Řada investorů pozorně sleduje kroky Warren Buffetta. Důvodem může být hledání vlastní investiční inspirace, či třeba víra v to, že jeho kroky samy o sobě pohnout cenami určitých akcií tím, či oním směrem. Které tituly upadly v posledních měsících v investorovu nemilost? Poslední 13F report ukazuje, že Buffett už tolik nevěří akciím Suncor Energy, Stores a .
Buffett prodal všechny své akcie Suncor Energy v druhém a třetím čtvrtletí tohoto roku. Může ho k tomu vést přesvědčení, že energetické firmy včetně těch, které těží z ropných písků, zůstanou i nadále pod tlakem a nějaké větší oživení na trhu s ropou se konat jen tak nebude. Investor Todd Campbell se domnívá, že příčinou prodejů může být i finančně – akviziční politika firmy, která nabídkou nových akcií získala téměř 3 miliardy dolarů a ty hodlá použít na nákup jiných společností.
Realita ale může být ještě jednodušší. Jak ukazuje následující obrázek, akcie Suncore si už hodně dlouho nevedou moc dobře (v grafu vyznačeny zeleně) a i jinak trpělivému investorovi možná trpělivost došla. Všimněme si ovšem také toho, že v říjnu (tedy po skončení zmíněného výprodeje), začala akcie znatelně posilovat:
Zdroj: Financial Times
čeká na novou rovnováhu
Důvodem k prodeji může být stále intenzivnější konkurence od .com. I tady šlo o zkoušku trpělivosti, protože akcie je v tříletém období ve ztrátě, i když za poslední rok si připisuje zajímavé zisky a Buffett tedy prodával do rally. Tento maloobchodní gigant je jednou z nejsledovanějších akcií na trhu a podle konsenzu na FT je jeho budoucnost jednoduchá: Stagnující tržby a klesající zisky. Kde tento posun k nové rovnováze skončí nevím – nakonec se někde stabilizuje podíl tržeb generovaných internetovými prodejci a kamennými (nebo spíše plechovými) prodejnami, ale tam jsme asi ještě nedospěli. A také je důležitá cesta, jakou se k rovnováze dostaneme. Jednou z možností jsou například cenové války, z kterých se může radovat spotřebitel, ale nabídková strana trhu jen těžko.
Wal-Mart je ale přes výše uvedené trendy stále velmi dobře fungujícím strojkem na peníze. Z provozního toku hotovosti dává zhruba třetinu na investice a zbytek vyplácí akcionářům a používá na splácení dluhů. Rozvahu má silnou a určitě tu tedy nehovoříme o společnosti, která by toho ještě hodně nevydržela. Atraktivní investiční teze to ale samo o sobě není a asi úplně nebude do doby, kdy nebude více jasno ohledně zmíněné nové rovnováhy.
Trápící se jeleni
Poslední v Buffettovu nemilost upadlou společností je Deere. Ani akcie této společnosti si letos nevedou nijak zle a dochází k tomu i přesto, že 9M výsledky nevykazují známky meziročního růstu. Campbell spekuluje, že Buffett dříve u této společnosti sázel zejména na to, že dlouhodobě ve světě poroste poptávka po potravinách a tudíž i po těžkých zemědělských strojích v zeleném a s jelenem na kapotě. Jenže s příchodem nového amerického prezidenta roste pravděpodobnost obchodních válek a třenic, které mohou s tímto scénářem hodně zahýbat.
Analytici na FT ohledně střednědobé budoucnosti firmy moc velkým optimismem nehýří. Tržby by měly dále klesat a v roce 2017 by měly ve srovnání s rekordním rokem 2013 být o více než třetinu nižší. Více než to by mě ale asi odrazovala obludná finanční politika firmy. Hovořil jsem zde o ní před delší dobou a zatím se nic nemění: Deere je sice schopný už několik let generovat zhruba 1 miliardu dolarů volného cash flow (provozní tok hotovosti mínus investice). Jenže akcionářům už dva roky vyplácí více než 3 miliardy dolarů a většinu z toho na odkupech. Na to si půjčuje. To by bylo v pořádku, kdyby se dal čekat brzký obrat v hospodaření (nečeká se – viz výše), nebo kdyby firma měla ultrasilnou rozvahu. Jenže Deere má dluhy v řádech desítek miliard dolarů a jeho EBITDA se pohybuje v řádek nízkých jednotek miliard dolarů. Podobně hospodařilo .