Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Reformujte tržní kapitalismus! A další globální výzvy pro 2017

Reformujte tržní kapitalismus! A další globální výzvy pro 2017

12.01.2017 6:49
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Pokud si budeme loňský rok kvůli něčemu pamatovat, budou to určitě dramatické volební výsledky, které naprosto rozbouraly dosavadní očekávání. Především rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii a listopadové vítězství kontroverzního realitního magnáta Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA upozornilo na rostoucí nespokojenost s tradičním způsobem vedení politiky. Reakce zaměřené proti prvkům domácího, potažmo i mezinárodního řádu se ale objevovaly celosvětově.

Světové ekonomické fórum (WEF), které dalo tak jako každý rok dohromady seznam největší rizik planety, tvrdí, že trend naznačený v prvním odstavci může být zdrojem obav do budoucna.

Zprávu WEF lze číst z různých úhlů pohledu. Sledovaným je pochopitelně žebříček deset největších globálních rizik pro daný rok. Této „TOP 10“ letos vévodí extrémní výkyvy počasí z hlediska pravděpodobnosti a zbraně hromadného ničení z hlediska případného dopadu dané události.

wef1

wef

My jsme se ale zaměřili na to, jaké úkoly pro tento rok vytýčili mezinárodnímu společenství experti. A i když mezi největšími riziky z „top desítky“ nechybí nedobrovolné přesuny velkého množství lidí, přírodní katastrofy, teroristické a kybernetické útoky či krádeže dat, mají první dvě globální výzvy zdroj někde jinde: 

1. Zotavení světové ekonomiky…

Rostoucí nerovnost v příjmech a v bohatství se ve zprávách WEF zmiňuje relativně často. Je tomu tak i letos. Experti, kteří se do průzkumu WEF o vnímání rizik zapojili, ji ale tentokrát označili jako nejdůležitější trend globálního vývoje pro následujících deset let. To by poukazovalo na potřebu dostat světovou ekonomiku zpátky na nohy a zajistit rychlejší růst.

Světová banka shodou okolností v předvečer zveřejnění zprávy WEF předpověděla, že růst globálního HDP letos zrychlí na 2,7 procenta. Loni jeho tempo zpomalilo na 2,3 procenta, což byla nejnižší úroveň od finanční krize z konce minulého desetiletí. Oproti červnové prognóze je ale nejnovější odhad horší o 0,1 procentního bodu.

2. …a reforma tržního kapitalismu…

„Rostoucí populistické nálady zaměřené proti stávajícímu establishmentu ale naznačují, že jsme se už dostali za fázi, kde by jizvy ve společnosti dokázalo zahojit jenom toto: na program je nutné zařadit také reformu tržního kapitalismu,“ pokračuje dále WEF.

3. Společnost: Identita, vědomí komunity, a jak je znovu vybudovat

Rostoucí polarizace společnosti a vzestup nacionálních smýšlení je podle WEF dalším rendem, který mohou dokládat (opět) loňská volební překvapení a posilování kdysi pokrajových stran. Rychlé změny v obecnějších názorových orientacích – ať jde o tak často zmiňovaný multikulturalismus nebo ochranu životního prostředí, způsobily, že některé skupiny voličstva, především starší lidé a lidé s nižším vzděláním, mohly nabýt dojmu, že vlády už tolik nezajímají. Význam komunity a identity je tudíž další výzvou.

4. Technologická změna a jak ji zvládat

Největší téma pro pracovní trhy. I když hnutí proti establishmentu tvrdí, že za zhoršujícími se vyhlídkami práce na domácích trzích stojí globalizace. WEF, které je známo díky každoročnímu setkání špiček světové politiky a ekonomiky ve švýcarském Davosu, si zvládání čtvrté průmyslové revoluce určilo za téma loňského sjezdu. Právě umělá inteligence je podle nejnovějších zjištění zaštítěných touto organizací jedním z pětice nejdůležitějších fenoménů, které budou tvář světa spoluutvářet.

