku s vojenskými operacemi v Sýrii. Americký prezident Barack Obama reagoval s tím, že celkově nejde o známku ruské síly, ale slabosti. Po dvou měsících Rusové své vojenské operace ještě více rozšířili. Obama nad tím i nadále mával rukou a řekl, že „vzpomínky na Afghánistán zabrání Putinovi v tom, aby se pustil do paralyzujícího konfliktu, který nebude mít vítěze“.

Washington může v podobném podceňování Ruska pokračovat, ovšem jen ke své škodě. Rusové sice věnovali hodně zdrojů na konflikt, který k ničemu nevedl, ale to samé učinili Američané. Ruská strategie v Sýrii může být pro Západ těžko pochopitelná. Nejde mu totiž jen o pomoc spojenci či o snahu zničit Islámský stát. Sýrie je pro Rusko zemí příležitostí, kde může své soupeření se Západem posunout na novou úroveň.

Ruská ekonomika bojuje s nízkými cenami ropy a mocenské boje v Kremlu nabírají na intenzitě. Ve společnosti roste nespokojenost. Spojené státy podporují své spojence podél celé západní hranice Ruska. Pro Vladimira Putina to není právě nejlepší výsledek jeho vlády. Moskva ale dovede umně a bezohledně využívat své zdroje na to, aby zakryla většinu svých slabostí. Jinak řečeno, Moskva je mistrem tzv. „reálpolitiky“.

Koncept reálpolitiky byl vytvořen německým politikem Augustem Ludwigem von Rochau. Ten v polovině devatenáctého století hovořil o tom, že tato politika se nezaměřuje na naplnění určitých ideí, ale konkrétních cílů s využitím toho, co je právě k dispozici. Putinovo Rusko je ve využívání reálpolitiky skutečným mistrem. Moskva si rychle zvyká na všechny známky slabosti a neúspěchů a čeká, až se objeví nějaká příležitost. Tu pak využívá s použitím všeho, co má po ruce. V Sýrii se Rusku podařilo získat si pozornost Spojených států, Německa i Ankary jedním jediným tahem.

Německu hrozí další vlna migrantů, vláda stále více čelí nacionalistickým tlakům. Zadlužené země na periferii eurozóny pak využívají uprchlickou krizi k tomu, aby útočily na Berlín a Brusel s tím, že musí nést tíhu této krize a zároveň se po nich požaduje fiskální konsolidace. Není náhoda, že Rusko podporuje euroskeptická hnutí, která u Merkelové a dalších vyvolávají migrénu. Putin vojenskými operacemi v Sýrii zvyšuje tlak na Evropu a její vnitřní rozdělení, které mu může přinést i veto ohledně pokračování sankcí uplatňovaných vůči Rusku. Je také dobře známo, že Rusko bombarduje rebely, které Spojené státy potřebují k boji proti Islámskému státu. Rusko může v bombardování pokračovat bez omezení a tvrdit, že jeho cílem jsou teroristé. Tím bude dál kazit snahy USA o potlačení Islámského státu.

Pod rostoucím tlakem se nachází i Turecko. To se obává, že Evropa zavře uprchlíkům dveře a oni se zastaví na jeho území. Turecko tak od počátku navrhuje, aby byla na severu Sýrie vytvořena bezpečnostní zóna. Rusko do toho všeho vstupuje s tím, že jedná s kurdskými rebely v Sýrii. Jde o staré téma, které má svůj počátek v roce 1946. Tehdy se Sověti začali obávat přátelských vztahů mezi Tureckem a Spojenými státy a sovětská ambasáda v Turecku se tak začala zabývat „problematikou Kurdů“. Na veřejnost pak „unikly“ informace, že Moskva je připravena podpořit kurdský separatismus.

V našich projekcích vývoje v roce 2016 jsme tvrdili, že Rusko zvýší intenzitu bombardování v Sýrii, aby zvýšilo tlak na Turecko. To ale nemůže zůstat pasivní a bude se snažit o vytvoření koalice se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Jinak řečeno, Turecko se nenechá Rusy svázat a bude se snažit i o to, aby Spojené státy pochopily, že není jen dalším kmenem, který bojuje na syrském bojišti. Jak nedávno řekl turecký premiér Akdogan, „nemůžete se stále bránit a očekávat, že vyhrajete celý zápas“.

