Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Budoucnost světa podle amerických tajných služeb

Budoucnost světa podle amerických tajných služeb

19.01.2017 7:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Každé čtyři roky se analytici amerických tajných služeb pokouší predikovat budoucnost. Několik týdnů před uvedením Donalda Trumpa do funkce byla zveřejněna nová analýza, která hovoří o obrovském posunu na mezinárodní scéně, ke kterému by mělo dojít zhruba během následujících pěti let.

Americká National Intelligence Council (NIC) v ní v podstatě hovoří o tom, že Spojené státy mohou ztratit svou pozici supervelmoci. Dokonce ale prý mohou padnout i samotné základy její moci, kterými jsou otevřená mezinárodní ekonomika, vojenská aliance s Evropou a Asií, liberální pravidla a instituce včetně Světové obchodní organizace a ochrany lidských práv. 

Donald Trump opakovaně kritizoval tyto klíčové prvky současného mezinárodního řádu, ovšem zároveň volá po zvýšení moci Spojených států. Jeho nově jmenovaný bezpečnostní poradce Michael Flynn hovoří o tom, že Spojené státy mohou přezkoumat a měnit vztahy, které mají po celém světě. Už v současné době přitom významné mocnosti nacházejí společnou řeč v mnoha oblastech jen složitě. 

Zmíněná studie hovoří o možnosti, že ve dvacátých letech tohoto století budou Spojené státy ztrácet svou moc kvůli vnitřní rozdělenosti a problémům ve vládních financích. Na to zareagují Rusko, Čína a Írán a tyto země se budou snažit o posílení svého vlivu na sousední země. Nakonec se tak stanou regionálními centry moci natolik silnými, že se budou pokoušet intervenovat do ekonomiky, politiky a bezpečnostní oblasti sousedů. Zpráva hovoří například o tom, že Čína by za tímto účelem mohla měnit tok řek. V jednom scénáři dochází v roce 2028 k válce mezi Indií a Pákistánem, kde budou poprvé od roku 1945 použity jaderné zbraně. Tento konflikt ale donutí světové mocnosti k opětovné spolupráci. 

Analýza je mimo jiné založena na přímé studii situace v 36 zemích a konzultacích s mnoha odborníky. Dojde podle ní ke zpomalení globálního růstu a nejrychleji rostoucí ekonomikou světa bude v následujících pěti letech Indie. Růst americké ekonomiky bude „mírný“. Poroste hrozba terorismu a násilného náboženského nacionalismu. Ty může podpořit silná vlna migrace a problémy spojené s globalizací. Riziko konfliktu mezi různými zeměmi pak poroste na úrovně, které byly běžné jen během studené války. 

Zpráva hovoří o tom, že země jako Čína a Rusko již ukázaly, že jsou ochotny pohybovat se v šedé zóně, která „maže hranice mezi mírem a válkou a přináší vysoké riziko“. Útoky budou mít méně často formu tradičního boje na bitevním poli, namísto toho budou stále více využívány kybernetické zbraně či třeba sebevražedné teroristické útoky. Zaměřeny budou na kritické body infrastruktury a stabilitu společnosti, budou se snažit ohrozit základní funkce vlád a postavit proti sobě jednotlivé skupiny ve společnosti. Liberální demokracie může být v takovém prostředí ohrožena populistickými autoritáři, kteří budou využívat poptávku veřejnosti po zavedení řádu ve vzniklém chaosu. 

(Autorem je Christian Charisius. Zdroj: The Atlantic)



Čtěte více:

Osm let Obamy: Stažení z Iráku, dohoda s Íránem, chaos po arabském jaru a mrazivé vztahy s Kremlem
18.01.2017 20:05
Za Obamova úřadu se svět dramaticky změnil. Původní plán odejít z Blíz...
Jaký má Trump plán? ptá se Lagardeová v Davosu. Biden varoval před Ruskem
18.01.2017 16:47
Otázka globalizace, prohlubující se nerovnosti i stín amerického prezi...
Stiglitz: Euro je mrtvé a Trumpovy plány bizarní
18.01.2017 17:12
Americký nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz kritizoval ...

Váš názor
  • Musí být USA velmocí nr. One ?
    19.01.2017 10:52

    nemusí, stačí si ponechat vývoj jako Rusko, jinak zkrachuje, další válku nedá a navíc ji nikdo nepodpoří, zbraně máme vlastní, a lepší, počítám i Rusko a Čínu, nakonec by se ocitly ve vlastní krymské válce, Evropa je socialistická a touží po prosperitě má trh v Rusku v Číně v Íráku. Státy, nemá nikdo nikde rád, vše není o penězích, porobení ukáží nyní zuby co bude poznáme podle přesouvání kapitálu, zajímavé bude zda investiční fondy podpoří rozvoj Itálie, či ji zaříznou a vypoví tak Evropě de facto válku, řídí ty Státy ještě někdo s IQ přes alespoň 120, proč páchají harakiri, nejříve války a krize světu, a pak stojí před přáteli, který již nejsou jejími přáteli a chtějí na ně hrát ty své hry, božínku, svatá prostoto Pýcha předchází Pád
    robelix
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC