Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deset důvodů pro nákup Alphabetu a jak to tam skutečně funguje

Deset důvodů pro nákup Alphabetu a jak to tam skutečně funguje

02.02.2017 18:58

Investor Brian Stoffel se na stránkách Fool.com pustil do zajímavého cvičení: Našel deset důvodů proč kupovat akcie společnosti Alphabet. Jeho úvaha mě zaujala a vysvětlím proč, ovšem nejdříve se hnáni nedočkavostí podívejme se na onen seznam:

Za prvé, společnost má dominantní produkt a podíl na trhu – pokud chceme kdykoliv najít nějakou informaci, jdeme jí většinou „vygooglovat“. Podle statistik má Google na vyhledávacím trhu v globálním měřítku 90,4 % podíl a v mobilním segmentu to je dokonce 93,8 %.

Za druhé, firma má šest dalších produktů s více než jednou miliardou uživatelů. Patří mezi ně Gmail, YouTube, Google Maps, Chrome, Android a Google Play Store. Za třetí, předchozí dva faktory vedou k tomu, že firma má k dispozici obrovský objem dat. Je prý dokonce možné, že má o nás více dat, než kterákoliv jiná organizace na světě.

Za čtvrté, Alphabet je v jádru stále reklamní společností, a právě proto je pro ni tak výhodné mít k dispozici zmíněná data. To umožňuje získat firmám, které reklamu zadávají, zpětnou vazbu o efektivitě jejich reklamy, a to v reálném čase. Google minulý rok na tržbách z reklamy získal 67 miliard dolarů, což představuje 90 % jeho celkových tržeb.

Za páté, příjmy z digitální reklamy budou dál růst tak, jak bude pokračovat „útěk od televize“. Za šesté, Alphabet není firmou jedné činnosti a má řadu „technologických projektů a revolučních technologií“, které jdou daleko za hranice jejího tradičního byznysu. Právě proto si firma změnila jméno z Google na Alphabet. Mezi slibné projekty mají patřit třeba samořídící auta, či ultrarychlé připojení k internetu.

Za sedmé, firma má dobře formulovanou misi: „Organizovat informace ve světě a učinit je univerzálně přístupné a užitečné“. Za osmé, v jejím vedení jsou lidé, kterým na firmě záleží, a ne manažeři, kterým jde o krátkodobé zisky. Za deváté, Alphabet má výjimečnou firemní kulturu (což je odrazem předchozího bodu). Sama firma hovoří o tom, že peněžní odměny jsou až na druhém místě a před nimi je kariérní růst, pracovní prostředí a spolupráce s ostatními, která podporuje inovace. A za desáté, firma má hodně hotovosti, a tudíž dostatek zdrojů na to, aby mohla dál sledovat své cíle. 

Jak to tam funguje

Jak jsem psal v úvodu, tento seznam mne zaujal. Google, respektive Alphabet je bezesporu úspěšnou a v mnoha ohledech obdivuhodnou společností. Ovšem řada z výše uvedených bodů vyloženě nabádá k úvahám o tom, jak úzká hranice je mezi silnou a slabou stránkou firmy, o dvou stranách každé mince, či o přednostech, které se nakonec firmám stávají osudnými. Můžeme tak hovořit o optimální míře volnosti v kultuře společnosti, míře krátkodobého a dlouhodobého pohledu na její výsledky, množství aktivit a tak dále. Diskuse by to byla dlouhá a já se ji pokusím hodně zkrátit pohledem na to, jak to v jádru Alphabetu skutečně funguje.

Vyjdu z předpokladu (s kterým nemusí všichni souhlasit), že hlavním cílem je podobně jako u jiných soukromých společností maximalizace jejich hodnoty. To vedle minimalizace rizik znamená maximalizaci toku hotovosti, který je a bude k dispozici akcionářům. Následující tabulka ukazuje, že provozní tok hotovosti (podtržený oranžově) hezky roste a od roku 2012 se loni více než zdvojnásobil - dosáhl 36 miliard dolarů. Podobně ale rostou investice, které v roce 2016 dosáhly 31,1 miliardy dolarů. Volné cash flow (zhruba rozdíl provozního toku hotovosti a investic) se tedy stále řádově pohybuje v jednotkách miliard dolarů. A celé je to jednoduchým finančním odrazem zmíněných deseti bodů:

alpha
Zdroj: FT

Kapitalizace Alphabetu nyní dosahuje asi 555 miliard dolarů. V rozvaze má firma asi 86 miliard dolarů. Ale stále je jasné, že volné cash flow, které by tuto kapitalizaci mohlo ospravedlnit, by se mělo pohybovat spíše v desítkách miliard dolarů (než v jednotkách miliard dolarů, jak jsme viděli výše). To znamená jediné: Alphabet bude muset dál hodně razantně zlepšovat své výsledky (a začít vyplácet peníze akcionářům!). Nebo bude muset hodně omezit své investice (a začít vyplácet peníze akcionářům). Což by ale zase znamenalo velké odchýlení od oněch deseti bodů.

Co je alternativou? Firma se bude dál držet svých deseti bodů, z jejích vedlejších aktivit se ale nestane výrazný zdroj nových příjmů a budou naopak konzumovat víc a víc zdrojů. Otesánek sní téměř vše, co vydělal, a akcionáři budou dál jen snít o tom, že se s nimi jednou začne dělit (nebo jednou snít přestanou). Z hlediska spotřebitele a rozvoje nových technologií ovšem tento scénář není tak špatný.

 
(Foto: Flickr)
 
 

Čtěte více:

Alphabet zvýšil zisk, pomohly tržby Googlu z reklamy
28.10.2016 8:46
Americká internetová společnost Alphabet ve třetím čtvrtletí zvýšila ...
Summary - AB InBev, Alphabet, Amazon, Mastercard
28.10.2016 17:48
Evropa: Anheuser-Busch InBev (DIP) Největší pivovar na světě, Anheus...
Deset investičních sázek na samořídící auta (díl druhý): Alphabet, Baidu, Mobileye
16.11.2016 18:30
Náš pohled na potenciální investiční sázky na rozvoj samořídících aut...
Alphabet: I když se ziskem, firma nesplnila očekávání. Akcie oslabily
27.01.2017 8:44
Čistý zisk americké společnosti Alphabet, která je majitelem interneto...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university