Je možné, že by se Moskvě její strategie a reálpolitika nakonec nevyplatila? V Rusku roste počet demonstrací s tím, jak se prohlubuje ekonomická krize. Vláda se snaží o preventivní eliminaci opozičních skupin a nevládních organizací, vše ale pod kontrolou mít nemůže. Na září jsou naplánovány volby, které mohou ukázat, zda se mohou roztříštěné protesty změnit v ucelenější hnutí. A uvnitř Ruska jsou některé citlivé bezpečnostní body, z nichž ten nejcitlivější představuje muslimská většina na severním Kavkaze.

Západ se ve vztahu k Rusku musí vyvarovat přílišných zjednodušení. Je jednoduché vidět Putina jako někoho, kdo se jen snaží zastrašovat druhé. Ale i on si je vědom toho, že hrubá síla nezmůže vše. A navíc ví, že je možné využívat sílu nepřátel proti nim samotným. Z džuda ví, že i slabší protivník může zvítězit, pokud jeho soupeř bere své vítězství za samozřejmost. Bílý dům se tak ve vztahu k ruským intervencím v Sýrii choval. Sázel na to, že Rusko bude oslabeno ekonomickou recesí a nevydrží dlouho v konfliktu, který je náročný na zdroje. Nakonec k tomu může skutečně dojít, ale Západ by na to sázet neměl.

Rusko může výrazně ovlivnit boj Američanů s Islámským státem, uprchlickou krizi v Evropě a tenze mezi Turky a Kurdy. Putin tomu věnoval už hodně času a energie, ale také nepropadá iluzi, že plně dosáhne svých geopolitických cílů. Jeho reálpolitika se spokojí i s parciálními úspěchy, ať už jsou dosaženy na Ukrajině či v Sýrii.

Autorem je Reva Bhalla.

Zdroj: Geopolitical Weekly


Čtěte více:

Skotští výrobci whisky nechtějí Brexit
18.02.2016 14:24
Hrozba odchodu Velké Británie z Evropské unie se stává stále reálnější...
Jednání v Teheránu omezení těžby (pravděpodobně) nepřinesla
18.02.2016 15:38
Venezuela se nevzdává! Tato země, na které dramatický propad cen ropy...
Jak se můžeme poučit z historie, když na ni zapomeneme?
18.02.2016 14:00
Před dvěma lety se objevila jedna zajímavá analýza, ve které Peter Tem...

Váš názor
  •  
    24.02.2016 14:11

    To, co článek popisuje, není výsledek nějaké mistrné ruské "taktiky", ale pouze jen poctivého a obětavého ruského přístupu k řešení problémů a příkladného zvládání nespravedlivých sankcí.
    Mirek
    • Nechápeš sankce
      24.02.2016 14:19

      Sankce jsou náhražka zbraní, potažmo válečné odvety. Můžeš si vybrat. Není lepší uvalit sankce, než vtrhnout na Ukrajinu a střetnout se v boji. Přineslo by to mnohem více škod. A mlčet k anexi Krymu také není zrovna košér. Ale třeba znš lepší obranný prvek. Prozraď nám ho.
      Jesse
  • tutor
    20.02.2016 20:00

    Reakce mi nešla přudat..? Tak sem. https://echo24.cz/a/weXgk/znicenou-syrii-obnovi-ruske-firmy-ostatni-ostrouhaji
    Velkamedvědice
    • Re: tutor
      24.02.2016 17:32

      Sankce jsou bohužel jen kladivem mocných na takové nesvépravné pidistáty, mezi které se hrdě řadíme. Proto sankce nesankce Německo klidně dál podporuje Severní proud II. Zatím to nevypadá, že by konsorcium mocných investorů hodilo zpátečku!
      LIŠÁK
    • Re: tutor
      20.02.2016 20:26

      Ta poslední věta je vzhledem k civilním obětem dlouhých bojů ve jménu Alláha všude jinde perlou...jinak amíci již na obnovu poslali 500 mil usd....
      el mrcoch
  •  
    20.02.2016 17:55

    To mně přijde dost zjednodušené. Samozřejmě, že Rusko využívá všechny možnosti k podpoře svých plánů. Jak může EU zabránit v účasti v Sýrii? Rusko má zvací dopis od vlády a není omezené kritikou postupu. Podporuje despotický, ale oficiální režim. Navíc v první řadě proti opozici. To USA nechtějí a ani nemohou. Problémem by byla i otevřená vojenská podpora opozice. Rusko a IS mají stejného nepřítele a IS zatím Rusko přímo neohrožuje. Vojenský zásah i kroky Ruska stejně jako IS region destabilizují a to opět Rusku vyhovuje. I posílení jediného spojence v Sýrii Rusku pomůže. Co se s tím dá dělat, než čekat, že se Rusko ufinancuje?
    marpol
  • Vm
    20.02.2016 14:09