5. Geopolitika: Globální spolupráce, jak ji chránit a posílit

Jak je patrné z nedávného vývoje, s mezinárodními systémy spolupráce se na různých úrovních chce rozloučit stále více států. Pro geopolitiku má přitom podle ankety WEF velký význam, aby v obchodních paktech, jako je mnoha otazníky opředená a stále připravovaná dohoda TTIP nebo její transpacifický protějšek TPP, takzvaně „velké váhy“ zůstaly. Otazníky visí i nad klimatickou dohodu z Paříže, kterou při dojednání podepsalo přes 190 zemí a která nyní v jednotlivých státech prochází ratifikačním procesem. Podle Trumpa škodí americkému průmyslu a během volební kampaně prohlásil, že ji vypoví.

Stojí za zmínku, že Světová banka ve svém nejnovějším odhadu letošního vývoje světové ekonomiky zmiňuje mezi největšími riziky "protekcionistické tlaky". Jméno Donalda Trumpa (který hrozí firmám i státům speciálními cly a daněmi, pokud nevrátí pracovní příležitosti do USA) v ní ale chybí...

Zdroj: World Economic Forum


Čtěte více:

Blackstone: Deset překvapení letošního roku, s kterými trhy nepočítají
10.01.2017 6:51
Byron Wien je členem vedení investiční společnosti Blackstone a sám j...
Šest nejvýznamnějších investičních otázek roku 2017
11.01.2017 6:51
Jen málo stratégů na počátku minulého roku čekalo, že rok 2016 skončí...
Úzká hranice mezi dobrou hodnotovou investicí a hodnotovou pastí
10.01.2017 18:43
V předchozím příspěvku jsme načali téma investic, které by dnes mohl ...

Váš názor
 • ... některé skupiny voličstva....
  12.01.2017 9:56

  Co je voličstvo ? Stádo volící stále stejné nedouky a zkorumpované politiky, kteří převlékli kabáty, zastrčili do matrací svoje červené knížky, ale stále se dívají k východu v naději že se naplní jejich sen a my se opět staneme Putinovou gubernijí a oni budou odměnění za svojí věrnost dobře placenými posty, kde jediná jejich činnost bude sepisovat pochvalné referáty na naši nejvyšší životní úroven' na světě.
  Halla
 • Tržní kapitalismus
  12.01.2017 8:32

  Článek už strašně začíná: Co to je tržní kapitalismus? Copak existuje nějaký netržní? To je jako soukromý zemědělec, praktický lékař, veřejná politika nebo lidová demokracie.
Aktuální komentáře
06.12.2019
13:20Perly týdne: Na trhu přílišný optimismus, Německo na úrovni Itálie a u nás týrání dětí
10:52The Economist: Itálie blokuje svými rozkoly reformy eurozóny
10:21Pozitivně naladěným trhům nevadí německá čísla. Pozornost míří k trhu práce a OPECu  
9:43Tržby obchodníků v říjnu zpomalily růst na 3,4 procenta
9:25Rozbřesk: Německá čísla nepřesvědčila
8:58Německý průmysl v říjnu propadl, trhy v Evropě si ale vybírají směr k úvodním ziskům  
8:56Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA
8:53HN: Korejci kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS
8:47Saudi Aramco se upíše za horní cenovou mez, emise bude novým největším IPO světa
8:23Schůzka OPEC: Výbor doporučil rozsáhlejší snížení těžby ropy
5:58Petr Dufek: Strach bude největší hybnou silou české ekonomiky v roce 2020
05.12.2019
22:02Wall Street mírně rostla
17:26Mají hodnotoví investoři šanci?
16:39Odpoledne nesvědčilo akciím ani dluhopisům. Euro dál stoupá  
16:22Zahraniční obchod USA - deficit klesá, ale detaily nepotěší  
16:00AMISTA investiční společnost, a.s. - STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Informace o doplnění k Výroční zprávě k 31.12.2018
15:40Jan Bureš: O vývoji české ekonomiky rozhodne i německý spotřebitel
15:33Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů Real s X+Bricks
15:24Deficit zahraničního obchodu USA klesl nejníže za rok a půl
14:50Miliardář z Formule 1 chce kus Aston Martin, akcie rostou až o pětinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carl Zeiss Meditec AG (09/19 Q4)
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university