Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Alternativní ekonomická realita: Německo jako kurzový dobrodinec globální ekonomiky

Alternativní ekonomická realita: Německo jako kurzový dobrodinec globální ekonomiky

06.02.2017 18:46

Řada lidí se podle všeho domnívá, že když se Pilát ptal „co je pravda?“, říkal to s arogancí, pohrdáním a pýchou v hlase. Možná. Ale je také možné, že to přece jen říkal s určitým zájmem, protože tušil, že se v tu chvíli děje něco výjimečného a věci se možná mají jinak, než se doposud domníval.

Zajímalo by mě, jak budou historici vzdálené budoucnosti hodnotit naší generaci, která se stále více pohybuje ve světě hodně alternativních faktů a velmi kreativních přístupů k pravdě a jejímu hledání. Možná, že v tomto hodnocení dopadneme ještě hůře, než Pilát, protože mnohdy nám to ani za otázku „co je pravda“ nestojí.

„Vykořisťující“ Německo

Americký prezident si vytvořil radu poradců (i když někteří tvrdí že „poradce prezidenta“ je nyní v USA protimluv). Ti mu mají pomáhat v oblasti obchodní politiky. Tedy v oblasti, která může globální ekonomiku poslat do kolen v případě, že propukne těžká obchodní válka. Dosavadním ostřelovacím cílem americké vlády byla Čína. Z části oprávněně (protože si chrání svůj trh mnoha neférovými praktikami), z části úplně pomýleně (protože Čína už se dávno nesnaží „uměle“ oslabovat svou měnu). Nyní se do hledáčku dostalo i Německo, což u této exportní velmoci není překvapivé a čekalo se to.

Šéf zmíněných poradců a ekonom s mnoha neotřelými názory Peter Navarro před několika dny hovořil o tom, že Německo „vykořisťuje“ další evropské země a také Spojené státy, protože německá marka by měla kurz mnohem silnější, než má euro. Je tomu skutečně tak? Ano i ne. Euro je určitě slabší, než by byla německá marka – Němci v tomto smyslu v globálních měnových potyčkách nemusí používat centrální banku, mají na to periferii eurozóny. O vykořisťování bych ale v tomto případě určitě nehovořil, protože vztahů mezi Německem a zbytkem eurozóny je více. Z některých Němci těží, z některých těží ostatní a posoudit vše v čistém vyjádření je dost složité.

Ve vztahu k USA už je Navarrova teze přesnější. Je to podobné, jako kdyby se třeba Morava dostala do nějakých hlubokých ekonomických problémů, kvůli kterým by dokonce znatelně oslabila koruna. A z tohoto oslabení koruny by těžili čeští. Morava by pak v tomto smyslu nahradila v měnových potyčkách ČNB. Němci nemají takovou Moravu, ale periferii. Proč jsem tedy v úvodu začínal s Pilátem, když nyní hovořím o něčem, v čem mají Američané v principu pravdu?

Další alternativní realita

Němci se proti podobným nařčením z vykořisťování samozřejmě začali bouřit a jak jsem zjistil, hodlají být snad ještě vynalézavější a alternativnější než americký prezident. A to už je co říci. Soudím tak podle toho, že měnový analytik Commerzbank v komentáři k aktuální situaci píše: „Předpokládejme, že euro je skutečně z hlediska německé ekonomiky podhodnocené. Co by to znamenalo? Podhodnocení měny znamená, že daná země dává své exporty ostatním za cenu, která je příliš nízká. A za dovozy platí příliš mnoho. Tu určitě nezní jako vykořisťování“.

Výše uvedené zní vlastně logicky a z Německa to dělá dobroděje, který dotuje zbytek světové ekonomiky svými kvalitními a velmi levnými výrobky. Podobným dobrodějem pak tedy bývala i Čína, když podhodnocovala svou měnu a nesmíme zapomenout pochválit ani sami sebe a naší ČNB. Pokud by se ale někdo přece jen zeptal, co je pravda, musel by rychle dojít k závěru, že tu něco nehraje:

Není to vlastně tak, že bez podhodnocené měny by se zboží Německa v zahraničí vůbec neprodalo, nebo prodalo v mnohem nižším množství? Není to vlastně tak, že vyšší exporty podpořené slabší měnou vytváří doma pracovní místa? A o tato pracovní místa tyto kurzově „nadopované“ exporty ve světě slabé agregátní poptávky obírají zbytek globální ekonomiky? Tedy že Čína, Japonsko, ČR a řada dalších nejsou dobrodinci, ale jen útočí, či se brání v globálních měnových potyčkách o využití produkčních kapacit a o pracovní místa?

Německo v eurozóně už roky ukazuje, že při výběru ekonomických faktů a teorií dokáže být někdy hodně selektivní a kreativní. Přestat s tím podle uvedeného asi nehodlá. Zatím se mi tedy nezdá, že by riziko globální obchodní války nějak polevovalo. A zmíněný analytik tvrdí, že roste i riziko skutečných měnových válek, což je dost dobře možné. Ale pokud jsou Němci tak jako on skutečně přesvědčeni, že dotují zbytek světa svými exporty, vlastně by to mělo působit mírotvorně - obě strany by si měly přát silnější euro. Navíc jsou Němci stále posedlí vysokou inflací a Schäuble opakovaně tvrdí, že euro je pro Německo skutečně příliš slabé. V tomto případě by to tak mohlo být snad poprvé, kdy se dvě polopravdy navzájem vyruší, než by konflikt eskalovaly.


