Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk – Co dnes čekat od ECB?

Rozbřesk – Co dnes čekat od ECB?

19.1.2017 9:13
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Mario Draghi dnes bude před novináři obhajovat, proč se na posledním zasedání ECB rozhodla natáhnout “tisk peněz” (politiku QE) až do konce roku 2017. Čísla, která od té doby přišla, překvapovala vesměs výhradně pozitivně.

Podle dat z průmyslu a maloobchodu ekonomika eurozóny ke konci roku 2016 zrychlila a podnikatelské nálady současně vystoupaly na nejvyšší úrovně za posledních pět let. Nezaměstnanost přitom spadla do blízkosti sedmiletých minim, úvěry zrychlují, euro výrazně oslabilo a především inflace se definitivně odpoutala od nuly a míří vzhůru (1,1 % - tříletá maxima). Až by člověka napadlo, k čemu vlastně eurozóna v tuto chvíli potřebuje QE?

Mario Draghi se dnes bude snažit z podobného typu otázek asi “utéct” a úspěchy eurozóny zlehčovat. Jak? Na jednu stranu může poukazovat na to, že inflace je stále pod cílem a především pak jádrová inflace (bez potravin a pohonných hmot) zůstává nízká (pod 0,9 %). Nevěříme, že ECB bude chtít byť jen připustit debatu o dalším útlumu QE dříve než v létě, až odezní první výrazné politické události tohoto roku - volby v Nizozemí a ve Francii, start vyjednávání o brexitu a první měsíce Donalda Trumpa v roli amerického prezidenta.

Politicky laděná ostatně může být i řada dalších dotazů na šéfa ECB, která je “ostřelována” politickou kritikou ze všech stran. Berlín si přeje utaženější měnovou politiku, Itálie a Francie naopak uvolněnější a v obou zemích sílí opoziční hnutí volající po znovu-zavedení národních měn. Na druhém břehu Atlantiku je zase nově zvolenému prezidentu Trumpovi trnem v oku slabé euro.

V takové situaci se šéf ECB Draghi bude snažit co nejméně měnit nastolený směr. Lehce holubičí vyznění tiskové konference by mohlo ve finále poslat eurové krátké výnosy mírně dolů a s nimi by mohlo ztrácet i euro.

FOREX

Region

Odcházející člen bankovní rady Lízal (který bude hlasovat ještě i na nadcházejícím zasedání 2. února) včera naznačil, že nekonvenční měnovou politiku (intervenční režim) může být účelné doprovodit mírně zápornými úrokovými sazbami. Kromě toho uvedl, že sázky na opakování švýcarského scénáře jsou mylné.

Slabší data z polského trhu práce za prosinec - mzdy rostly citelně pomaleji, než se očekávalo - měla na zlotý pramalý vliv. I po jejich zveřejnění pokračoval v mazání dopoledních ztrát vůči euru. Kurz forintu je v posledních dnech víceméně stabilní a totéž platí i o korunových forwardech (zejména ve srovnání s divokou první polovinou ledna).

V regionu se dnes pozornost soustředí opět na Polsko, kde budou zveřejněna mj. data z průmyslu či maloobchodu (opět za prosinec). Důležitější pro region ale bude spíše zasedání ECB, ačkoliv od něj žádné zásadnější změny nečekáme.

EUR/USD/GBP

Dolar včera zpevnil, když mu pomohla nejen americká data (vyšší inflace a lepší průmysl), ale hlavně jestřábí vystoupení šéfky Fedu Yellenové, která varovala, že udržování úroků na nízké úrovni příliš dlouho, by mohlo vést k ošklivě rychlému růstu úroků v budoucnu, jež by přivodilo recesi / či ohrozilo finanční stabilitu).

Dnes však bude v centru pozornosti zasedání ECB a to přesto, že od něho nelze nic čekat. Prezident ECB Draghi trhům těžko nabídne nějaký silný výrok, byť inflace (především v Německu) jde konečně rychleji nahoru. Eurodolar by tak mohl pokračovat v mazání ztrát z počátku týdne.

Po divokém začátku týdne se přece jenom zklidnila libra, která stále vstřebává vystoupení premiérky Mayové ohledně brexitu.

 


Čtěte více:

Osm let Obamy: Stažení z Iráku, dohoda s Íránem, chaos po arabském jaru a mrazivé vztahy s Kremlem
18.1.2017 20:05
Za Obamova úřadu se svět dramaticky změnil. Původní plán odejít z Blíz...
Budoucnost světa podle amerických tajných služeb
19.1.2017 7:11
Každé čtyři roky se analytici amerických tajných služeb pokouší predik...
Wall Street obchodovala smíšeně. Cena ropy klesla
18.1.2017 22:00
Středeční obchodování na Wall Street nepřineslo hlavním indexům výrazn...
Fed: Americká ekonomika zrychluje, na trhu práce přestává být koho zaměstnat
19.1.2017 7:53
Americká ekonomika pokračovala na konci podzimu a na počátku zimy v so...
Ze spojení Safranu a Zodiac Aerospace vznikne třetí největší dodavatel leteckého průmyslu na světě
19.1.2017 8:40
Francouzský výrobce leteckých motorů a dalšího vybavení pro letadla Sa...

Váš názor
 •  
  19.1.2017 13:01

  chytří hoši nevědí co s tím....takže podle Hampla není třeba spěchat s ukončením závazku z důvodu inflace.....takže ten jejich nesmyslnný cíl je splněn a budou čekat, na co?
  abc
 •  
  19.1.2017 10:49

  Stupňující se slovní intervence členů bankovní rady prozrazují, že korunové intervence ve prospěch 'kurzového závazku' se pro ně stávají čím dál obtížnější.
  Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - PPI, m/m