Zatímco voliči v Evropě i ve Spojených státech dopřávali sluchu populistickým heslům, končí nejbohatší lidé planety letošní rok bohatší. Oproti lednu mají navíc úhrnem 237 miliard dolarů, přestože končící rok, který odstartovalo zklamání z čínských dat, šokovalo vítězství Brexitu a zakončilo zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, pro ně zdaleka nebyl nejklidnější.
Ke konci úterního obchodování (27. prosince) dosahoval jejich majetek 4,4 bilionu dolarů, jak ukazuje „miliardářský index“ sestavovaný agenturou Bloomberg.

Nejvíce svůj majetek rozmnožil Warren Buffett, který prostřednictvím své firmy zbohatl o 11,8 miliardy dolarů. Vděčit za to může mimo jiné i zájmům v letectví a bankovnictví, sektorům, které po Trumpově překvapivém volebním vítězství zamířily nahoru. Buffett už slíbil, že dá většinu svého majetku na charitu.
Z pohledu jednotlivých zisků za letošní rok Američané srovnání všeobecně vévodili. I když v listopadových amerických volbách spíše než Trumpovi fandili jeho demokratické rivalce Hillary Clintonové, měli z vítězství realitního magnáta nakonec prospěch. Jmění se jim v povolební rally zvýšilo o 77 miliard dolarů. Jediným neAmeričanem z pětice nejúspěšnějších boháčů roku tak je Francouz Bernard Arnault se svým luxusním impériem Moet Hennessy Louis Vuitton a tvrzením, že situace na čínském trhu s luxusním zbožím se začala zlepšovat.

Nejbohatším člověkem světa zůstal po celý rok Bill Gates. Čisté jmění spoluzakladatele Microsoftu dosahovalo v úterý 91,5 miliardy dolarů. Nejbohatší Evropan, zakladatel řetězce Zara Amancio Ortega byl dlouhou dobu druhý, dokud ho v listopadu nepřeskočil právě Buffett.
Zakladatel internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos, který předloni dokázal svůj majetek zdvojnásobit, jej letos zmnožil o 7,5 miliardy dolarů, a skončil na čtvrté příčce s 67,2 miliardy dolarů. První pětici nejbohatších uzavírá spoluzakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, kterému rok přinesl 5,4 miliardy dolarů.
Za hranicemi Spojených států Trumpovo vítězství už tolik nepomáhalo. Majetku škodily kolísavé ceny komodit a rostoucí dolar, tedy měna, kterou Bloomberg používá při vytváření miliardářského indexu. Devět z deseti lidí, kteří letos naopak nejvíce prodělali, z USA nepochází. Smutným hrdinou je v tomto ohledu druhý nejbohatší Číňan Wang Ťien-lin, který přišel o 5,8 miliardy dolarů. Rok končí jako 21. nejbohatší muž planety s čistým jměním 30,6 miliardy dolarů.
Co čekat dál?
Pokud jde o vyhlídky do budoucna, připravují se správci majetku největších boháčů světa na frenetický začátek roku, ve kterém zařnou požadavky voličů z toho letošního nabývat konkrétnější podobu. "Očekávejte nečekané," říká podle agentury Bloomberg Sabine Kaiserová, zakladatelka společnosti SKadvisory. Investiční skupiny s rodinným vedením podle ní moc nervózní nejsou, po Brexitu a Trumpově vítězství se ale už smířily s volatilitou.
Zdroj: Bloomberg