    Čus. Dobrý článek. Trochu rozvinutější mé ''Re:'' na kerisův příspěvek ohledně Merkel. Vzpomínáš? KGB, STB... :) Pokud odhodím svou šablonu pohledu na Rusko, tak musím uznat, že Putin a FSB to rozehráli mistrovsky nejen kolem Sýrie a Turecka, ale i směrem na Německo a Brusel. Palec nahoru. Btw: včera jsem zaregistroval - už nevím, na které TV - požadavek na německé služby, aby to prověřily. Samo, že to je vyjádření pro média. Válka služeb probíhá kontinuálně a na situaci v EU a kolem Sýrie je vidět, že Rusové vedou. Minimálně 2:0... :)
    tutor
  •  
    20.02.2016 11:42

    Po přečtení článku mám takový pocit, že Arabské jaro zorganizovali Rusi. Že Rusko je tím, kdo zahajíl destabilizaci státu v severní Africe. Protože Západ je ten hodný lidumil, který sleduje na prvním místě blaho člověka. A vůbec by ho nenapadlo udělat někde bordel z vidinou , že z toho něco kápne. Tkže Rus praktikuje realpolitiku, kdežto západ se řídí na prvním místě zájmem lidstva jako takového. Např. teď je to patrné na Ukrajině. jaké to jsouu vzácne charaktery v Ukrajinské vládě a parlamentu, kterým do sedla pomohli Západní vládní politici.
    Jan Plánička
Aktuální komentáře
07.05.2024
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta
9:23SAB Finance a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva skupiny SAB Finance a Individuální účetní závěrka společnosti SAB Finance a.s. za rok 2023
9:07Rozbřesk: Jak sebevědomá bude ECB vstříc strnulému Fedu?
8:58UBS je poprvé od převzetí Credit Suisse v zisku. Výsledky podpořila investiční banka i správa majetku
8:51Evropa zamíří v úvodu výše, futures pro USA jsou váhavější. Tabák poslední den s dividendou  
6:48FX Strategie: Trh větří další důležité americké inflační číslo za duben. Jestřábí překvapení v podání ČNB poslalo korunu k 25,00 EURCZK  
06.05.2024
17:56Zisky jako vedoucí indikátor cen akcií – historie a současná situace
16:59Data upevnila očekávání o sazbách. Co na to bankéři z Fedu?  
16:17Fidelity International: Jak správně investovat do dividendových akcií
15:10Křetínský s investičním fondem Attestor chtějí ovládnout Atos. Nejsilnější akcionář chce firmu udržet ve francouzských rukou
14:10Goldman Sachs právě aktualizovala svůj seznam globálních akciových investičních tipů. Jeden z nich má 67pct potenciál
12:34Slok letos nečeká pokles sazeb, Damodaran vidí květen jako klíčový měsíc pro celý rok
11:58Poslední místa - setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci dnes od 16:00
11:36Akcie pokračují setrvačností výš i bez nových impulsů  
11:06Týdenní výhled: Udrží výsledková sezóna svou úspěšnost? Sazby v Británii zatím beze změny  
10:22Česká exportní banka, a.s.:Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Arista Networks Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Electronic Arts Inc (03/24 Q4, Aft-mkt)
Ferrari NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
Fresenius Medical Care AG (03/24 Q1)
Leonardo SpA (03/24 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
Reddit Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rivian Automotive Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rockwell Automation Inc (03/24 Q2, Bef-mkt)
Snap One Holdings Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
UniCredit SpA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Upstart Holdings Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Walt Disney Co/The (03/24 Q2, Bef-mkt)
Wynn Resorts Ltd (03/24 Q1, Aft-mkt)
Zalando SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
6:45UBS Group AG (03/24 Q1)
7:00Siemens Healthineers AG (03/24 Q2)
7:30Infineon Technologies AG (03/24 Q2)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00BP PLC (03/24 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/24 Q1)
14:00WK Kellogg Co (03/24 Q1)
22:00Luminar Technologies Inc (03/24 Q1)