 

Čtěte více:

Zásoba levné pracovní síly se tenčí, a to k dobru všech
27.01.2017 20:11
Řada z nás prožila nezanedbatelnou část života v předlistopadové dikta...
Co ukazuje nezvyklá tenze mezi globálními cyklickými a americkými akciemi?
30.01.2017 19:11
Od amerického volebního dne D, či spíše dne T, si americké akcie vedou...
Jak investovat do křupavých kuřecích křídel
31.01.2017 16:13
Vedle Yum! Brands a McDonald's je podle investora Steva Symingtona ne...
Trochu zapomenutá zajímavá akcie v trochu zapomenutém odvětví
01.02.2017 18:48
Banka Berenberg před několika dny snížila rating akciím Deere. Příčin...
Deset důvodů pro nákup Alphabetu a jak to tam skutečně funguje
02.02.2017 18:58
Investor Brian Stoffel se na stránkách Fool.com pustil do zajímavého c...
Čekání na velkou akciovou rotaci je čekáním na Godota
03.02.2017 21:38
Na trzích se opět hovoří o „velké rotaci“ – přesunu investorů od dluho...

Váš názor
 • to je mi novinka
  07.02.2017 2:11

  To já říkám už asi deset let. Německo nejenže na Euru nevydělává, jak nám bylo neustále omíláno, ale tratí. Obecně každý národ tratí když je jeho měna oslabována, ale pokud je to děláno uměle, tiskem peněz, pak si ty natištěné peníze nechá alespoň stát, který je tiskne. Pokud ale euro sráží nevýkonný jih evropy, pak je to oslabení "neumělé" a tedy dokonce se ty "natištěná" eura ani nehromadí v rukou německa. Tedy je to pro německo čistá ztráta. To že se prý má i tak dobře, to je sice pravda, ale mělo by se lépe kdyby to tak nebylo. To že to teď dokonce i řeknou na plnou hubu je ne proto že by to až teď pochopili, ale proto, že jim to , co není pravda, tedy že na euru vydělávají vyčítá Trump, a tomu je třeba odporovat. To je momentálně vyšší priorita než lhát o tom že na tom vydělali. V zájmu boje s Trumpem je dokonce povoleno i říkat pravdu :)
  Radek
 • US jsou poslední ve snu o kapitalismu
  06.02.2017 19:08

  USA (investoři) je poslední země na světě, která si myslí, že zisk je více než mír, když Švandrlík umíral říkal si, že ty básně Jasánka byly vlastně pravda :) žádné peníze světa nestojejí za genocidy jako na Blízkém východě, ve Vietnamu, v Kambodži, za Stalina a Maocetunga,ochrana Izraele se musí uzavřít smluvně, jednou pro vždy a neměnně, neustálé finty amerického kapitálu, když války na BV stály 10 bil dolarů a skončili porážkou, jsou VELKOU TRAPNOSTÍ, a krachem západní kultury ..., ničit ostatní staré kultury, pro rozšíření poptávky ... , ostatně lstiví Arabové jim nezaplatí nic, to jsou obchodníci je to jejich život !!!
  rob
Aktuální komentáře
13.07.2020
17:49Místo roušky radši helma a porušení Ženevských konvencí
17:01Investoři se těší na nová data a výsledky, navnadila je Pepsi  
15:10Pepsi – ovesné kaše a brambůrky podepírají tržby (komentář analytika)  
14:27PepsiCo má za čtvrtletí nižší zisk, ten však překonal očekávání
14:08Musk je díky růstu akcií Tesly bohatší než Buffett
13:40Týdenní výhled: Ani tragický druhý kvartál naděje pro příští finanční rok nepohřbí  
12:31Goldmané před výsledky cukrují zisky v S&P 500 i varují před Bidenem. Bernstein lituje stock pickery…  
11:47Sázka na dobré výsledky táhne akcie výš  
11:27Emisní povolenka nad 30 EUR - poprvé po 14 letech
11:03Smith: Americká ekonomika a dvojitá recese
10:57AQUAPALACE, a.s. - Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů AQP VAR/2034
9:12Rozbřesk: Týden ve znamení amerických dat, projevů a výsledkové sezóny
8:56Duda zřejmě bude dál polským prezidentem, podle takřka úplných výsledků post obhájil
8:47Akcie vzývají výsledkovou sezónu, v Polsku zřejmě vítězem Duda  
8:23Studie KPMG: Podíl Evropy na výrobě aut klesne za dekádu na třetinu
8:15V USA začíná výsledková sezona, zřejmě nejhorší od finanční krize
5:58Krugman o nerovnováhách a výhledu americké ekonomiky
12.07.2020
10:09Víkendář: Nespokojení miliardáři
11.07.2020
15:15The Economist: Je možné si za peníze koupit štěstí?
8:34Víkendář: Čínský model a hegemonie dolaru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
12:00PepsiCo Inc (06/20 Q2)