Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk – Německá inflace zaznamenala nejprudší skok v novodobé historii

Rozbřesk – Německá inflace zaznamenala nejprudší skok v novodobé historii

04.01.2017 9:13
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Návrat inflace je tu, tedy alespoň u našich sousedů v Německu. Dynamika spotřebitelských cen v největší ekonomice eurozóny se ke konci roku více než zdvojnásobila a zaznamenala největší skok v novodobé historii. Inflace v prosinci vyskočila na 1,7 % (z 0,7 % / očekávání 1,3 %) - to jsou nejvyšší hodnoty od poloviny roku 2013. Otázkou je, zda v tomto světle čekat i dnes vyšší inflaci v eurozóně, zda se mění celkový inflační výhled pro eurozónu na rok 2017 a co to vše znamená pro trhy?

Za celou eurozónu jsme dnes původně odhadovali nárůst prosincové inflace k 1 %. Po německém překvapení je možné, že to bude o 0.1 - 0.2 procentního bodu více. Není to ale jisté, protože na rozdíl od Německa inflace překvapila nižším výsledkem ve Francii (pouze 0,8 %) a ještě neznáme čísla z Itálie. A je zřejmé, že mezi inflačními tlaky v eurozóně zůstanou i nadále poměrně výrazné rozdíly. Za posledních dvanáct měsíců (do listopadu) činila průměrná německá inflace 0,7 %, zatímco italská pouze 0,1 %. Výrazné rozdíly v inflačních tlacích odráží primárně rozdíly v ekonomickém výkonu a především pak na pracovním trhu. Dnešní inflační číslo tedy bude hodně záviset na tom, zda podobně jako francouzská inflace nezklame také inflace italská.

Možná ještě důležitější otázkou je, zda rychlejší inflace na konci roku 2016 automaticky znamená vyšší inflaci pro celý rok 2017. A i zde platí, že ne nutně. Struktura inflace pravděpodobně ukáže, že za vyššími inflačními tlaky zatím stojí především ceny pohonných hmot a energií. Pokud se vyšší ceny energií nezačnou promítat i do ostatních složek spotřebitelského koše, zůstane jádrová inflace nízká (v blízkosti 0,8 %). Vyšší ceny pohonných hmot a energií, které na konci roku 2016 pomohly inflaci vzhůru, ji tak krásně ke konci roku 2017 mohou pomoci zase směrem dolů (pokud se jejich růst zastaví).

I proto nechceme měnit náš inflační výhled pro eurozónu (1,3 % pro rok 2017), dokud neuvidíme jasnější nárůst jádrové inflace v eurozóně a nižší rozdíly v dynamice cen mezi jednotlivými zeměmi. Domníváme se rovněž, že podobný názor bude mít i Evropská centrální banka. A i proto nebude nic měnit na svém závazku “tisknout peníze” do konce roku 2017. Ve finále by tedy z vyšší inflace nemělo moc bodů vytěžit euro, protože rychlejší růst cen těžko pomůže kratším výnosům výrazněji nahoru. Naopak výrazněji mohou jít vzhůru delší eurové výnosy a s nimi ztrácet půdu pod nohama německé dluhopisy.

FOREX

Region

Do řady pozitivních prosincových inflačních překvapení se včera přidalo i Německo, což potvrzuje, že údaj o české inflaci, jenž bude zveřejněn příští úterý (10. ledna), bude z pohledu koruny skutečně důležitou zprávou. Prozatím přitom platí, že forwardové kurzy na druhý kvartál se pohybují nedaleko od spotu, což však v případě, že bychom se dočkali pozitivního inflačního překvapení i v ČR, nemusí ve druhé polovině příštího týdne platit (připomeňme, že ČNB garantuje zachování intervenčního režimu “jen” do konce 1. čtvrtletí).

Včera nicméně byl zajímavější vývoj kurzu zlotého, který se dostal pod hranici EUR/PLN 4,40. Zlotému patrně pomáhá vyšší inflace a pozitivní výsledek PMI (obojí za prosinec).

Dnešní den není z hlediska regionálních statistik příliš zajímavý a pozornost tak přitáhne asi zejména odhad prosincové inflace za celou eurozónu.

EUR/USD/GBP

Velmi vysoká inflační čísla přicházející z eurozóny euru nejenže nepomohla, ale dokonce se zdálo, že rostoucí úrokové sazby společné měně spíše ubližují. Jako jedno z možných vysvětlení se tak nabízí to, že rostoucí úrokové sazby v důsledku vyšší inflace začaly zvyšovat kreditní prémie Itálie a trh může mít obavy o udržitelnost splácení dluhu této země (a tím i o osud měnové unie). Na druhou stranu dolaru nepomohla excelentní čísla z americké ekonomiky – především pak index ISM.

Dnešek bude opět ve znamení důležitých dat (inflace v eurozóně, v USA ADP report) a také zápisu z posledního jednání FOMC. Především ten může dolaru pomoci k dalším ziskům, neboť vyznění prosincového zasedání Fedu bylo jednoznačně jestřábí.

 
 
 

Čtěte více:

Americké trhy odstartovaly rok 2017 pozitivně
03.01.2017 22:00
Všechny tři hlavni indexy skončily v plusu: Dow Jones Industrial Aver...
Ford se lekl Trumpa. Místo Mexika investuje 1,6 miliardy dolarů do továrny v Michiganu
04.01.2017 8:18
Americká automobilka Ford Motor zruší plán na výstavbu továrny v Mexik...
Akcie v Asii výrazně oživily. Probudil je průmysl a exportéry slabý jen
04.01.2017 8:46
Obchodování na asijských burzách pomohla série dobrých zpráv z japonsk...

Váš názor
 •  
  04.01.2017 9:24

  kýžená inflace je na světě....přesto makaronec v ECB bude tisknout dál
  abc
  •  
   04.01.2017 10:45

   inflacia je pre sracov, potrebujeme hyperinflaciu :-D
   singerko
Aktuální komentáře
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data