Vedle Yum! Brands a je podle investora Steva Symingtona nejatraktivnější rychlojídlovou akcií Popeyes Louisiana Kitchen. Ta si na počátku minulého roku prošla prudkým sešupem, aby se na jeho konci naopak vzepjala k mohutnému skoku směrem nahoru a za posledních 12 měsíců je tak zhruba beze změny. K rally jí přitom významně pomohla poslední čísla zveřejněná v listopadu.
Vývoj ceny akcií PLK shrnuje následující graf a porovnávají s akciemi Shake Shack, BJR a Fiesty. Pro investory, kteří věnují větší pozornost budování svého portfolia (a finanční fajnšmekry) může být zajímavostí, že beta PLK dosahuje hodnoty 0,07. To znamená, že systematické riziko této akcie je velmi nízko, její požadovaná návratnost by se tak podle „akademických“ modelů měla pohybovat na úrovni výnosů dlouhodobých vládních dluhopisů a mělo by jít o akcii, která má v portfoliu značný diverzifikační potenciál.

Zdroj: Financial Times
PLK je menší společnost, která má podle zmíněného investora relativně velký potenciál pro růst. Ve třetím čtvrtletí rostly tržby firmy meziročně o 4,7 %. Globální tržby v porovnatelných obchodech se zvýšily o 1,8 % (domácí rostly o 1,5 %, zahraniční o 3,7 %). Ač nejde o raketové růsty, investoři byly s takovými výsledky velmi spokojeni, protože předchozí čísla hovořila spíše o stagnaci a byla pro trhy zklamáním. Pozitivní by měl být i růst podílu na trhu „kuřecích“ restaurací.
Toto umírněné růstové nadšení trochu chladí pohled na konsenzus na FT, podle kterého by měly tržby firmy v příštím roce spíše stagnovat, i když zisky na akcii by měly dál téměř lineárně růst. Za pozornost stojí i to, že provozní tok hotovosti se zvedl z 32 milionů dolarů v roce 2011 na 63 milionů dolarů v roce 2015. Investice jsou značně rozkolísané, ale v průměru se pohybují mezi 30 – 40 miliony dolarů a firma je tedy soběstačná – je s přehledem schopná financovat své investice a expanzi a něco jí zbývá i pro akcionáře. Těm ale zatím stále nic nevyplácí a namísto toho používá své volné cash flow na splátky dluhu.
Čisté zadlužení se přitom nyní nepohybuje na nijak vysokých úrovních – poměr čistého dluhu k EBITDA se pohybuje hluboko pod hodnotu 2. To vše znamená jediné: Pokud se hospodaření firmy výrazně nezhorší a nevydá se cestou mohutnějších investic, či syslení hotovosti v rozvaze, měla by začít vyplácet dividendy a/nebo provádět odkupy. Je tak v opačné situaci než dlouhá řada obchodovaných firem, které vyplácí akcionářům více, než kolik vydělají. Jinak řečeno, PLK může na rozdíl od nich v této oblasti překvapit jen pozitivně. A na dividendová překvapení trh obvykle slyší.
PLK je tak v rozdílné situaci než například Fiesta, jejíž akcie si podle výše uvedeného grafu za poslední rok vedou zdaleka nejhůře. Fiesta totiž nepokrývá své investice provozním tokem hotovosti, ale očekávaný růst jejích tržeb je zase vyšší než u PLK. A všimněme si, že akcie PLK je ze zobrazených akcií jediná, které leden letošního roku nepřinesl poměrně znatelné oslabení, ale naopak určité zisky.